Rozhovory

Erkan Özoral: Želvy a diplomaté mají něco společného

Publikováno: 15. 12. 2024
Autor: Jana Podskalská
Foto: archiv Erkana Özorala
logo Sdílet článek

Erkan Özoral patří k lidem, kteří procestovali svět. Díky svému vzdělání, diplomatickým službám i zájmu o cizí země se pohyboval kromě rodného Turecka v Evropě a Asii, momentálně působí jako turecký velvyslanec v Bratislavě. „Doma jsem všude, ale bez své ženy bych tuhle práci dělat nemohl. Být diplomat není práce pro jednoho, nýbrž pro dva,“ říká muž, jenž na cestách kromě diplomatických aktivit rád zkouší místní zvyky a chutě. Na Slovensku mu zachutnal smažený sýr a Kofola.

Pracujete jako velvyslanec Turecké republiky na Slovensku. Můžete popsat některé události, které v uplynulém roce představovaly Turecko v tomto regionu? Které z nich byly mezi Slováky nejpopulárnější?
Snažíme se pořádat širokou škálu akcí, od setkávání výměnných studentů po koncerty klasické hudby. Každý rok 29. října slavíme založení naší republiky. Je těžké říct, které akce jsou pro naše slovenské přátele 

Jak je naopak vnímána slovenská kultura nebo jiné události v Turecku?
Slovensko je v Turecku známé jako krásná země ve střední Evropě, která se pyšní svou přírodou a historickými městy. Světově proslulé slovenské hrady a historické události s nimi spojené také přitahují pozornost Turků. Kromě toho mohu říct, že jsou v Turecku velmi populární slovenští sportovci. Největší přínos v tomto směru přinášejí fotbalisté. Stoch, Hamšík, Škrtel a Hološko jsou první jména, která mě napadají. 

Jak byste definoval charakter Turků a Slováků? Jaký je největší rozdíl a mají naopak něco společného?
Turci i Slováci jsou pohostinní a ochotní lidé. Nemohu říct, že by mezi nimi bylo mnoho rozdílů. Pokud bych však měl zmínit jeden, řekl bych, že to je doba, kdy začínáme a končíme den. Zatímco Slováci dávají přednost brzkému začátku i konci dne, v Turecku můžete ještě ve 21 hodin diskutovat s přítelem o tom, co si dát k večeři. Pokud jde o společné rysy, těch je mnoho. To, co se mi líbí nejvíc, je vášeň obou stran pro chutné jídlo. 

Máte oblíbené slovenské jídlo nebo nápoj? 
Vím, že až opustím Slovensko, budou mi chybět smažený sýr a Kofola. A slovenská husa je nezapomenutelnou specialitou. Už nyní doporučuji všem, kteří přijíždějí z Turecka do Bratislavy, pečenou husu, husí játra a husí polévku připravované v obci Slovenský Grob. 

Setkáváte se s různými lidmi, zvyky a způsoby jejich života díky své práci. Co je vaším nejcennějším objevem o našem světě?
Díky své profesi jsem cestoval do mnoha zemí a měl příležitost žít mezi různými národy. Pokud se mě zeptáte na nejdůležitější objev o světě, pak je to ten, že bez ohledu na to, kolik kilometrů nás dělí, lidé jsou šťastní nebo smutní ze stejných věcí. I když nemluvíte stejným jazykem, uvědomil jsem si, že nejdůležitějším způsobem, jak s lidmi komunikovat, je přistupovat k nim s dobrými úmysly. My, jako lidé, sdílíme stejné hodnoty. Naše rodiny a naši blízcí jsou vždy nejdůležitějšími součástmi našich životů. Bojujeme za stejné hodnoty. Každý člověk očekává od ostatních totéž: dobrou vůli, respekt, být vnímán jako hodnotná osobnost. To jsou také příkazy každé filozofické cesty a náboženství. Jako lidstvo jsme jedna velká rodina, která sdílí stejnou planetu – alespoň dokud nenajdeme druhou Zemi. 


Jste ženatý - jak vaše žena snáší vaši práci, změny a neustálé cestování? 
Jedním z nejobtížnějších aspektů naší profese, možná tím nejobtížnějším, jsou oběti, které naši manželé a manželky přinášejí pro nás. Odkládají své vlastní plány, aby s námi mohli cestovat do všech koutů světa. Na druhou stranu být diplomatem není práce pro jednoho člověka, ale pro dva. Nedokážu si představit, jak bych tuto práci dělal bez své spoluhráčky. V tomto smyslu jsem vděčný své drahé ženě, která vždy vykonává umění diplomacie tím nejkrásnějším způsobem. 

Pracoval jste v diplomatických službách v různých zemích po mnoho let: Německo, Azerbájdžán, nyní Slovensko. Dokážete si najít domov v každé zemi? Co pro vás znamená „domov“? 
Želvy a diplomaté mají něco společného – oba si nesou svůj domov na zádech. Domov je pro mě tam, kde jsem se svou rodinou a svými drahými přáteli. Naštěstí jsem si dokázal vytvořit dobrá přátelství všude, kam jsem šel. 

CV BOX 
Erkan Özoral se narodil v Erzincanu (1965).
V roce 1989 absolvoval Fakultu politických věd na Univerzitě v Ankaře, obor mezinárodní vztahy, a ve stejném roce začal pracovat na ministerstvu zahraničí. 
Pracoval jako atašé a třetí tajemník na velvyslanectví v Rijádu (1992–1994), vicekonzul na generálním konzulátu v Karlsruhe (1994–1997), druhý a první tajemník na Generálním ředitelství protokolu (1997–1999), první tajemník a rada na velvyslanectví v Berlíně (1999–2003), vedoucí oddělení na Generálním ředitelství protokolu (2003–2005) a jako rada a první rada na velvyslanectví v Baku (2005–2009). 
Působil také jako vedoucí oddělení na Generálním ředitelství bilaterálních ekonomických záležitostí (2009–2011) a na Generálním ředitelství multilaterálních ekonomických záležitostí (2011). Poté byl mezi lety 2011–2014 jmenován poradcem předsedy vlády pro zahraniční záležitosti a v letech 2014–2016 poradcem prezidenta. 
Od října 2016 do dubna 2021 působil jako velvyslanec v Azerbajdžánu, dále jako člen poradního výboru pro zahraniční politiku na ministerstvu zahraničí a jako ředitel protokolu prezidenta (2021–2024). Nyní je velvyslancem na Slovensku. 
Je ženatý, jeho manželka se jmenuje Meltem Özoral, děti nemají. 

Mohlo by vás zajímat

Více článků