Business

Prozíravý pan Amazon.com

Publikováno: 22. 1. 2021
Autor: Lubor Winter
Foto: Shutterstock.com
logo Sdílet článek

Už třetím rokem je podle časopisu Forbes nejbohatším člověkem na světě Američan Jeff Bezos. A jeho osobní příběh je v první řadě příběhem jeho firmy Amazon.com. Pojďme se na něj tedy podívat.

Když se ho v roce 2018 ve své ostře sledované show jiný miliardář David Rubenstein zeptal, jak by okomentoval fakt, že se stal nejbohatším mužem planety, Jeff Bezos řekl: „Já vím, že je to něco, co lidi zajímá, ale já bych mnohem radši viděl v novinách třeba slova jako vynálezce Jeff Bezos, novátor Jeff Bezos, zakladatel Jeff Bezos… To by mi dávalo větší smysl. Jinak je to vlastně konstatování nějakých finančních výstupů a tabulek, které hodnotí úspěšnost Amazon.com.“

A jak se z někoho stane nejbohatší člověk na světě? Odborníci se shodují v tom, že v případě Bezose je to kombinace oboru, ve kterém primárně podniká, tedy maloobchodní on-line prodej, a mimořádných kvalit jeho osobnosti – je známý zvláště svou prozíravostí, inteligencí, disciplinovaností, ochotou riskovat a citem pro vývoj trendů.

Na počátku byla kniha

Bazosova firma Amazon.com je dnes největším on-line obchodem na světě. Můžete zde koupit prakticky cokoli, a to za ceny, které jsou mnohem výhodnější než v kamenných obchodech. Všechno přitom začalo knihami. „Na startu svého podnikání jsem si položil otázku: ,Co začít na internetu prodávat jako první?‘ Vytvořil jsem si seznam dvanácti různých produktů a pak jsem je hodnotil podle sedmi různých kritérií. A z toho seznamu vyšly nejlépe knížky.“

V polovině 90. let minulého století tak vtrhl do odvětví, které ovládala renomovaná nakladatelství a gigantické knihkupecké řetězce, a stanovil úplně nová pravidla. Internet obecně zažíval tou dobou v USA i v dalších vyspělých zemích mimořádný rozmach a zakomponovat jako jednu z jeho služeb on-line prodej knih byl geniální tah. Nešlo přitom vlastně o novou myšlenku. Katalogový prodej (nejen) knížek tady existoval už desítky let předtím. Dostali jste katalog, něco jste si vybrali, vyplnili jste objednávku a oni vám pak objednané zboží poslali poštou. Internetové katalogy ale posouvají tento princip dál v prostoru a v čase, čímž získávají řadu výhod – mohou být mnohem rozsáhlejší, dostanou se k několikanásobně většímu počtu uživatelů, lze je neustále doplňovat a objednávka je záležitostí několika kliknutí.

Nástup Amazonu do konzervativního světa knižního byznysu byl rychlý a zdrcující. Většina velkých i mnoho menších hráčů se musela stáhnout ze svých pozic a mnozí dokonce skončili. „Ano, řada klasických řetězců prodávající knihy si na nás stěžuje. Ale stěžovat si není žádná byznys strategie. Že zanikají kamenná knihkupectví, to je věc historického vývoje. Internet prostě přinesl snadnější způsob, jak prodávat a nakupovat knihy i další výrobky, a jednotliví nakladatelé a prodejci se tomu buď přizpůsobí, nebo ne. Pokud ne, tak zaniknou, to je přece jasné,“ řekl k tomu tehdy Jeff Bezos.

Náš zákazník − náš pán

Bezos svou firmu založil v roce 1994 v New Yorku. Nejdřív pracoval ze svého domu, ale obchod se rychle rozrůstal, a tak se rozhodl, že se přestěhuje někam, kde bude pro jeho podnikání vhodnější prostředí. No a vzhledem k tomu, že jeho byznys stál na nových technologiích spojených s rozvojem internetu, přesunul se i se svou ženou Mackenzie do Seattlu, do města, kde už tehdy sídlil Microsoft Billa Gatese. „To nebyla náhoda, uvědomil jsem si, že tahle firma a společnosti s ní spřízněné mají k dispozici spoustu kvalifikovaných a talentovaných vývojářů a odborníků na technologie, které bych mohl využít i já,“ svěřil se v roce 2018 v David Rubenstein Show.

Jeho prvním zaměstnancem se stal softwarový inženýr Shel Kaphan, který v interview pro BBC poukázal na další aspekt Bezosova úspěchu, totiž schopnost vybrat si ty správné lidi: „Při výběru zaměstnanců byl Jeff vždy velmi pečlivý. Ze začátku s každým, kdo k nám měl nastoupit, vedl, než byl definitivně přijat, osobně pohovor. Jak ale firma rostla, už to nebylo možné.“ Proto Bezos vytvořil pravidla, která se v Amazonu uplatňují jak při přijímacích řízeních, tak ve firemní kultuře. „Podle mne je při náboru nových spolupracovníků zásadní, aby to byli lidé, kteří vás mohou něco naučit. A pokud jde o vedoucí pozice na kterékoli úrovni řízení, musíte si být jisti, že je to navíc člověk, který má většinou pravdu a ví, proč má pravdu. Na druhou stranu to musí být osobnost, která umí naslouchat a dokáže i změnit názor, což je vzácné. Jsme totiž stvořeni tak, že si v realitě okolního světa všímáme hlavně věcí, které potvrzují naši pravdu, a ignorujeme ty, které ji zpochybňují,“ řekl k tomu Bezos.

„Pracovat v Amazonu je inspirující, ale v některých momentech také velmi náročné. Například když si na vás některý ze zákazníků stěžuje. Přímo od Jeffa mi pak přišel e-mail, ve kterém byl jediný znak – otazník. Žádné oslovení, žádná otázka v čem je problém, jestli má nebo nemá zákazník pravdu, nic. V tu chvíli jsem se vážně vyděsil. Všechno ostatní jsem odsunul a snažil se co nejrychleji celou věc vyřešit. Když jsem měl hotovo, poslal jsem Jeffovi report. Přitom to musíte vyřešit v duchu pravidel firemní kultury, tedy že se všechno orientuje na to, aby byl zákazník spokojený. No, a když je to o. k., Jeff vám pošle smajlíka. On to zkrátka vidí tak, že stížnost každého jednotlivého zákazníka je příležitostí zdokonalit systém, a to pokud možno na nejobecnější úrovni,“ uvedl pro dokument Deutsche Welle bývalý manažer Amazon Dave Cotter.

Primární zaměření na potřeby zákazníka je ovšem jen jedním ze čtrnácti základních principů, jejichž dodržování je ve firmě striktně vyžadováno. Mezi další patří třeba „najímej a rozvíjej ty nejlepší“, „objevuj a zjednodušuj“, „buď hospodárný“… Když si je podrobně pročtete, zjistíte, že všechny znějí zcela logicky a jejich dodržování jistě povede k efektivnímu řízení pracovních týmů a k dobrým pracovním výsledkům. Otázkou ovšem je, jakým způsobem se tato pravidla implementují do reality podniku a jak se kontroluje jejich uplatňování. V médiích se až příliš často objevují informace o tom, že pracovníci Amazonu jsou vystavováni dlouhodobému stresu, který v případě některých z nich může vést dokonce k psychickým nebo fyzickým potížím. Mluví se například o mimořádné náročnosti práce skladníků, kteří pracují skoro v běhu, o nedostatečné době na rekonvalescenci po vážné nemoci nebo porodu, o systému neustálého anonymního posuzování kolegů a tak dále. Co je na tom všem pravdy, to by bylo na samostatnou reportáž. Ovšem faktem zůstává, že průměrná doba zaměstnání pracovníka ve středním vedení firmy je jeden rok a jen 15 % lidí je zde zaměstnáno pět let a více. A to je opravdu zvláštní...

Vzestup střídá pád

V průběhu 90. let Amazon živelně rostl a přibíral další a další skupiny produktů, které si zde pak mohli jeho zákazníci koupit – hudbu, videohry, elektroniku, věci pro děti, oblečení... A jak se rozrůstalo portfolio nabízených výrobků, Amazon začal spoléhat na byznys model zvaný flywheel effect, tedy efekt setrvačníku. V čem spočívá? Když si zákazník něco koupí a je spokojený, vrátí se a koupí další věc. Přitom řekne o Amazonu dalším lidem a ti zde začnou také nakupovat. S tím, jak roste počet zákazníků, může dále růst i portfolio nabízených produktů. Celkově se zvyšuje objem objednávek, rostou obraty i profit. Setrvačníkové kolo se roztáčí a postupně dosáhne rychlosti, kdy ho vlastně nelze zastavit. Přesto se tak stalo. Nebezpečně ho zpomalila takzvaná internetová bublina (anglicky dot-com bubble), respektive to, že na konci roku 2000 praskla. Začala se nafukovat už v roce 1996 a ovládala svět nových technologií až do roku 2001. Během těchto šesti let rapidně vzrostlo používání internetu, což bylo pochopitelně spojené s nebývalým rozmachem internetových firem. Index akciového trhu Nasdaq, pod který spadalo mnoho internetových společností, dosáhl maximální hodnoty 10. března 2000, pak se ale zhroutil. Během následujících měsíců spousta firem spojených s internetem zkrachovala a hodnota akcií těch, které přežily, rapidně klesla.

„Trh akcií nikdy neroste do nekonečna. Na začátku nového tisíciletí zavládla na trzích nervozita, investoři začali panikařit a stahovali své peníze. Stalo se to i akciím Amazonu, které do té doby strmě stoupaly. Najednou ale během několika měsíců ztratily drtivou většinu své hodnoty,“ řekl pro BBC investor a spisovatel Andy Kessler. Společnost se ocitla v úplně nové realitě. Místo růstu a nabírání nových lidí musel Bezos poprvé za dobu existence firmy začít propouštět. Bylo to těžké období, ovšem Jeff byl i nadále přesvědčen, že obchodování přes internet má budoucnost. „V té době nebyl ve firmě nikdo, kdo by věřil, že se Amazon někdy znovu stane lídrem trhu. Na druhou stranu ti, co ve firmě zůstali, věřili, že Jeff firmu zachrání. Jeff nikdy nikoho za nic nevinil, nevymlouval se. Lidé si ho vážili i proto, že bez mrknutí zatnul zuby a začal makat ještě víc než dřív. A následovali ho,“ říká Brad Stone, spisovatel, který o Amazonu napsal knihu The Everything Store – Jeff Bezos and the Amazon Age.

Amazon přežil. Díky propouštění, velkým škrtům v náhledech, ale hlavně díky tomu, že se udržel v chodu. Jeff Bezos dokonce v tomto dramatickém období přichází s konceptem Amazon Marketplace, který umožnil třetí straně, aby se zapojila do hry. Amazon dovolil jiným subjektům, aby prodávaly přes Amazon své produkty, a tím získal další zákazníky. Dnes více než 30 % výrobků prodávaných na Amazon.com jsou produkty třetích stran, Amazon z toho má „jen“ provizi 15 %.

A zase ty knížky

Ovšem Jeff Bezos měl vždy mnohem větší ambice než jen přežít. „Velké nápady v byznysu jsou často věci, které jsou vlastně zřejmé, není na nich nic převratného, stačí využít synergie různých aktivit a náhle se objeví něco zajímavého a užitečného,“ řekl v roce 2007, když uváděl na trh čtečku elektronických knih Kindle. Uvědomil si, že knihy jsou pořád velmi důležitou součástí portfolia nabídky Amazonu a že nastal čas, kdy by se mohly začít ve velkém vydávat také v elektronické podobě. Takže proč tomu nepomoct, když to firmě zaručí rozhodující podíl na právě vznikajícím trhu e-knih? „Určitě to není konec klasické papírové knihy, ale její přirozené pokračování využívající současné technologie. Já osobně si myslím, že je důležité číst texty delších forem – romány, literaturu faktu atd., a pro lidi, kteří si myslí totéž, bude Kindle nepostradatelnou pomůckou, protože to dělá čtení tohoto druhu literatury mnohem snadnější,“ nechal se slyšet v roce 2009 během uvedení druhé generace Kindle. A zákazníci mu dali za pravdu. Během následujícího roku se prodaly desítky milionů kusů čtecího zařízení Kindle.

Jeff Bezos šel ale ještě dál a v návaznosti na úspěch Kindle udělal z Amazonu také nakladatelství. Kdokoli se zaregistruje, může publikovat své vlastní literární výtvory a – prodat je přes stránky Amazon. Dnes existuje řada autorů, kteří se úplně vykašlali na hledání klasického nakladatele a prostě píšou a prodávají své knihy on-line pod hlavičkou Amazonu. „Když nahráváte svou knížku do systému Amazon Publishing, musíte u ní stanovit cenu. Můžete počítat s tím, že čím je cena nižší, tím více uživatelů Kindle po celém světě si ji koupí. Amazon si nechá 65 procent ceny, zbytek jde vám. V případě vysoké ceny prodáte méně kopií, ale Amazon si vezme provizi jen 30 procent, 70 procent zůstává vám. Já jsem si díky psaní knížek pro Amazon vydělal na dům,“ říká Nick Spelding, anglický spisovatel, který ještě donedávna pracoval jako PR specialista pro policii a během pěti posledních let prodal už stovky tisíc kopií svých knížek.

Zábava musí být

Ačkoli Amazon se po roce 2000 rozběhl do řady velmi specifických oblastí (webová řešení Amazon Web Service, doručovací služba s potravinami AmazonFresh, cloudové služby Amazon Drive atd.), jedna z jeho klíčových aktivit, které firma aktuálně věnuje mnoho pozornosti, leží v oblasti zábavy. Bezos už v roce 2006 založil streamovací službu, která dnes nese název Amazon Prime Video. Nakoupil vysílací práva na tisíce filmů a seriálů, které postupně začal nabízet uživatelům ve skupině Amazon Prime Membership Program. Stal se tak přímou konkurencí Netflixu, Hulu, HBO GO a dalších streamovacích služeb. Ovšem aby jim mohl konkurovat opravdu hrdě, bylo zapotřebí začít vytvářet vlastní obsah. Proto v roce 2010 spatřila světlo světa společnost Amazon Studios, která za dobu své existence vyprodukovala celou řadu seriálů a filmů. Na produkcích se podílejí hvězdy jako Woody Allen, Jim Jarmusch, Kristen Stewart, Kate Winslet, Ben Stiller a další. Vzpomínáte si třeba na drama Místo u moře z roku 2016? Film získal dva Oscary... A také další plány jsou velké. Mezi největší projekty patří bezpochyby seriál Pán prstenů podle knih J. R. R. Tolkiena, který by se měl ve vysílání objevit příští rok.

CV

Jeff Bezos (narodil se 12. ledna 1964 v americkém Albuquerque) je zakladatelem, prezidentem, výkonným ředitelem (CEO) a velkoakcionářem amerického internetového portálu a zasilatelského obchodního řetězce Amazon.com.

Původním jménem je Jeffrey Preston Jorgensen. Manželství matky s jeho biologickým otcem ale trvalo jen rok, ta si tři roky po rozvodu vzala Miguela Bezose, který malého Jeffa adoptoval.

Vystudoval informatiku na Princetonské univerzitě, po studiích pracoval od roku 1986 na Wall Streetu pro různé společnosti. V roce 1994 založil společnost Amazon.com, o šest let později založil ještě společnost Blue Origin, která podniká v oblasti vesmírné turistiky a vynášení nákladu na oběžnou dráhu.

V roce 1993 se oženil, s manželkou má čtyři děti. V roce 2019 se ovšem manželé Bezosovi rozvedli.

Jeff Bezos je poslední tři roky označován za nejbohatšího muže planety, jeho majetek se v současné době odhaduje na 150 miliard dolarů.


3 věci, které o J. B. asi nevíte

1. #Je velkým fandou seriálu a filmů Star Trek. V roce 2016 se dokonce objevil ve snímku Star Trek: Do neznáma, kde ztvárnil epizodní roli mimozemského důstojníka Hvězdné flotily.

2. #Od dvou do šesti let chodil do Montessori školky. Hlavní myšlenkou tohoto pedagogického směru je rozvoj dítěte prostřednictvím podpory jeho přirozené zvídavosti a aktivity. Spíš než přísnou autoritou je učitel pro své žáky průvodcem a poradcem.

3. #Je libertarián. Libertarianismus označuje skupinu politických názorů, které odmítají donucování a vyzdvihují politickou i obecnou svobodu a aktivitu skrze dobrovolná občanská sdružení a spolky. Dále se zasazují o společnost s minimálními zásahy státu.


Jeff Bezos při návštěvě letecké základny a Střediska kosmických a raketových systémů v Los Angeles.


Prudent Mr. Amazon.com


For the third year in a row, according to Forbes magazine, the richest man in the world is American Jeff Bezos. And his personal story is primarily the story of his company Amazon.com. So let's take a look at him.


When another billionaire, David Rubenstein, asked him in 2018 about the fact that he had become the richest man on the planet, Jeff Bezos said, “I know it's something that interests people, but I'd much rather he'd see words in the newspaper like inventor Jeff Bezos, innovator Jeff Bezos, founder Jeff Bezos … That would make more sense to me. Otherwise, it is actually the statement of some financial outputs and tables that evaluate the success of Amazon.com.”

And how does someone become the richest person in the world? Experts agree that in the case of Bezos it is a combination of the sector in which it primarily operates, i.e. online retail, and the extraordinary qualities of his personality – he is known especially for his foresight, intelligence, discipline, willingness to take risks and sense of trend development.

In the beginning was a book

Bazos’ company Amazon.com is today the largest online store in the world. You can buy practically anything there, at prices that are much more enticing than in hight street stores. It all started with books. “At the start of my business, I asked myself the question: 'What should I start selling online first? ' I made a list of twelve different products and then evaluated them according to seven different criteria. And books came out best out of that list.”

In the mid-1990s, he broke into an industry dominated by renowned publishers and giant bookstore chains and set completely new rules. The Internet generally experienced an extraordinary boom in the United States and other developed countries at the time and incorporating online book sales as one of its services was a brilliant move. It wasn't really a new idea. Catalogue sales of (not only) books had existed here for decades before. You received a catalogue, chose something, filled out an order and the seller then sent the ordered goods to you by post. However, online catalogues took this principle a step further in space and time, thus gaining a number of advantages - they can be much more extensive, reach several times more users, they can be constantly updated and you can order in a matter of a few clicks.

Amazon's entry into the conservative world of book businesses was rapid and overwhelming. Most big and many smaller players had to withdraw from their positions, and many had to quit. "Yes, many classic book chains are complaining about us. But complaining is not a business strategy. That high street bookstores are disappearing is a matter of historical development. The Internet has simply brought an easier way to buy and sell books and other products, and individual publishers and sellers will either adapt or not. If they don't, they will disappear, that's for sure, "said Jeff Bezos at the time.

Our customer - our master

Bezos founded his company in 1994 in New York. At first he worked from home, but the business grew rapidly, so he decided to move somewhere where there would be a more suitable environment for his business. And since his business was based on new technologies associated with the development of the Internet, he moved with his wife Mackenzie to Seattle, the city where Bill Gates was already based at the time. "It was no coincidence, I realized that this company and its affiliates have a lot of qualified and talented developers and technology experts I could use," he told the David Rubenstein Show in 2018.

His first employee was software engineer Shel Kaphan, who in an interview with the BBC pointed to another aspect of Bezos's success, namely the ability to choose the right people: “Jeff has always been very careful in selecting employees. From the beginning, he conducted personal interviews with everyone who was to join us before they were finally accepted. But as the company grew, it was no longer possible. ”That's why Bezos created rules that apply at Amazon both in recruitment procedures as well as in corporate culture. “In my opinion, when recruiting new employees, it is essential that they are people who can teach you something. And when it comes to leadership positions at any level of management, you need to make sure that she is also a person who is mostly right and knows why she is right. On the other hand, it must be a personality who can listen and can change her mind, which is rare. We are created in such a way that, in the reality of the surrounding world, we notice mainly things that confirm our truths, and we ignore those that question them,” said Bezos.

Former Amazon manager, Dave Cotter said in the documentary Deutsche Welle, “Working at Amazon is inspiring, but at times very challenging. For example, when one of the customers complains about you, you may receive an e-mail directly from Jeff, in which there is only one character - a question mark. No addressing, no question, no stating of what the problem is, whether or not the customer is right, nothing. I was really scared at that moment. I pushed everything else away and tried to solve the whole thing as quickly as possible. When I was done, I sent Jeff a report. At the same time, you have to solve it in the spirit of the rules of corporate culture, i.e. everything is oriented towards the customer being satisfied. Well, when it's ok, Jeff will send you a smiley face. In short, he sees a complaint from each individual customer as an opportunity to improve the system, at the most general level possible.”

However, the primary focus on customer needs is only one of fourteen basic principles, the observance of which is strictly required in the company. Others include "hire and develop the best", "discover and simplify", "be economical"… If you read them in detail, you will find that they all sound quite logical and their adherence will certainly lead to effective management of work teams and good work results. The question, however, is how these rules are implemented in the reality of the company and how their application is controlled. All too often, the media report that Amazon workers are exposed to long-term stress, which in some cases may even lead to mental or physical problems. There is talk, for example, of the extraordinary complexity of the work of storekeepers who work almost on the run, of insufficient time for convalescence after a serious illness or childbirth, of a system of constant anonymous assessment of colleagues, and so on. The truth of all of this could fill a separate article. However, the fact remains that the average duration of employment of a worker in the middle management of the company is one year and only 15% of people are employed in these positions for five years or more. And that's really weird...

Rise is replaced by fall

During the 1990s, Amazon grew spontaneously and added more and more product groups that its customers could buy from - music, video games, electronics, children's items, clothing ... And as the portfolio grew, Amazon began to rely on a business model called the Amazon Flywheel. What is it about? When a customer buys something and is satisfied, she comes back and buys another item. At the same time, she will tell other people about Amazon and they will also start shopping there. As the number of customers grows, so can the portfolio of products offered. Overall, the volume of orders is increasing, turnover and profit are growing. The flywheel spins and gradually reaches a speed where it cannot actually be stopped. Yet it happened. It was dangerously slowed down by the so-called dot-com bubble, or rather by the fact that it burst at the end of 2000. It began to inflate as early as 1996 and dominated the world of new technologies until 2001. During these six years, the use of the Internet rapidly increased, which was, of course, associated with the unprecedented rise of Internet companies. The Nasdaq Stock Market Index, which included many Internet companies, peaked on 10th March, 2000, but then collapsed. Over the following months, many Internet-related companies went bankrupt, and the value of the survivors' shares plummeted.

"The stock market never grows indefinitely. At the beginning of the new millennium, nervousness prevailed in the markets, investors began to panic and withdrew their money. It also happened to Amazon shares, which had been rising sharply until then. But suddenly, within a few months, they lost the vast majority of their value, "investor and writer Andy Kessler told the BBC. The company found itself in a completely new reality. Instead of growing and hiring new people, Bezos had to start laying off for the first time in the company's existence. It was a difficult time, but Jeff continued to believe that Internet commerce had a future. "At that time, there was no one in the company who believed that Amazon would ever become the market leader again. On the other hand, those who remained in the company believed that Jeff would save it. Jeff never blamed anyone for anything, he didn't make excuses. People respected him also because he just bit the bullet and began to work even harder than before. And they followed him,” Brad Stone says, the writer of The Everything Store about Amazon - Jeff Bezos and the Amazon Age.

Amazon survived. Thanks to redundancies, big cuts in previews, but mainly due to the fact that it kept running. Even during this dramatic period, Jeff Bezos came up with the Amazon Marketplace concept, which allowed a third party to participate in the game. Amazon allowed other entities to sell their products through Amazon, thereby gaining additional customers. Today, more than 30% of the products sold on Amazon.com are third-party products, and Amazon has "only" a 15% commission.

And books again

But Jeff Bezos has always had much greater ambition than just surviving. "Big ideas in business are often things that are actually obvious, there's nothing revolutionary about them, you just need to exploit the synergies of different activities and suddenly something interesting and useful comes up," he said in 2007 when he launched the Kindle e-book reader. He realized that books were still a very important part of Amazon's portfolio of offerings, and that the time had come for them to be published electronically as well. So why not help it if it guarantees the company a decisive share in the emerging e-book market? "It's definitely not the end of hard copies, but its natural continuation using current technologies. Personally, I think it's important to read texts of longer forms - novels, non-fiction, etc., and for people who think the same, Kindle will be an indispensable tool, because it makes reading of this kind of literature much easier, "he said in 2009 during the launch of the second generation Kindle. And the customers really showed that he was right. Over the next year, tens of millions of Kindle readers were sold.

But Jeff Bezos went even further and, following the success of the Kindle, turned Amazon into a publishing house. Anyone who registers can publish their own literary works and sell them through Amazon. Today, there are a number of authors who have completely given up on finding a classic publisher and simply write and sell their books online under the Amazon header. "When you upload your book to Amazon Publishing, you have to set a price for it.  The lower the price, the more Kindle users around the world will buy it. Amazon keeps 65 percent of the price, the rest goes to you. In the case that the price is higher, you will sell fewer copies, but Amazon will only take a commission of 30 percent, 70 percent will remain with you. I made money at home by writing books for Amazon, ”says Nick Spelding, an English writer who until recently worked as a PR specialist for the police and has sold hundreds of thousands of copies of his books over the past five years.

There must be fun

Although Amazon moved into a number of very specific sectors after 2000 (Amazon Web Service solutions, Amazon Fresh food delivery service, Amazon Drive cloud services, etc.), one of its key activities, which the company currently pays a lot of attention to, lies in the field of entertainment. Bezos founded a streaming service in 2006, which is now called Amazon Prime Video. He bought the broadcasting rights to thousands of films and series, which he gradually began offering to users in the Amazon Prime Membership Program. It has become a direct competitor to Netflix, Hulu, HBO GO and other streaming services. However, in order to truly compete with them, it was necessary to start creating their own content. That's why in 2010 Amazon Studios saw the light of day, producing a number of series and films. The production includes stars such as Woody Allen, Jim Jarmusch, Kristen Stewart, Kate Winslet, Ben Stiller and others. Do you remember, for example, the drama Manchester by the Sea from 2016? This film won two Oscars ... And the plans are big. Undoubtedly one of the biggest projects is the series The Lord of the Rings based on JRR Tolkien's books, which should appear on the service next year.


CV

Jeff Bezos (born on 12th January, 1964 in Albuquerque, USA) is the founder, president, CEO and largest shareholder of the American Internet portal and shipping chain Amazon.com.

His original name is Jeffrey Preston Jorgensen. However, his mother's marriage to his biological father lasted only a year; and, three years after the divorce she married Miguel Bezos, who adopted little Jeff.

He studied computer science at Princeton University, and after his studies, since 1986 he worked on Wall Street for various companies. He founded Amazon.com in 1994, and six years later founded Blue Origin, a space tourism and orbital business.

He got married in 1993 and has four children with his wife. In 2019, however, the Bezoses got divorced.

Jeff Bezos has been named the richest man on the planet for the past three years, and his assets are currently estimated at $ 150 billion.


3 Things You Probably Don't Know About JB

1. #He is a big fan of the Star Trek series and movies. In 2016, he even appeared in Star Trek: Beyond, where he played the episodic role of an alien Starfleet officer.

2. #From age two to six he attended Montessori kindergarten. The main idea of this kind of education is the development of the child through supporting their natural curiosity and activity. The teacher is a guide and advisor to the students, rather than a strict authority,

3. #He is a libertarian. Libertarianism refers to a group of political views that reject coercion and promote political and general freedom and activity through voluntary civic associations. They also advocate for society with minimal state intervention.


Mohlo by vás zajímat

Více článků