Ekonomika

Úspešné rekvalifikácie po ukončení ťažby uhlia

Publikováno: 13. 5. 2024
Autor: Redakce
Foto: Trenčínský samosprávný kraj
logo Sdílet článek

V národnom projekte, ktorý ide za Trenčianskou župou a pomáha ľuďom z regiónu hornej Nitry dotknutým ukončením ťažby uhlia nájsť nové uplatnenie na trhu práce, dosiahli čísla zapojených rekvalifikantov rekordnú hranicu. Prostredníctvom úspešného projektu už hľadajú svoju novú prácu aj zamestnanci Elektrárne Nováky.

Koncom minulého roka vyťažili hornonitrianski baníci poslednú tonu hnedého uhlia na Slovensku. V ten istý deň skončila aj Elektráreň Nováky s výrobou elektriny a tepla z uhlia. O prácu tak prišli stovky ľudí, z ktorých mnohí využili šancu nájsť si nové zamestnanie rekvalifikáciou. Nárast počtu ľudí v projekte „Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra II“ je práca pre skúsených tútorov, ktorí majú v nových priestoroch Obchodnej akadémie v Prievidzi (kam sa presťahovali z elokovaného pracoviska v Novákoch) k dispozícii viac kancelárskych aj konferenčných priestorov, kde môžu naraz viesť až štyri skupiny bilancie kompetencií, ale aj ďalšie menšie skupinky či individuálne sedenia. „V projekte máme aktuálne zapojených 722 účastníkov, z toho je 45 zamestnancov Elektrárne Nováky. Počet účastníkov v projekte chceme ešte zvýšiť, a to na základe dodatočnej požiadavky Hornonitrianskych baní Prievidza, o ďalších 180 miest. Celý projekt je v hodnote 12 miliónov eur a potrvá do konca tohto roka,“ zhrnul predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška s tým, že financie na tento projekt župa čerpá z Fondu na spravodlivú transformáciu.

Miliónový rozpočet 
V rámci prvého projektu Podpora zamestnateľnosti v regióne horná Nitra sa podarilo rekvalifikovať viac ako 400 ľudí, rozpočet bol približne sedem miliónov eur. Najviac účastníkov pritom bolo vo vekovej skupine 50 a viac rokov, čo platí aj pre pokračovanie tohto projektu. „Najčastejšie si účastníci vyberajú zváračské kurzy alebo kurzy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia. Veľký záujem máme aj o záhradnícke kurzy, ale z tých menej tradičných máme aj kurz tetovača, obsluhu hydraulickej ruky alebo nakladanie s nebezpečným odpadom,“ hovorí asistentka projektového manažéra Andrea Dubecová. Jej slová potvrdzuje napríklad Jozef Svitok, ktorý 29 rokov pracoval v bani a aktuálne je zapojený v projekte. „Bol som napríklad vyučený elektrikár, ale tomuto som sa v bani nevenoval. Teraz som si urobil kurz bezpečnostného technika a skúšky na plynárenské a tlakové zariadenie. Každý má nejakú predstavu o tom, čo by chcel robiť, a tie kurzy sú na to, aby sa človek mohol uplatniť ďalej,“ povedal. Milan Čurný zas 27 rokov pracoval v Elektrárni Nováky. „Starali sme sa o riadiacu techniku, ktorá riadila technológiu. Teraz by som sa chcel orientovať na počítačovú grafiku alebo niečo v tejto oblasti,“ povedal. O tom, že elektráreň raz skončí, vedeli dlhé roky. „Postupne sme sa na to pripravovali. Ale je to taká nostalgia, keď človek ide okolo elektrárne. Teraz sa tam nič nedeje. Človeku je to ľúto. No musíme sa pripraviť na ďalšie okolnosti,“ zhodnotil. 

PROBLÉMOVÁ DOPRAVA 
Pre tých, ktorí si už nové zamestnanie nedokážu nájsť, slúži kompenzačný príspevok. Podľa slov predsedu kraja zostáva problémom zlá dopravná dostupnosť a chýbajúce prepojenie s rozvinutým Považím, ako aj modernizácia železnice na trase Prievidza – Chynorany – Partizánske. Veľmi dôležitá je aj tvorba nových pracovných miest. „Predchádzajúca vláda v regióne žiadne nové nevytvorila a ja pevne verím, že tie dve investície, ktoré majú v najbližšom čase prísť do regiónu hornej Nitry, pomôžu zastabilizovať úbytok ľudí v produktívnom veku z tejto časti kraja,“ povedal župan. 

Mohlo by vás zajímat

Více článků