Doprava

Tomáš Tóth: Green Deal ničí evropský průmysl a železniční dopravu

Publikováno: 20. 3. 2025
Autor: Michal Roh
Foto: archiv ČD Cargo, Daniel Škapura, Ladislav Fric
logo Sdílet článek

Zatímco osobní železniční doprava v posledních letech roste, nákladní dopravci v celé Evropě musejí řešit opačný problém – pokles poptávky po jejich službách. Nejen o tom, jaká je současná situace na železničním dopravním trhu, jsme hovořili s Tomášem Tóthem, předsedou představenstva ČD Cargo, a. s., a členem představenstva Svazu průmyslu a dopravy České republiky.

Je opravdu situace na dopravním trhu tak špatná?
Ano, je. Situace na evropském dopravním trhu odpovídá celkově neutěšenému stavu evropského průmyslu a obecně evropské ekonomiky. Jsou tu globální vlivy, jako třeba válečný konflikt na Ukrajině, přepadávání lodí v Suezském průplavu, nepokoje v Palestině nebo také volby amerického prezidenta. Ekonomický vývoj samozřejmě ovlivňuje i pokračující dekarbonizace energetiky a teplárenství, která se projevuje velkým poklesem zájmu o pevná paliva a s tím spojeným pádem objemů přeprav. Ten je bohužel v případě České republiky rychlejší, než kdokoliv očekával. O dalších přibližně pět milionů tun zboží jsme přišli v důsledku krachu společnosti Liberty Steel v Ostravě. Celoročně klesaly rovněž přepravy dřeva – kůrovcová kalamita je u konce, o přepravy v ucelených vlacích musíme svádět ostrý konkurenční boj. Průmysl stagnuje nejen v Česku, což se logicky projevuje v nižší poptávce po našich službách. Je to jednoduchá rovnice. Nedaří-li se našim zákazníkům, nedaří se v přepravních objemech ani nám. Ale aby to neznělo příliš pesimisticky, jsou komodity, jejichž přepravy naopak rostly a jsou příslibem pro další období. Zmínit můžu například pohonné hmoty, dlouhodobě rostoucí kombinovanou dopravu a dařilo se nám i v automotive.

 

Zmínil jste dekarbonizaci vyplývající z politiky Green Dealu…
Green Deal nás ničí a zatím je naprosto kontraproduktivní. Je příčinou vysoké ceny elektřiny, která se promítá jako základní nákladový vstup do všech produktů evropského hospodářství a likviduje jeho konkurenceschopnost. Cenu elektřiny ovlivňuje zcela zásadně cenová hladina emisních povolenek v rámci systému EU ETS I. a není to zdaleka jediné opatření politiky Green Dealu, které je při revoluční, nikoliv evoluční cestě za emisní neutralitou přijímáno. Přijde mi, že v Bruselu se žije v nějaké jiné realitě. Je zde koncentrována legislativní exekutiva se vznešenými ideály, avšak naprosto bez znalosti byznysové reality všedních dnů. Kapitáni českého průmyslu, s nimiž mám tu možnost za dopravní obor sedět v představenstvu Svazu průmyslu a dopravy, zmiňují na každém zasedání obrovské problémy, které s restrikcemi Green Dealu přicházejí a jak zásadně mění fungování jejich podniků – motorů české, ale i evropské ekonomiky.



Dekarbonizace energetiky a průmyslu má zásadní vliv na pokles přepravních objemů ČD Cargo.

 

Jak Green Deal ovlivňuje železniční přepravu?
V případě železnice jsou zatím dopady Green Dealu jen kontraproduktivní. Železniční nákladní dopravci v Evropě přicházejí o přepravu fosilních paliv do elektráren a tepláren a na straně druhé čelí, stejně jako průmysl, prudkému zdražení ceny trakční elektrické energie, čímž dochází k dalšímu zhoršení jejich konkurenceschopnosti vůči dopravě silniční. Sportovní terminologií bych to nazval dvojitým faulem. Velký pokles zájmu o tuhá paliva lze demonstrovat na našich objemech. Zatímco v roce 2022 jsme přepravili 12 milionů tun hnědého uhlí, vloni to již bylo necelých šest milionů tun. A cena elektrické energie se nám zdražila o více než 70 procent. Potřebujete jiný důkaz špatné implementace zelené politiky? Máme tu i obrovskou zátěž v podobě ESG. Velké podniky již bez této rozsáhlé agendy plné teoretizování nedostanou výrok auditora k účetní závěrce. Bez tohoto reportingu vám ale nepůjčí banky na investice. Takže se zavážete, že i v zelené železniční dopravě budete dál snižovat emise. Evropa však není jen o Green Dealu, ale v našem oboru i o dalších poměrně nákladných projektech. Namátkou mohu jmenovat tiché brzdové špalíky nebo třeba digitální automatické spřáhlo. Nezpochybňuji jisté přínosy těchto projektů, ale je nutné si uvědomit především jejich finanční náročnost vyúsťující opět do zhoršení konkurenceschopnosti železniční dopravy vůči silnici. A vážně je na ně ten správný čas?

 

Jako zkušený manažer určitě nečekáte s rukama v klíně, co přijde, ale aktivně s poklesem přeprav bojujete…
Jednou z cest, jak dopady výše zmíněného poklesu přeprav eliminovat, je pokračovat v expanzi do zahraničí. Když se podíváte na deset vlaků ČD Cargo, tak šest z nich jede z Česka do zahraničí, tranzituje Českem, končí v Česku nebo vůbec přes Česko nejede. Výkony v zahraničí nám stále rostou. Například objem vlastních obchodů realizovaných pobočkou v Rakousku překročil dva miliony, což představuje meziroční nárůst o 21 procent. Správnost obchodní strategie ČD Cargo zaměřenou na nabídku komplexních služeb v celé přepravní trase pak představují výsledky pobočky v Německu, kde došlo k nárůstu takzvaných participačních přeprav o téměř 40 procent na 2,5 milionu tun. Podobně úspěšné byly v roce 2024 i naše zahraniční dceřiné společnosti, kdy například společnost CD Cargo Poland dosáhla v prosinci rekordní přepravy 541 tisíc tun zboží. Objemy přeprav nám sice klesají, ale hlídáme, aby nám neklesala profitabilita.

 

Říkal jste, že problémy nemá pouze Česko, ale i další země…
Když se rozhlédneme po Evropě a srovnáme v okolních zemích velká národní „carga“, tak kolik z nich je v zisku? Výsledky DB Cargo jsou alarmující, dopravce dlouhodobě vykazuje ztrátu, která dnes dosahuje miliard eur. Na PKP Cargo musela být ustanovena ochrana před věřiteli, s finančními problémy se potýkají v Itálii i Francii. V pololetí ohlásilo propad přepravních objemů a ztrátu i švýcarské cargo. Bohužel výpadek přeprav související s již zmíněnou dekarbonizací i stagnací průmyslové výroby je již natolik velký, že na něj musíme zareagovat rozsáhlejšími opatřeními. Šrotujeme nepotřebné vozy a lokomotivy, probíhá digitalizace a elektronizace našich procesů, optimalizujeme obsluhu jednotlivých ramen a bohužel jsme museli přistoupit i k nejbolestivějšímu opatření, kterým je snižování počtu našich zaměstnanců. Zatím jsme všechny výzvy zvládli, to ale neznamená, že nyní usneme na vavřínech. Firmu přepínám do minimálně rok trvajícího krizového řízení. Omezíme investice, zredukujeme nadkapacity, to vše proto, abychom obstáli, a zajistili si tak další budoucnost. ČD Cargo je skvělá značka a máme respekt v celé Evropě. Struktura přeprav požadovaných zákazníky se mění a jedinou jistotou dnes je, že již nikdy nebude taková, jakou si pamatujeme. Proto se musíme změnit i my. Máme jasný cíl i plán. Bude to bolet, ale troufám si říct, že i tímto těžkým obdobím ČD Cargo se svým týmem provedu.

 

ČD Cargo, a.s.
ČD Cargo, a.s., je s tržním podílem 51 % největším železničním nákladním dopravcem v České republice. V roce 2024 přepravil v tuzemsku cca 50 mil. tun zboží, což představuje meziroční pokles o zhruba 7 %. 


Budoucnost ČD Cargo vidí Tomáš Tóth v kombinované dopravě realizované v souladu s reklamním sloganem společnosti „Napříč Evropou“. 

Mohlo by vás zajímat

Více článků