Politika

Erik Kaliňák: V Bruseli vzdorovať a doma včas varovať

Publikováno: 1. 11. 2024
Autor: Šárka Jansová
Foto: archiv Erika Kaliňáka
logo Sdílet článek

Před čtyřmi lety Erik Kaliňák poprvé kandidoval do slovenské Národní rady. Tehdy ještě neúspěšně. Před třemi lety se stal místopředsedou strany SMER-SD a před rokem už v Národní radě zasedl. A letos z ní odešel „poslancovat“ do Bruselu.

Evropském parlamentu jste teprve pár měsíců, jak se tam cítíte? 
Aktuálne sa snažím zodpovedne obsiahnuť kompetencie a úlohy tohto orgánu, tak „oficiálne“, ako aj tie „chodbové“. Osobne rád pracujem, no nerád prácu predstieram, a v mnohých ohľadoch som zatiaľ prekvapený, koľko ľudí v rámci Európskeho parlamentu prácu rado predstiera. Som, samozrejme, na začiatku a nepochybne prídu momenty, ktoré ma presvedčia o zmysluplnosti tejto inštitúcie, ale zatiaľ sledujem dianie a debaty so zdvihnutým obočím a vnútornou otázkou: „Uniká mi niečo alebo…?“ 

 

S jakými ideály a také reálnými představami jste do Bruselu kandidoval? Za co budete nejvíc bojovat?
Kandidoval som, aby som bol na jednej strane predľženou rukou vlády Roberta Fica, aby som presadzoval naše postoje, videnie sveta a hlavne záujmy Slovenska. A na druhej strane som chcel byť takpovediac „pri prameni“ všetkých nariadení a smerníc, ktoré čoraz viac vstupujú do života občanov, ale hlavne aj riadenia a rozhodovania politikov na národnej úrovni. Kým v rámci členských štátov ťahá politika progresívnej ideológie často za kratší koniec, v Bruseli absolútne dominuje a rozpína sa do oblastí, ktoré sú mimo jej kompetencií. Práve tu vidím svoju úlohu, v Bruseli vzdorovať a doma včas varovať. 

 

Je ještě něco dalšího, co vás v Bruselu překvapilo?
Áno, absolútna absencia argumentácie. Debaty, či už to bolo pri voľbe staronovej predsedníčky Európskej komisie, alebo aktuálne o „ohrození“ Schengenu skrz poskytovanie pracovných víz občanom Ruska a Bieloruska zo strany Maďarska, sa niesli priam až v desivej všeobecnosti a vágnosti. Keď som sa po hodine emocionálneho výlevu spýtal komisárky pre domáce záležitosti pani Johannson, v čom konkrétnom teda vidí riziko, respektíve nedostatok pri štandardnej previerke pred získaním pracovných víz, jej odpoveď bola, že veď ide o Rusov. Ešte absurdnejšie na mňa pôsobila reakcia víťaznej frakcie EPP, ktorá na požiadavku, aby sa odložilo hlasovanie o Uršule von Der Leyen, vzhľadom na rozhodnutie súdu, že Európska komisia porušila zákon, keď Európskemu parlamentu neumožnila preskúmať miliardové vakcinačné zmluvy s Pfizerom, reagovala slovami, že nemáme zbytočne miešať súdne rozhodnutia s politikou, lebo oni chcú už hlasovať. Absurdné. 

 

Do jaké frakce slovenští europoslanci vstoupili nebo hodlají vstoupit? 
Aktuálne pôsobia europoslanci strany SMER-SD (5) a Hlas-SD ako nezávislí, ale úzko spolupracujeme s viacerými ľavicovými delegáciami z iných členských štátov a nevylučujem, že v budúcnosti vznikne nová ľavicovo národná frakcia, ktorá bude mierovejším a konzervatívnejším protipólom progresívnej S&D frakcie. Fakt, že sme aktuálne nezávislí a zároveň najpočetnejšia „delegácia“, paradoxne znamená, že nás dnes v parlamente oveľa viac počuť. 

 



Jak hodnotíte přetrvávající válku na Ukrajině? Je možnost, že si Zelenskyj a Putin sednou k jednacímu stolu?
To nie je otázka možnosti, ale nevyhnutnosti. Tento konflikt nemá vojenské riešenie a už si to v slovách viceprezidenta Josepa Borrella začína uvedomovať aj Európska komisia. Inak ako pri stole sa tento konflikt neskončí a keď raz k tomu príde, vedzte, že pri tom stole bude nepochybne sedieť okrem Zelenského a Putina aj prezident USA. Nadchádzajúce prezidentské voľby v Spojených štátoch amerických v nemalej miere rozhodnú aj o tom, či si k tomu stolu sadnú hlavní účastníci konfliktu ešte tento rok alebo sa bude ďalej pokračovať v nastavenej stratégii „do posledného Ukrajinca“. 

 

Co nejvíc řeší v současnosti Slovensko? 
V ekonomickej oblasti je vláda Slovenskej republiky maximálne sústredená na návrat k rastu životnej úrovne a opätovnému približovaniu k európskemu priemeru. Za prvý rok vládnutia boli prijaté obrovské reformy fungovania verejného obstarávania, štátnych investícií, čerpania eurofondov, stavebného konania. Na Slovensku sa musí začať prášiť, tak znel náš predvolebný sľub a tak aj pristupujeme k štátnej podpore investícií, zahraničným cestám či ekonomickej diplomacii. Samozrejme, tomuto všetkému sa venujeme pri konsolidácii katastrofálnej situácie vo verejných financiách, ktoré  tu za tri roky zanechali tri kompletne neschopné vlády. 

 

V Bruselu se potkáváte i s českými europoslanci, máte s některými podobné názory a cíle?
Samozrejme, v rámci Európskeho parlamentu máme úplne prirodzenú spoluprácu v mnohých otázkach s frakciou Patrioti pre Európu. V otázkach federalizácie, green dealu či pomalom presadzovaní progresívnej ideológie mám názorovo najbližšie k Filipovi Turekovi, v otázkach ľavicových a sociálnych zas ku Kateřine Konečnej. 

 

Nenarušila běžné vztahy mezi Čechy a Slováky odlišná politika našich vlád? 
Patrím ku generácii, ktorá vyrástla na detských programoch s českým dabingom, takže nepociťujem, žiadnu jazykovú bariéru, ale práve naopak prirodzené až bratské priateľstvo. V politike sa, žiaľ, stalo štandardom, že keď sa politikovi nedarí doma, často sa to snaží prekryť zahraničnou aktivitou, no som presvedčený, že z pohľadu dlhovekosti našej vzájomnosti sú eskapády pána Fialu len úsmevná momentka. 

 

Jezdíte do Česka často? 
Samozrejme, často a pravidelne. Práve v čase osláv 80. výročia SNP som bol na svadbe neďaleko Znojma v obci Kravsko, čo som prirodzene spojil s príjemnou prechádzkou po Znojme, ktoré na mňa urobilo veľmi príjemný dojem. Koniec koncov ako väčšina miest, ktoré som mal možnosť v Česku navštíviť. 

 

VOLNÝ ČAS 
Když Erikovi zbudou nějaké volné chvíle, nezřídka je věnuje sportu. „Baví ma akýkoľvek kolektívny šport, najčastejšie však florbal,“ říká. A také přiznává, že hraje rád počítačové hry. „Občas, keď situácia dovolí, tak napríklad PubG, Souls séria, LoL, RL, NHL či FIFA. A som obrovský konzument hudby, seriálov, online obsahu a dobrého jedla. Mojou obľúbenou knihou je Neslávna päťdielna trilógia ‚Stopárov sprievodca galaxiou‘. A keby ste sa ma spýtali na obľúbený citát, je to ten od Oscara Wilda Život je príliš dôležitý na to, aby sme ho brali vážne.‘“ 

 

CV BOX 
Erik Kaliňák (narodil se 9. září 1991 v Bratislavě) je europoslancem za SMER-SD.
Vystudoval filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě.
Ve straně začal v roce 2018 jako kreativní manažer. Od správcovství sociálních sítí se postupně dostal přes tvorbu komunikačního obsahu až k politickým funkcím. Od července 2021 zastává post místopředsedy strany. 
V roce 2020 poprvé kandidoval do NR SR, tehdy ze 150. místa kandidátky. Zvolen byl ale až v loňských volbách, v nichž kandidoval ze 6. místa a získal na 145 tisíc preferenčních hlasů. Poslancem NR SR byl do letošního června, kdy uspěl ve volbách do Evropského parlamentu. 
Je ženatý, žije v Bratislavě. 

Mohlo by vás zajímat

Více článků