Rozhovory

Ingrid Brocková: Aj nadštandardnosť je potrebné kultivovať

Publikováno: 11. 1. 2024
Autor: Luboš Palata
Foto: archiv Ingrid Brockové
logo Sdílet článek

Od září 2022 nebyl jeden rok obsazen post slovenského velvyslance v Česku, úřad dočasně vedla chargé d’affaires Soňa Budayová. Říjen 2023 to změnil. Na pozici velvyslankyně nastoupila Ingrid Brocková, kterou nominoval její předchůdce Rastislav Káčer.

Jaká diplomatická a pracovní kariéra vás přivedla do Prahy?
Pravdupovediac ma táto ponuka prekvapila, prijala som ju s veľkým rešpektom a pokorou. Diplomacia je v prvom rade služba a často neviete, kde práve budete reprezentovať svoju krajinu. Nie je to pre mňa prvý veľvyslanecký post, prichádzam do Prahy z pozície viceministerky zahraničných vecí. Post v Českej republike je diplomatickou výzvou, naše vzťahy sú robustné, intenzívne, ale aj emotívne, politicky veľmi prepojené.

Přišla jste na ambasádu ve chvíli, kdy na Slovensku nastoupila nová vládní koalice v čele s Robertem Ficem. Byla dodržena tradice prvních cest do Prahy. Jak se vám první kontakty nových členů slovenské vlády s českými kolegy zatím jeví?
Máme za sebou nástupné návštevy najvyšších ústavných činiteľov, konkrétne premiéra a predsedu parlamentu, zároveň aj niekoľkých ministrov. Veľmi sa tomu teším, že potvrdili tradíciu prvých bilaterálnych zahraničných ciest do Českej republiky. Aj vo vzťahoch krajín je symbolika veľmi dôležitá, nakoniec politici odchádzajú, geografia zostáva rovnaká. Nástupné návštevy nastavujú dialóg, tak trochu chémiu medzi našimi predstaviteľmi. Potvrdilo sa, že máme mnohé rovnaké výzvy, ako je migrácia, viacročný finančný rámec EÚ, otázky konektivity či už dopravnej, energetickej alebo digitálnej. Spája nás tiež snaha pomôcť Ukrajine. Je potrebné sa rozprávať.

Česko a Slovensko mají i třicet let po rozdělení federace mimořádné vztahy. V čem je podle vás jejich základ, na kterém je lze do budoucna dál budovat?
Áno, všetci tvrdíme, že naše vzťahy sú nadštandardné. Aj nadštandardnosť je však potrebné kultivovať a napĺňať ju relevantným obsahom. Máme historické väzby, spoločnú minulosť. Tento rok si pripomíname 30 rokov samostatnosti. Dnes už žije generácia, ktorá spoločný štát nezažila a nemá historický sentiment. Aj preto je jednou z mojich ambícií na poste veľvyslankyne vdychovať našim vzťahom aktuálnosť a relevanciu.

S pověřovacími listinami přišla za prezidentem Petrem Pavlem v tradičním kroji z Podpoľania

V Česku žije podle některých odhadů až milion lidí, kteří se narodili na Slovensku. Odpovídá tomu přítomnost slovenské kultury, gastronomie nebo literatury v českém prostředí?
Slovenská komunita žijúca v Čechách je jedna z najväčších. Aj preto by som chcela prispieť s kolektívom ambasády k zintenzívneniu komunikácie s tradičnými slovenskými spolkami, ako aj s novou tzv. mladou diasporou. A povzbudiť ich zároveň k väčšej angažovanosti v rozvíjaní bilaterálnych kontaktov.

Co se dá udělat pro to, aby mladí Češi rozuměli slovensky?
Ťažké zadanie, pretože náš vzťah z tohto hľadiska bol vždy asymetrický. Krátkou odpoveďou je snaha vzbudiť záujem, byť kreatívny v propagácii našej krajiny v Čechách.

Mimořádné jsou i ekonomické vztahy našich zemí. Kde vidíte největší možnosti další spolupráce a případné výzvy, které bychom měli řešit společně?
Potenciál ekonomickej spolupráce, vzhľadom na pomerne rovnaké výzvy, je obrovský. Či už sú to európske témy, energetika, doprava, obrana, prepájanie inovačných ekosystémov oboch krajín. Obe krajiny potrebujú nový ekonomický model, politiku na vytváranie pracovných príležitostí a udržanie talentov, ako aj kroky vedúce k vyššej konkurencieschopnosti.

Příliš se nemluví o tom, že východní Slovensko pomáhá chránit jedna z největších misí české armády v historii. Jak ji Slováci vnímají?
V prvom rade využívame každú príležitosť na poďakovanie za angažovanosť Českej republiky v ochrane nášho vzdušného priestoru, ako aj v bojovej jednotke NATO na našom území. Čoskoro vedenie od Českej republiky preberie Španielsko. A tak by to malo v rámci NATO byť, sme spojenci.

Máte v hlavě nějaký projekt, záměr nebo třeba diplomatický sen, jak česko-slovenské vztahy posunout ještě na vyšší úroveň, než dnes jsou?
Vnímam to ako kontinuálne zadanie oboch diplomacií – praktická a konkrétna spolupráca na mnohých aktivitách, ktoré nám potvrdzujú našu vzájomnú blízkosť, partnerstvo, spojenectvo.

S českým ministrem zahraničí Janem Lipavským

CV BOX
Ingrid Brocková (narodila se 13. září 1963 v Bratislavě) je od 18. října 2023 slovenskou velvyslankyní v České republice.
Vystudovala Slovenskou technickou univerzitu, obor průmyslový management a ekonomika. Absolvovala také obor mezinárodní veřejné politiky na Johns Hopkins University ve Washingtonu a Ústav mezinárodních vztahů Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě.
Na Ministerstvu zahraničních věcí a evropských záležitostí (MZVEZ) působí od roku 1993. V roce 2000 se stala zástupkyní ředitele oddělení plánování politiky. Po roce už byla ředitelkou a do roku 2008 také zástupkyní Světové banky na Slovensku.
V letech 2011–2015 byla stálou představitelkou Slovenska při OECD a poté dva roky ředitelkou Sekce hospodářské spolupráce na MZVEZ. Poté se na dva roky vrátila na post při OECD. V roce 2020 byla jmenována státní tajemnicí MZVEZ. Od podzimu 2023 je velvyslankyní v Česku.

Autor je evropským editorem Deníku

Mohlo by vás zajímat

Více článků