Trenčianska župa, ktorá si vďaka svojmu aktívnemu prístupu k budovaniu cyklistickej infraštruktúry vyslúžila prívlastok cyklistická, v júni v priebehu dvoch týždňov slávnostne odovzdala do užívania cyklistom až dva úplne nové úseky hlavnej cyklistickej tepny kraja. Táto udalosť vystrelila do sedla bicykla stovky cyklistických nadšencov.
Vážska cyklomagistrála, ktorá bude mať vo finále 100 km, sa rozrástla o ďalšie dva zrealizované úseky. Prvý, v dľžke 10,4 km, sa začína na hranici so Žilinským samosprávnym krajom a ďalej vedie do Považskej Bystrice. Župa doň aj za pomoci financií z Integrovaného regionálneho operačného programu investovala 3,5 mil. eur. Jeho súčasťou je lávka dlhá viac ako 105 m, prepájajúca Orlovský most s existujúcou asfaltovou komunikáciou pri Vážskej kaskáde, ale aj 25 m dlhý podchod, ktorým cyklotrasa vedie popod cestu II/507. Jej výstavba trvala 147 dní. Cyklisti si v rámci trasy môžu oddýchnuť na vybudovanom odpočívadle, ale tiež nabiť svoj telefón na jednej zo SMART lavičiek.
Plynulé napojenie
Druhý nový úsek, dlhý 12,2 km, vedie z mesta Púchov, kde sa plynule napojil na už vybudovaný úsek Púchov – Nosická priehrada, cez Belušu do Ladiec. Nechýba ani prepojenie na Lednické Rovne. „Pre mňa osobne je tento úsek najkrajší. Nielen preto, že je tam jediný cyklomost na celých 100 km Vážskej cyklomagistrály, ale najm???? preto, že je členitý a zaujímavý,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška. „Aj s týmto úsekom už máme reálne vystavaných, odovzdaných a skolaudovaných viac ako 61 z celkovo 100 km. Pevne verím, že tento rok začneme budovať ďalšie dva úseky s dľžkou viac ako 28 km, a to úsek Trenčín – Dubnica nad Váhom, priemyselný park a Nemšová – Dubnica nad Váhom – Ladce,“ dodal župan s tým, že potom už zostane vybudovať len posledný, 10 km dlhý úsek Nosická priehrada – Považská Bystrica, železničná stanica. Samotná výstavba stála 10,2 mil. eur a aj na ňu kraj získal finančné prostriedky z eurofondov. Nosným objektom celého úseku je viac ako 91 m dlhý cyklomost. Cyklotrasa tiež ponúka dve odpočívadlá na oddych, v Beluši pri novovybudovanej lávke ponad rieku Váh a pod diaĺničným mostom. Zhotoviteľ úsek stihol vybudovať za 305 dní.
Cyklomost v úseku Ladce - Púchov.
Bezpečnosť aj alternatíva
Súčasťou oboch nových cyklotrás je aj zabudovaný automatický sčítač cyklistov a chodcov. „Ani nie slová, klobúk dole pred všetkými, ktorí sa o toto dielo zaslúžili,“ povedal národný cyklokoordinátor Peter Klučka, ktorý bol súčasťou pelotónu. Hlavným dôvodom, prečo župa túto cyklotrasu vybudovala, bola bezpečnosť a tiež snaha vytvoriť alternatívnu možnosť na dochádzanie za prácou. Veľký význam budovania cyklotrás segregovaných od motorovej dopravy oceňujú aj profesionálni cyklisti. „Ja som naozaj rád, že takéto úseky vznikajú a Trenčianska župa ide príkladom. Chodím po celom Slovensku, ale toto nie je nikde. Mňa teší, že na takýchto cestách môžu začínať mladí cyklisti, pretože dôležitá je najmä ich bezpečnosť,“ povedal prezident Slovenského zväzu cyklistiky Peter Privara. Svoje nadšenie neskrývali ani ďalší účastníci pelotónu, v ktorom sa stretli žiaci a riaditelia župných stredných škôl, členovia cykloklubov, starostovia obcí, paralympionici, ale aj milovníci cyklistiky zo širokého okolia. Ak ešte nemáte program na leto, príďte si pozrieť krásy Trenčianskeho kraja zo sedla bicykla.