Slovenská Terchová. Pokud se vám zdá, že jste to jméno už někde slyšeli, nemýlíte se. Zdejší horské svahy a lesy proslavil rodák Juraj Jánošík. Zdánlivě nenápadná obec nedaleko Žiliny zpola ukrytá pod štíty Malé Fatry však žije nejen jeho slávou. Turisté tu najdou úchvatné přírodní scenérie, folklórní tradice i fotbalové radovánky. Své o tom ví místní starosta Jozef Dávidík, s nímž jsme si o Terchové povídali.
Když se řekne Terchová, spoustě lidí hned naskočí Jánošík. Funguje toto spojení i jako největší tahák pro turisty?
Samozrejme, Jánošík je obrovským ťahákom pre turistov. Záujem je celoročný a od roku 1963 vrcholí vždy v lete počas konania veľkého medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. Ide o jednu z divácky najvyhľadávanejších kultúrnych akcií na Slovensku. Priemerná návštevnosť je asi 50-tisíc záujemcov, ktorí navštívia spomínaný päťdňový festival. Najbližší, už 63. ročník podujatia sa uskutoční 30. júla až 3. augusta 2025. Jednoznačne treba spomenúť aj Jánošíkov dom v rodnej osade legendárneho zbojníckeho kapitána a ľudového hrdinu. Ide o ďalší atraktívny turistický magnet v Terchovej.
Obec je proslulá tradicemi a folklórem, zdejší muzika je dokonce zapsána na seznamu UNESCO. Je o tradice a folklór stále zájem i mezi mladými?
Áno, terchovská muzika je zapísaná v reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO od roku 2013. Mladí ľudia z Terchovej a jej okolia majú dlhodobo veľký záujem o tunajší folklór a ľudové tradície. Potvrdzujú to nielen dve základné umelecké školy, ktoré na území obce pôsobia, ale i plejáda detských a mládežníckych terchovských muzík – chlapčenských, dievčenských i zmiešaných. Istotne tak platí tvrdenie znalcov, že v Terchovej v prepočte na štvorcový meter pôsobí zrejme najviac hudobníkov na svete.
Socha Jánošíka v Terchové.
V okolí Terchové je množství nádherných míst k výletům, pochodům, hřebenovkám. O které je u turistů zpravidla největší zájem? Máte vy nějaké srdeční místo, kde je vám dobře?
Z hrebeňovej turistiky sú najviac populárne výstupy na Veľký Rozsutec a Veľký Kriváň, kde sa do Snilovského sedla dá vyviezť aj kabínkovou lanovkou. V stredne vysokých partiách sa veľkej obľube tešia chodníky cez Sokolie a Boboty. Najnavštevovanejšou turistickou lokalitou sú však Dolné, Nové a Horné diery, nazývané aj Jánošíkove diery. V obci je najviac navštevovaná Krížová cesta na vrchu Oravcové, osada Jánošovia – rodisko legendárneho zbojníka Juraja Jánošíka a rozhľadňa Terchovské srdce. Terchová a Vrátna majú veľmi veľa čarovných miest a zákutí a každý návštevník si môže nájsť svoje miesto, ktoré sa mu páči viac ako iné, je to o vnímaní krásy každého jednotlivca. Ja mám paradoxne najradšej tiché zákutia, ktoré ešte nepoznačil masový turistický ruch.
Stalo se vám někdy, že jste ve vlastních horách zabloudil?
Zatiaľ som v našich horách nezablúdil a dúfam pevne, že nezablúdim. (směje se)
Jaký je věkový průměr Terchové? Zůstává mladá generace v obci, nebo odchází do města?
Vekový priemer obyvateľov máme 41 rokov. Mladí odchádzajú aj do miest, ale veľa ich ostáva aj vo svojej rodnej obci. Tomu som veľmi rad.
Ťažká muzika v Terchové v sídle UNESCO v Paříži.
Starostou jste od roku 2016. Co za těch osm let považujete za to nejlepší, co se v Terchové podařilo?
Ako som sa stal starostom obce, prvé investície som smeroval do školstva. Podarilo sa nám opraviť budovy a zmodernizovať vnútorné priestory základnej a materskej školy. Ďalšia investícia bola do zdravotníctva. Opravili a zmodernizovali sme vnútorné priestory zdravotného strediska. K starej budove zdravotného strediska sme urobili aj novú prístavbu. V novej časti nám vznikli nové priestory pre lekárov a aj pre našich seniorov – denné centrum pre seniorov.
TERCHOVÁ
Slovenská obec Terchová je jedním z významných turistických center Malé Fatry a najdete ji 25 kilometrů východně od Žiliny. Proslavilo ji jméno místního rodáka Juraje Jánošíka, zbojníka, který vstoupil do knih, na filmové plátno i na divadelní prkna. Jeho památce je zasvěceno každoroční letní Mezinárodní setkání zbojníků i tzv. Jánošíkovy dny, obec však žije aktivně i v jiných oblastech. Pořádá Cyrilometodějské dny, výstupy na Veľký Rozsutec na počest sv. Jana Pavla II., půlmaratony nebo oblíbené Halušky Terchová – soutěž ve vaření a konzumaci brynzových halušek, vyhlášeného slovenského pokrmu. Obec je vyhledávaným turistickým místem, mimo jiné kvůli zdejším přírodním rezervacím (Tiesňavy, Chleb, Velká Bránica nebo horský masív Boboty) a kvůli folklórní tradici. Terchovská hudba je zapsána do UNESCO na ochranu nehmotného kulturního dědictví. V srpnu 2024 oslavila obec 70. výročí založení zdejšího fotbalového klubu, který má četné příznivce. Obec má své národní divadlo, pořádá hudební koncerty a další akce, například pro matky a seniory.