Kultura

Ondrej Meliš: Nehráme a nespievame pre peniaze

Publikováno: 1. 11. 2024
Autor: Šárka Jansová
Foto: archiv Opatovských harmonikářů
logo Sdílet článek

Opatovskí harmonikári hrají hlavně v Trenčínském kraji, vystupovali i na Moravě a jejich hudba je pravidelnou součástí programu na Slovenském dni kroje „Hrali sme však i v historickej električke v Prahe,“ říká Ondřej Meliš, statutář folklórní skupiny.

Jak vaše skupina vznikla?
Naša folklórna skupina Opatovskí harmonikári prešla dlhším vývojom. Začiatky vzniku môžeme pripísať roku 2009, od tohto roku sa začali stretávať priaznivci ľudovej hudby. Stretávali sme sa na rôznych akciách, výročiach, samozrejme, pri dvoch, troch heligónkach za určitého počtu spevákov. Postupne tieto stretnutia nadobudli svoju organizovanosť, a to počtom spevákov aj hudobníkov. Začali sa pravidelné stretnutia v kultúrnom dome každý piatok v týždni. Začínali sme ako skupina pätnástich nadšencov.
V roku 2019 sme sa rozhodli zaregistrovať ako občianske združenie. V súčasnosti tvorí súbor trinásť členov vrátane troch hudobníkov heligonkárov a jedného hudobníka na ozembuchu, hudobnom nástroji zloženom z dlhej palice, na ktorej sú pripevnené rôzne pliešky, zvonce, činely a malý bubon. V tejto zostave pokračujeme naďalej a dúfame, že budeme pokračovať čo najdlhšie. 

 

Jste statutář skupiny, jaké jsou vaše povinnosti?
Pri založení občianskeho združenia podľa stanov bolo nutné vymenovať funkciu štatutára. Na ustanovujúcej schôdzi bola táto funkcia určená mojej osobe. Moja hlavná povinnosť vyplývajúca z tejto funkcie je zaistenie finančného krytia na činnosť nášho kolektívu. Ide hlavne o doplnenie krojového vybavenia, cestovné náklady, prenájom priestorov KD, skrátka nákladov, ktoré súvisia s činnosťou nášho združenia. Pri tejto príležitosti by sme sa chceli poďakovať predsedovi TSK Jaroslavovi Baškovi a primátorovi Trenčína Richardovi Rybníčkovi za podporu, ktorú nám poskytujú. 

 

Kolik má skupina členů? A dá se vůbec hraním uživit?
Sme vyložení amatéri, pre ktorých hudba a spev ľudových piesní je zábavou, obľubou. Dá sa povedať, že bez tejto činnosti by sme stratili jednu možnosť vyžitia, uvoľnenia. Kolektív má momentálne trinásť členov, z toho desať má jednotné zamestnanie, sú na zaslúženom dôchodku, takže musia pracovať pre radosť iných. Ostatní traja členovia sú ,,mladí“ štyridsiatnici, ktorí musia pracovať, pretože z tejto mimopracovnej činnosti by mali problém s uživením svojich rodín. V skratke, nehráme a nespievame pre peniaze, robíme to pre ľudí a pre seba. 



 

Jaký je váš repertoár? 
Repertoár nášho súboru je veľmi pestrý. Záleží hlavne, kde hráme, komu hráme, aká je skladba účastníkov. Musíme ulahodiť zúčastneným a myslím si, že zatiaľ sa nám darí, podľa referencií na naše vystúpenia. Pri tejto príležitosti musím vyzdvihnúť prácu nášho umeleckého vedúceho Pavla Palu, nie je to konkurencia vášho prezidenta. (směje se) Jeho hlavnou úlohou je pripraviť repertoár na jednotlivé vystúpenia. Myslím si, že táto práca sa mu veľmi darí. Čo sa týka skladieb pri vystúpeniach, ako som uviedol, závisí to od viacerých okolností. Radi uvádzame ľudové pesničky z nášho okolia, taktiež si zaspievame ,,Moravu“, piesne z Horehronia, vrátime sa do starých čias a podľa potreby ulahodíme aj mladým účastníkom modernými skladbami. 

 

Co pro vás znamená pravidelná účast na Slovenském dni kroje v Banské Bystrici?
Tento rok to bolo piaty rok za sebou. Je to výnimočná prezentácia ľudovej kultúry Slovenska. Uplynul mesiac od ukončenia tohto ročníka a už sa tešíme na ďalší. Je to festival ľudovej hudby, zvykov, nádherných krojov. Kto sa nezúčastnil, môže ľutovať. 

 

Znáte a zahrajete si i nějaké české písničky?
Keďže v našom kolektíve je väčšina účinkujúcich v dôchodkovom veku, to znamená, že povinnú vojenskú službu si odslúžili na území dnešného Česka, nie je žiaden problém dať do repertoáru české pesničky. Taktiež sme do nášho programu zaradili jedno kolo moravských ľudoviek, ktoré s obľubou spievame. To, že vieme spievať české pesničky, vám môže potvrdiť harmonikár pri jazde historickou električkou po Prahe, taktiež okoloidúci ktorí nás sprevádzali potleskom. 

 

KDE VYSTUPUJÍ 

Opatovskí harmonikári si v průběhu let vybudovali jméno i popularitu a jsou pravidelně zváni na mnoho akcí. „Pôsobenie nášho súboru je zamerané hlavne na Trenčiansky kraj, ale zúčastnili sme sa aj na folklórnych slávnostiach v Golianove (Nitra), Banskej Bystrici a tento rok sme sa zúčastnili na folklórnych slávnostiach na Morave v obci Popov,“ potvrzuje Ondrej Meliš. „Termíny našich vystúpení sú určované hlavne ročnými obdobiami. Len tak ako príklad uvediem harmonogram vystúpení. Február – fašiangy (Trenčín, Nová Dubnica, Tr. Teplá), apríl – Veľká noc (Trenčín), máj – stavanie májov (Trenčín, Dubnica), júl – Dni severu Trenčín, august– september – účasť na folklórnych festivaloch, hodové slávnosti v rámci kraja, december – čaro Vianoc.“ 

Mohlo by vás zajímat

Více článků