Desítky moderních vlaků, se kterými se cestující setkávají od Chebu po Mosty u Jablunkova, vylepšení či zcela nové služby na palubě vlaků i v online prostředí. To jsou atributy, které v současnosti provázejí profesní život Michala Krapince, předsedy představenstva a generálního ředitele Českých drah.
Co vás ve vaší práci aktuálně nejvíce naplňuje?
Určitě transformace, jakou České dráhy v poslední době procházejí. V celé jejich historii dosud nic podobného nebylo, na koleje přicházejí nové vlaky, nové lokomotivy, vylepšujeme služby a to vše v tempu, jaké zde ještě nebylo. A potvrzují to i čísla, jen v letošním roce investujeme do nových vlaků téměř 19 miliard korun. Od výrobců jich letos přebíráme téměř 140, nasazujeme je v regionech i na dálkové trasy. V krajích jsou k vidění nejnovější jednotky RegioPanter, se kterými se potkáte například na tratích v Moravskoslezském, Zlínském, Královéhradeckém, Středočeském, Jihočeském nebo Olomouckém kraji. V posledně jmenovaném jezdí Pantery po nejmodernější regionální trati v republice, a to mezi Olomoucí, Uničovem a Šumperkem. Elektrické jednotky tady mohou nabrat rychlost až 160 kilometrů v hodině, tedy stejně jako vlaky na hlavních koridorech. A právě rychlost je jedním z dalších důležitých faktorů, které mají vliv na to, jestli ráno sednete do vlaku, nebo do osobního auta.
Daří se vám přesvědčovat k cestování vlakem lidi, kteří dosud využívají individuální dopravu?
Je to běh, nebo v našem případě jízda na dlouhou trať, ale jsem přesvědčen o tom, že ano. Dokazují to i čísla. V loňském roce s námi cestovalo 164 milionů zákazníků, to je zhruba půl milionu lidí každý den ve vlacích Českých drah. Důležitá je také návaznost železnice na další druhy dopravy. Ale pokud se ráno do práce svezete moderním vlakem, a navíc je cesta rychlejší než například autem, pak je to, myslím, jasná volba. Navíc je železnice nejekologičtějším druhem dopravy. A bude stále zelenější, protože to, o čem se dosud jen mluvilo, se stává realitou i v Česku, mám na mysli alternativní pohony, konkrétně baterie. Už letos v prosinci uvedeme do provozu první vlaky doplněné bateriemi. Jezdit budou v Moravskoslezském kraji. Cestujícím přinesou „zelené“ vlaky i významnou dávku pohodlnějšího cestování, protože je nasadíme na tratích, které nejsou plně elektrifikované. To znamená, že cestující už nebudou muset přestupovat z elektrické na motorovou soupravu. Ta se naopak přizpůsobí podmínkám tratí. Na koridoru pojede elektrický vlak napájený z troleje a na vedlejší trati bez elektrizace pojede na energii z baterie.
Zmínil jste nové vlaky RegioPanter, ale, pokud se nepletu, to není z vaší „zvířecí“ rodiny vše, jaké další novinky na koleje přicházejí?
Ano, máte pravdu, koleje brázdí vedle Panterů také desítky Lišek. Jde o nové motorové jednotky RegioFox, ty jsme nasadili například v Plzeňském, Pardubickém, Jihočeském kraji nebo na Vysočině. Bez zajímavosti určitě není, že jsou vybaveny motory Rolls-Royce, takže s trochou nadsázky můžeme říct, že vás ráno do práce odveze Rolls- Royce. V našich statistikách můžeme sledovat, že tam, kde nasadíme nové vlaky, roste počet cestujících. Ale nejsou to jen nové vlaky, je třeba také neustále pracovat na vylepšování online prostředí. Naše aplikace Můj vlak je u zákazníků velmi oceňovaná. Jízdenku si dnes pořídíte na pár kliknutí, online si objednáte přepravu kola, občerstvení přímo na své místo ve vlaku nebo díky ukazateli takzvaného semaforu zjistíte, jaká je odhadovaná obsazenost vlaku.
Velkou novinkou jsou také vlaky, které České dráhy vypravují pod značkou ComfortJet. Jak hodnotíte jejich dosavadní provoz?
ComfortJety jsou naší superstar, jde o nejmodernější vlaky, jaké může nejenom česká, ale i evropská železnice nabídnout. Kromě komfortního svezení jsou napěchované nejmodernějšími technologiemi. Například v nich najdete speciální okna, která umožňují snazší průchod signálu mobilních telefonů, bezdrátové nabíječky, jsou také tlakotěsné, což oceníte při průjezdu tunelem nebo při míjení s jiným vlakem. Jezdit mohou na vysokorychlostních tratích rychlostí až 230 kilometrů za hodinu. S ComfortJety se cestující aktuálně potkají na mezinárodních cestách z Prahy do Berlína nebo do Košic. Všechny nové vlaky, jak ty dálkové, tak regionální, mají ve své výbavě i spoustu společných prvků. Je v nich už z výroby instalován evropský zabezpečovač ETCS, jsou bezbariérové, disponují palubní Wi-Fi, zásuvkami a USB pro dobíjení cestovní elektroniky, výjimkou nejsou ani nabíječky pro elektrické invalidní vozíky a elektrokola, samozřejmostí je klimatizace a mnoho dalšího. Je tak na vás, jestli si z vlaku vytvoříte train offioce, užijete si zábavu při sledování filmů, s dětmi strávíte čas v dětském koutku nebo budete odpočívat.
CV BOX
Michal Krapinec (narodil se v roce 1986) je předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
Vystudoval práva, profesní dráhu zahájil v advokacii. Pro skupinu ČD pracuje od roku 2012. Ve společnosti ČD Cargo vykonával funkci tajemníka vedení firmy a poté převzal útvar pro řizení a správu majetkových účastí, kde měl na starosti zahraniční expanze.
Později působil jako člen představenstva společnosti ČD Logistics, člen dozorčí rady společnosti ČD – Informační Systémy, v mateřské společnosti řídil odbor strategie a správy majetkových účastí a odbor projektová kancelář.
V polovině roku 2020 se stal členem představenstva ČD - Telematika, v září 2021 pak jeho předsedou. V březnu 2022 byl zvolen do čela společnosti České dráhy jako předseda představenstva a generální ředitel.
Ve volných chvílích se rád věnuje sportu a cestování.