Technologie

Otto Zeman: Budoucnost internetu věcí už začala

Publikováno: 1. 2. 2021
Autor: Kateřina Šantorová
Foto: Kateřina Šantorová
logo Sdílet článek

Termín internet věcí, zkráceně IoT, se začíná v poslední době prosazovat v rámci digitalizace čím dál tím častěji, což svědčí o jeho aktuálnosti. „Česká republika je v NB-IoT sítích špička ve světě a málo se o tom mluví. Máme obrovskou možnost vyvíjet řešení na síti budoucnosti,“ říká Otto Zeman, manažer internetu věcí ve Vodafonu.

Dá se ve zkratce říct, co je vlastně internet věcí?

Je to svět strojů a věcí, které jsou schopné komunikovat a spolupracovat bez pomoci člověka. Chytrá síť, do které jsou zapojeny už miliardy inteligentních zařízení, v níž spolu komunikují navzájem. Připojené senzory jsou nedílnou součástí řešení, které se umí postarat například o úsporu energií, o naši bezpečnost, monitorují prostředí, předpovídají údržbu strojů, dohlíží na úrodu a mnoho dalšího.


Co přesně znamená NB-IoT?

NB-IoT je zkratkou pro Narrow Band Internet of Things neboli úzkopásmový internet věcí, který je určený výhradně pro přenos dat. Je to síť speciálně navržená pro připojení zařízení či senzorů různého druhu, ať už se nacházejí kdekoli. Proniká například i do suterénů budov nebo šachet, kam nepronikne standardní síť pro naše mobilní telefony. Senzory se také instalují na těžko přístupná místa bez elektrické sítě a baterie umístěná v zařízení vydrží i několik let.


Jak dlouho je už NB-IoT síť na trhu k dispozici?

Vodafone spustil produkční síť NB-IoT na konci roku 2017. Už tehdy bylo jednorázově pokryto celé území Česka díky využití stávajících 4G základnových stanic k šíření signálu. Nově je technologie NB-IoT zařazena do nového standardu sítí 5G, kde bude dále rozvíjena. Služba je provozována v licencovaném pásmu, které zabezpečí vysokou bezpečnost a kvalitu služby s možností obousměrné komunikace.


Takže budoucnost internetu věcí souvisí s příchodem 5G?

Souvisí a vysvětlím to na třech oblastech. Tou první je gigabitové mobilní připojení s desetkrát vyšší přenosovou rychlostí než u technologie 4G. Rozsah použitelných aplikací je tu mnohem širší. Druhou oblastí je ultraspolehlivá komunikace s nízkou latencí, což znamená, že zařízení mezi sebou budou komunikovat rychleji, spolehlivěji a bezchybněji. Sem patří kritické aplikace nebo autonomní řízení vozidel. A třetí oblastí je právě masivní komunikace zařízení – IoT senzorů, které jsou zapojeny do sítě NB-IoT. Ta díky standardu 5G podporuje více připojených zařízení na čtvereční kilometr, což je důležité, protože se do sítě budou připojovat miliardy těchto zařízení.

V čem konkrétně je potenciál a budoucnost internetu věcí?

Budoucnost internetu věcí už začala. Řada zařízení a věcí komunikuje, aniž by si toho koncoví uživatelé všimli. Příkladem jsou výdejní automaty na nápoje či menší zboží, kde čidla posílají informace o tom, co je potřeba doplnit. Všichni řidiči určitě z obchodních center znají systém červených a zelených světýlek, která monitorují obsazenost parkovacích míst. Senzory pomáhají sledovat i zaplněnost odpadkových kontejnerů a efektivně tak řídí návazné procesy jejich svozu. V chytré domácnosti se dům dokáže postarat o regulaci tepla nebo světla. Rychle dokáže reagovat na jakékoli nebezpečí od požáru až po neoprávněné vniknutí. Velký potenciál má IoT v oblasti autonomního řízení vozidel, v robotice, ve zdravotnictví. V budoucnu dojde skutečně k masivnímu nasazení senzorů, což znamená, že opravdu každá věc bude komunikovat.


Jakou roli v tom hraje Vodafone?

Máme dlouholeté zkušenosti s podporou přístupových technologií. Například 3G, které je nyní vyřazováno nejrychleji, existuje již více než 15 let. Samotné 2G, tedy GSM, existuje v Česku od roku 1996 a je stále provozováno. V současnosti je intenzivně rozvíjen i roaming v rámci sítí NB-IoT tak, aby jednotlivé senzory mohly být vyráběny například v Česku a distribuovány do celého světa − do zemí s aktivními sítěmi NB-IoT. Již dnes dokážeme nabídnout pokrytí ve větší části Evropy i Severní Ameriky.


Jak je to s koncovými zařízeními pro zákazníky?

Dostupnost koncových zařízení, tedy senzorů, se ukázala jako klíčová. Jelikož NB-IoT byla úplně novou sítí, novým radiovým standardem, nebyly modemy a senzory pro tuto síť zpočátku vůbec dostupné. Čidla, která využívala většinou sítě 2G (GSM), vyžadovala úplný redesign. Především šlo o nové typy radiových modulů pro NB-IoT. Důraz se kladl na maximální energetickou efektivitu, tedy dlouhý provoz na baterii.


To znamená, že v oblasti IoT spolupracujete s partnery, kteří senzory vyrábějí?

Ano. Od výrobců rychle vyplynulo, že síť NB-IoT je pro ně nejlepší volbou ze všech dostupných konkurenčních LPWA sítí v Česku. Abychom partnery podpořili na jejich cestě k vývoji kvalitních senzorů, vytvořili jsme ve Vodafonu skupinu inženýrů, která připravila návod vývoje a zabývá se testováním vzorků senzorů před jejich uvedením na trh. Ověřují funkčnost a výdrž baterie čidla v síti NB-IoT, a to nejenom ve standardním provozním režimu, ale simulují i různé podmínky provozu, do kterých se zařízení může během celé své životnosti dostat, například během plánované údržby systému. Testování má klíčový význam pro výrobu kvalitních koncových zařízení. Oproti mobilním telefonům, které mají v ruce živí lidé, jsou senzory často instalovány v odlehlých a těžko přístupných lokalitách.


Takže platí, že NB-IoT je sítí budoucnosti?

Rozhodně. Česká republika je v NB-IoT sítích špička ve světě a málo se o tom mluví. Máme obrovskou možnost vyvíjet síť budoucnosti, kterou bude možné využít v rámci celého světa. 5G sítě určitě přemění svět IoT. Co se týká technologií, čeká nás lepší a efektivnější budoucnost. A pro spoustu lidí a firem se otevírají velké možnosti.BUDOUCNOST

NB-IoT je jistým vkladem do budoucnosti, jelikož je součástí standardů 5G. Patří do skupiny LPWAN sítí (Low Power Wide Area Network), které slouží k přenosu malého objemu dat při nízkých rychlostech. Jsou na začátku svého životního cyklu a je jisté, že budou operátory provozovány ještě velmi dlouho. Záměrem Vodafonu i celého mobilního telekomunikačního odvětví je podpora těchto nových standardů jistě déle než 10 let s ohledem na platnost přídělů frekvencí pro tyto účely od Českého telekomunikačního úřadu. Cílem Vodafonu je udržovat síť NB-IoT tak, aby byla plně kompatibilní se standardy, a zajistí zpětnou kompatibilitu s novými verzemi sítě NB-IoT, které v budoucnu přijdou. V této oblasti Vodafone aktivně spolupracuje se standardizačními orgány.


Mohlo by vás zajímat

Více článků