Rozhovory

Richard Raši: Neexistuje sila, ktorá by vzťahy oslabila

Publikováno: 19. 7. 2024
Autor: Luboš Palata
Foto: archiv Richarda Rašiho
logo Sdílet článek

Po třech letech vstoupil místopředseda strany HLAS-SD Richard Raši do stejné řeky. Konkrétně na post ministra investic, regionálního rozvoje a informatizace. A v povídání s ním mimo jiné několikrát zaznělo, jak moc si váží skvělých česko-slovenských vztahů.

HLAS-SD dosáhl velkého úspěchu v podobě zvolení vašeho dnes již bývalého předsedy Petra Pellegriniho prezidentem. Vy se dlouho osobně znáte, spoluzakládali jste stranu HLAS, co jsou jeho největší přednosti pro výkon prezidentské funkce? 
Peter Pellegrini je prvý prezident v histórii SR, ktorý zastával všetky najd
 ôležitejšie ústavné funkcie. Zo všetkých súčasných politikov má najlepší prehľad. Ešte nikdy sme nemali prezidenta, ktorý by prešiel takýmito nielen ústavnými, ale aj exekutívnymi funkciami, a preto si myslím, že má najlepšie odborné predpoklady. Pozná celé Slovensko, či ako premiér, podpredseda vlády, minister, alebo ako líder opozície. Do prezidentskej kancelárie prináša obrovskú znalosť Slovenska, bežných problémov ľudí, regiónov ajštátu. Plus si prináša osobné vlastnosti, ako je pokoj, rozhľadenosť, dôstojnosť a ambícia spoločnosť upokojovať a reprezentovať Slovensko aj v zahraničí i na najvyššej úrovni s tým, že Slovensko musí byť na prvom mieste. 

Byly podle vás emoce na podporu zotavujícího se premiéra Fica hlavním důvodem toho, že SMĚR-SD dosáhl tak výrazného výsledku ve volbách do Evropského parlamentu, zřejmě i na úkor HLASu? Nebo vám v kampani příliš chyběl Peter Pellegrini, který se připravoval na převzetí úřadu? 
My v strane HLAS sme radi, že máme prvýkrát v histórii svojho europoslanca a že je ním Branislav Ondruš. Dlhé roky bol štátnym tajomníkom ministerstva práce, sociálnych vec a rodiny a je to pravý sociálny demokrat. Je to symbol, že HLAS ako sociálnodemokratická strana má silného človeka so silným sociálnym cítením. Samozrejme, kampaň bola ovplyvnená atentátom a výsledok mohol byť ovplyvnený aj tým, ale nechceme sa na zmenu nálady po atentáte vyhovárať. Veríme, že v budúcnosti budeme mať europoslancov viac. 

Při dělení na proevropské a protiunijní síly řadí mezinárodní komentátoři HLAS mezi ty proevropské. Dá se říci, že jste nejvíce proevropskou silou ve vládní koalici? Vyvolal ve vás obavy dobrý výsledek mimoparlamentní strany Republika, která se díky evropským volbám udržela ve velké politice?
Áno, som presvedčený, že HLAS je najviac proeurópska strana v koalícii, pretože sme nikdy nespochybňovali naše členstvo v EÚ a NATO. Čo sa týka Republiky, ťažili z celkovej nálady, možno aj z nejakého euroskepticizmu. My sa nesústreďujeme na iné strany, ale na svoju politiku a starostlivosť o občanov SR ako súčasť veľkej rodiny štátov EÚ. 


Richard Raši se slovenským prezidentem Petrem Pellegrinim. 

Slovenská ekonomika na tom není dobře, ale pomoci by jí mohl unijní plán obnovy. Podaří se peníze z něho smysluplně investovat a pomoci snížit velké regionální rozdíly na Slovensku? 
Plán obnovy a eurofondy sú nástrojom na to, aby sme znižovali regionálne rozdiely. Aby nikto nebol potrestaný za to, že sa nenarodil v Bratislave, ale niekde vo vzdialených oblastiach Slovenska. Európske peniaze sú mimoriadne d
ôležité, lebo tri štvrtiny investícií v našich regiónoch sú robené vďaka nim. Za plán obnovy je zodpovedný podpredseda vlády Peter Kmec, naše ministerstvo je zodpovedné za riadenie eurofondov a som presvedčený o tom, že urobíme všetko pre to, aby európske peniaze, ktoré máme k dispozícii, išli do regiónov a že ich zmysluplne investujeme. 

Na začátku letošního roku došlo v česko-slovenských vztazích ke krizi, ale těsně před atentátem na premiéra už byl na stole plán, který měl vztahy vrátit zpět na předchozí skvělou úroveň. Bude se s tímto zlepšením čekat na zotavení premiéra Fica?
Som presvedčený, že česko-slovenské vzťahy budú, sú aj musia byť vynikajúce, pretože žiadne dva národy si nie sú také blízke ako Česi a Slováci a žiadni politici nedokážu naše dva národy rozdeliť. To, čo sa udialo zo strany českej vlády, bolo iba prechodné nedorozumenie. My ako ministri máme výborné bilaterálne vzťahy, pretože máme rovnaké ciele. Na našom ministerstve je to informatizácia, znižovanie regionálnych rozdielov a zvyšovanie kvality života ľudí, rovnako to má aj môj český kolega a je jedno, aký máme politický názor. Neexistuje žiadna politická sila, ktorá by vzťahy oslabila. Verím, že v doh????adnom čase bude aj spoločná česko-slovenská vláda. 

Jste Košičan. Můžete nám Čechům vysvětlit, proč nás v Košicích máte raději, než nás mají rádi v Bratislavě? Nebo už to neplatí? A je pravda, že průměrný Košičan byl častěji v Praze než v Bratislavě? Platí to pořád? 
Ja som nielen Košičan, ale aj bývalý primátor Košíc, ktorý stál na ich čele takmer osem rokov. Naozaj vzťah k obyvateľom Českej republiky je v Košiciach mimoriadne dobrý. Povedal by som, že sa vymyká z celoslovenského priemeru. Košice boli vždy kozmopolitným mestom, kde žili mnohé národnosti, ale v čom je vzťah k Čechom výnimočný, je to, že keď sa pred viac ako 50 rokmi spustili do prevádzky vtedajšie Východoslovenské železiarne, teraz US Steel Košice, prisťahovalo sa do Košíc množstvo odborníkov. Veľa vzťahov má základ práve v tom. Preto sa aj Košičania cítia v Česku ako doma. 

Autor je evropským editorem Deníku 

CV BOX 
Richard Raši (narodil se 2. dubna 1971 v Košicích) je slovenský ministr investic, regionálního rozvoje a informatizace a místopředseda strany HLAS-SD. 
V roce 1995 dokončil studium všeobecného lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Pavla Jozefa Šafárika
v Košicích, absolvoval také atestaci z chirurgie 1. stupně a speciální zkoušku z úrazové chirurgie. Na Slovenské zdravotnické univerzitě v Bratislavě získal v roce 2004 titul Master of Public Health. V roce 2010 pak ukončil doktorandské studium na Uechnické univerzitě v Košicích a získal titul PhD. 
Od roku 1995 pracoval na Klinice úrazové chirurgie ve Fakultní nemocnici L. Pasteura v Košicích, kde od roku 2004 působil jako náměstek pro léčebně-preventivní péči. V březnu 2007 byl jmenován ředitelem Fakultní nemocnice s poliklinikou v Bratislavě. 
V letech 2007-2020 byl členem strany SMER-SD, poté však přešel do strany HLAS-SD. Od roku 2010 byl osm let primátorem Košic a od roku 2010 dva roky ministrem zdravotnictví. V období 2018????2020 působil jako místopředseda vlády pro investice a informatiku, na tento post se opět vrátil po volbách v roce 2023.
Je ženatý, má tři dcery. 

Mohlo by vás zajímat

Více článků