Předsedkyně poslaneckého klubu ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová věnovala každou volnou chvíli podpoře kandidátů ANO v kampani do Evropského parlamentu. A připravuje se už na volby krajské.
ANO vyhrálo volby do Evropského parlamentu a získalo sedm mandátů. Počítala jste, že to pro vás takhle dobře dopadne?
Vyhráli jsme, což v politice nemáte jisté nikdy. Ale kolegové si to skutečně tvrdě odpracovali a podařilo se nám přesvědčit občany, že témata voleb jsou opravdu důležitá. Každopádně platí, že ty největší bitvy jsou teprve před námi. Jak na evropské půdě, tak na té domácí.
S vaší kolegyní Klárou Dostálovou jste jezdily za občany po celé republice a Klára získala nejvyšší počet preferenčních hlasů. Nebude se vám po ní stýskat, když teď bude v Bruselu? Co bude jejím úkolem?
To víte, že bude, ale moc jí ten úspěch přeju a mám z něj radost. Jsou tři základní priority, za které se budou všichni naši kandidáti prát. Je to boj proti nelegální migraci, která ohrožuje naši bezpečnost a způsob života. Boj proti zelenému šílenství, které ohrožuje naši životní úroveň a ekonomiku. A v neposlední řadě obrana naší suverenity, což znamená hlavně zachování práva veta a české koruny.
Co teď nejvíc zaměstnává vás?
Na prvním místě mám stále politiku na národní úrovni, které se věnuji jako stínová ministryně financí v rámci naší stínové vlády, kde se společně s kolegy připravujeme na převzetí zodpovědnosti. Nasloucháme odborníkům, jednáme, počítáme a připravujeme reformy. Abychom v případě vlády neztratili ani jeden den.
Mezi hlavní body, které rezonují společností, patří schválená důchodová reforma. Jak ji hodnotíte?
Každý určitě chápe, že skutečná důchodová reforma musí přinášet do systému nějaké peníze navíc. Ne připravit zákon, podle kterého dnešní děti půjdou do důchodu v sedmdesáti a děti jejich dětí možná v pětaosmdesáti, a ještě k tomu všichni dostanou menší důchod. To přece není žádná reforma.
Jak si ji tedy představujete vy?
Těch možností, jak do systému získat další peníze, existuje mnoho. Jednu z nich má vláda dokonce ve svém programovém prohlášení a je to pilíř strategických státních investic, který by v České republice, podle všeho odhodlané investovat dva biliony korun do jaderných reaktorů, dával mimořádný smysl. Mohla by to ale být i cesta zatraktivnění penzijního připojištění, kde vláda také zaspala, nebo cesta podpory zaměstnaneckého spoření. Nebo kombinace. A samozřejmě podpora hospodářského růstu a boj s šedou ekonomikou, to je základ všeho.
Hodně diskutovaný je v nové reformě věk odchodu do důchodu. Vy jste ale o jeho zvýšení v době vaší vlády také uvažovali, změnili jste názor?
Pětikoalice tvrdí, že z hlediska bilance průběžného systému a mantry jeho vyrovnanosti je prodlužování nutné. Ale tento pohled se přece přežil. Trh práce prochází obrovskými změnami, jako je fenomén uberizace, kdy lidé místo zaměstnání pracují jako OSVČ s minimálními odvody. A to je před námi technologická revoluce spojená s umělou inteligencí a robotizací. Mladí lidé sní o kariéře digitálních tvůrců nebo obchodníků, copak to jsou práce, kde můžeme sázet na odvody na důchodové pojištění? Zkrátka a dobře samotná bilance příjmů a výdajů na důchodové pojištění je již dnes naprosto zkreslený ukazatel, podle kterého prostě žádná příčetná vláda nemůže predikovat udržitelnost penzijního systému, protože by se brzy důchodu nedožil skoro nikdo.
Je podle vás možné, aby člověk, byť třeba i v profesi, kdy „jen sedí v kanceláři“, byl schopen pracovat do 68 let?
U většiny povolání to možné není, proto by ta motivace měla být pozitivní. Statistiky totiž hovoří jasně. Délka zdravého života Čechů se za posledních padesát let prakticky nezvýšila a bohužel neexistuje žádný seriózní důvod, proč by to v následujících padesáti letech mělo být jinak. Jediné, co se zdárně prodlužuje, je délka života s nemocí. Nejspíš právě proto proti zvyšování odchodu do důchodu nad šedesát pět let v připomínkách varovalo samo ministerstvo zdravotnictví.
Z řad ministrů také zaznělo, že uvažují o změně zákoníku práce ve smyslu propuštění zaměstnanců bez udání důvodů. Neocitnou se starší lidé, ale třeba i maminky samoživitelky v bezvýchodné pasti?
Bohužel to hrozí. První na ráně by byli zaměstnanci v předdůchodovém věku, zvlášť v době, kdy chce ODS prodlužovat věk odchodu do důchodu až k sedmdesátce. Dále by byli v nevýhodě nemocní, matky samoživitelky, těhotné ženy nebo zdravotně postižení. Ale strach mohou mít i déle sloužící zaměstnanci ve fabrikách typu montovny, kteří se postupně vypracovali k vyšším platům a teď se bojí, že je zaměstnavatel jednoduše nahradí nováčky, kterým dá o deset tisíc menší plat. Je to zkrátka nepochopitelné oslabení zaměstnanců. Navíc i to tvrzení, že dnes nelze dát výpověď zaměstnanci, který je problematický, je za mě fakt mimo. Přece pokud někdo nepracuje, jak má, tak český zákoník práce na tuto situaci pamatuje a zaměstnavatel má možnosti, jak reagovat a jak se s takovým nespolehlivým zaměstnancem rozloučit.
Vaše vláda přidala rodiči, který vychovával dítě, 500 korun na jednoho vychovaného potomka. Současná vláda toto postupně ruší a dětí se přitom rodí čím dál méně…
Omezení výchovného je jen třešinkou na dortu. Vláda dělá aktivní protirodinnou politiku, což se bohužel promítá i do statistik. Třeba loni klesl počet narozených dětí o 10 200, což dělá meziroční pokles o neuvěřitelných 10 procent. Ročník 2023 se tak stal nejslabším ročníkem za posledních dvaadvacet let. Jako by si vláda snad ani neuvědomovala, že bez porodnosti je jakákoliv udržitelnost důchodového systému iluzí.
Jak zařídit, aby neubývalo narozených dětí?
Co se dá dělat hned, je maximální podpora výstavby škol a školek a obnovení školkovného. Když mladí lidé kolem sebe neuslyší nářek, že sehnat školku je nemožné a jak je soukromá školka drahá, určitě budou mít z rodičovství menší obavy. Dále naše stínová ministryně místního rozvoje Klára Dostálová připravila celý komplex opatření na větší dostupnost bydlení, který stačí překlopit do realizace a mladí lidé budou mít větší šanci sáhnout si na vlastní byt. Mít pomyslné rodinné hnízdo je přece také velmi důležité. A samozřejmostí musí být zvýšení slev na děti nebo rozšiřování zkrácených úvazků a další prorodinná opatření.
Na závěr ze zcela jiné oblasti – ruská agrese vůči Ukrajině ani po více než dvou letech neslábne, jaký odhadujete budoucí vývoj?
Vítězství Ukrajiny bychom si všichni přáli, to je pravda. Ale situace na frontě mu bohužel příliš neodpovídá. Problémem také je, že Ukrajině pomalu docházejí bojeschopní muži. Hovoří se o zamrzlém konfliktu. Nezapomínejme, že většina válek končí nějakou formou dohody a já si myslím, že tento scénář je pravděpodobný i zde. Odhaduji, že silné impulzy k jednání přijdou spíše po amerických prezidentských volbách, ať už dopadnou jakkoliv.
KRAJSKÉ VOLBY
Už za pár měsíců, na začátku října, se uskuteční krajské volby. „A já jako hrdá Jihomoravanka vkládám hodně energie do toho, aby se konečně podařilo v tomto regionu obrátit kurz,“ zdůrazňuje Alena Schillerová. „Stejně jako v jiných krajích i nás trápí zhoršující se dostupnost zdravotní péče, absolutní nedostatek řemeslníků napříč obory nebo kamiony ve městech. Ne všude je tak skvělá kandidátka na hejtmanku s opravdovým drajvem a plánem, jako je starostka Znojma Ivana Solařová. A o tom budu chtít místní přesvědčit.“
CV BOX
Alena Schillerová (narodila se 18. března 196???? v Brně) je poslankyně za hnutí ANO 2011 a bývalá ministryně financí.
Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Poté pracovala na Finančním úřadu Brno-venkov, kde byla po čase i ředitelkou.
Od roku 2016 byla odbornou náměstkyní ministra financí pro daně a cla. V prosinci 2017 se stala ministryní financí, tento post zastávala až do loňských voleb. Od té doby je poslankyní a od letošního ????nora i místopředsedkyní hnutí ANO 2011.