Osobnosti

Tajemství úspěchu Elona Muska

Publikováno: 4. 10. 2021
Autor: Lubor Winter
Foto: Foto Shutterstock.com
logo Sdílet článek

Vynálezce, podnikatel, vizionář a aktuálně také druhý nejbohatší muž planety. Co stojí za úspěchem tohoto energického padesátníka s jihoafrickým, kanadským a americkým pasem?

Má-li člověk v životě úspěch, nebo ne, to ovlivňují v podstatě tři faktory – místo (kde se to děje), čas (kdy se to děje) a pak osobnost konkrétního jedince (co a jak se děje). Faktory místa a času jsou v případě Elona Muska všeobecně známé: narodil se v bohaté zemi, jeho mateřštinou je angličtina, lingua franca nejvyspělejší části světa, pochází ze zabezpečené, technicky orientované rodiny a díky všemu předešlému se bez potíží dostal do země, kde se podniká nejsnadněji – tedy do USA. V podstatě samá plus. Ale obdobné plusy mají také desítky milionů jiných lidí. Co tedy dovedlo právě Elona Muska až tam, kde je teď, tedy na vrchol světového byznysu, technologického výzkumu a mediálního zájmu? Je to samozřejmě ten třetí faktor, tedy jeho osobnost – určité výrazné vlastnosti a také skutečnosti, které jeho povahu zásadně formovaly v dobách dětství.

Jako táta

Elon dnes pro svého otce Errola příliš vlídných slov nemá, párkrát uvedl, že je to jeden z nejpříšernějších lidí, které se vyskytly v jeho životě. Vzájemně se odcizili v době Elonova dospívání, ovšem je jisté, že právě táta na něj měl zcela zásadní vliv. Když se v roce 1980 Elonovy rodiče rozvedli, bylo mu teprve devět let. A byl nucen si vybrat, s kterým z nich zůstane, protože jeho maminka Maye se chtěla odstěhovat. Elon si tehdy zvolil život v jeho rodné Pretorii, hlavním městě Jižní Afriky, u svého otce, který byl nadaným elektroinženýrem a také úspěšným vynálezcem a podnikatelem. Elonova láska k technice a technologickým novinkám, stejně jako jeho podnikavost tedy mají svůj původ právě zde. Bystrý a zvídavý kluk se prostě od útlého věku vyskytoval v inspirativním prostředí techniky, kreativity a inovací, ve kterém se pohyboval jeho tatínek. Sledoval ho také, jak podniká, a přirozeně si tak vštípil základní pravidla byznysu. Znovu se potvrdilo známé zjištění psychologů a sociologů, že děti mají tendenci vybírat si povolání z oboru, ve kterém se pohybuje některý z rodičů, což platí ještě častěji v rodinách právníků, zdravotníků, finančníků, umělců a techniků.

Soustředěný na cíl

Všichni, kdo Elona Muska osobně nebo pracovně znají, to zmiňují zas a znovu: když se Elon na něco zaměří, nepustí to z hlavy a zabývá se tím do té doby, dokud to nevyřeší nebo neposune do stádia, které považuje za pokrok. Někdy jsou to minuty a hodiny, jindy ale dny i týdny. Když se soustředí na nějaký provozní problém, nenechá se ničím rozptylovat. Vnější svět pro něj přestává existovat, stejně jako vnitřní potřeby a nutkání – žádné jídlo, žádné kafe, žádní lidé... Ostatně tento typ řešení pracovních záležitostí je nejefektivnější – odborníci totiž zjistili, že nejvíce mentální energie ztratíme snahou se zkoncentrovat. Čím víc věcí nás vyruší, tím víc se vyčerpáváme, abychom se znovu dostali do stavu soustředění, který nás paradoxně zase o tolik energie nepřipravuje.

Jinak to vypadá, když jde o soustředění na velkou věc zásadního významu. Elon pak často přepne do módu „maximum práce, minimum rodiny“, kdy běžně spí ve své kanceláři, prací tráví i 15 hodin denně a obklopuje se skoro výhradně lidmi, o kterých je přesvědčený, že mu pomůžou danou věc vyřešit.

Buď připraven. Vždy připraven!

Tento pionýrský pozdrav je v souvislosti s Muskovou osobností skutečně výmluvný. Elona moc neužije na velké schůzování nebo vleklé diskuze, snaží se je proto omezit na nutné minimum. Aby toho dosáhl, každé setkání má jasně stanovené body, které se budou projednávat. Na všechny schůzky se pak pečlivě připravuje a totéž požaduje od ostatních. No, a když má pocit, že se na setkání neřeší to, co by se tam řešit mělo, prostě se zvedne a odejde. „Není neslušné náhle odejít ze schůzky, která nikam nevede. Neslušné je plýtvat časem všech přítomným. Zvlášť z tak pitomého důvodu, jako je falešná zdvořilost,“ nechal se slyšel v jednom nedávném rozhovoru. No a totéž, co bylo řečeno o přípravě na schůzky, platí vlastně o Elonově přípravě na cokoli.

Žádné velké kamarádšofty

Když sledujete, jak se Elon Musk baví se svými spolupracovníky, máte pocit, že jsou všichni dobří přátelé. Že spolu párkrát do týdne zajdou na pivo, že si rozumějí a že toho o sobě vzájemně hodně vědí. Tak to ale není. Ne že by byl Elon misantrop, lidi má celkem rád a uvědomuje si, že bez nich by to asi tak daleko nedotáhl, nicméně jakkoli přátelsky takhle interakce působí, o hluboké přátelství nejde. Tohle je prostě celkem povrchní kolegiální společenství, jehož podstatou je práce. Nějaké city a pocity jsou v intencích kolegiálního přátelství relevantní pouze do té míry, do jaké napomáhají řešit konkrétní pracovní problém. Elonovy skutečné přátele byste spočítali na prstech jedné ruky a rozhodně mezi nimi nejsou jeho kolegové. Proč? Protože příliš osobní vztahy práci komplikují. Když vás bude v práci štvát váš dobrý přítel, bude vám trvat mnohem déle, než mu to řeknete, na rozdíl od člověka, s nímž nemáte tak blízký vztah.

Jednou se to povede

„Vždycky byl vytrvalý. Už jako dítě. Když začal něco dělat a zrovna se mu nedařilo, zkoušel to znovu a znovu. Třeba když se učil jezdit na koloběžce. Ukázala jsem mu to, ale pak bylo na něm, aby to cvičil. A on to poctivě zkoušel. Přitom bylo vidět, že ty pokusy nejsou stejné, že každý další přizpůsobil tomu, co se naučil v tom předešlém. To bylo opravdu fascinující,“ prozradila Elonova matka Maye a vlastně tak popsala další rys jeho osobnosti, který stojí v základech jeho úspěchů. Elon je opravdu vytrvalý, až sveřepě vytrvalý.

Vpřed ho žene vášeň

Elon Musk patří do skupiny lidí, kteří vášnivě milují to, co dělají. Vlastně se dá říct, že jejich práce je to, co na světě milují ze všeho nejvíce, i když obvykle říkají něco jiného, aby se vyhnuli výčitkám svých nejbližších... Tyto lidi poznáte snadno. Práce pro ně není rutinní činnost, při které se vydělávají peníze, ale zábava a dobrodružství, a tak jsou z ní unavení mnohem méně než my ostatní. O Elonu Muskovi je známo, že v práci tráví mnohem více času než standardních osm hodin denně, a ani by ho nenapadlo, že by na tom něco měnil. To je ostatně také důvod, proč toho zvládá tolik. Problém nastává, když takový vášnivý pracant začne vyžadovat stejné chování a výsledky i po ostatních. Muskovi se tohle už párkrát stalo, a lidé, na které to zkoušel, si pak stěžovali u soudu i do médií, že Elon Musk je sociopat, který nechápe, že někteří lidé mají kromě pracovního i soukromý život.

Hlavně to mít pod kontrolou

Když byl Elon na střední, parta kluků ze školy si na něj počkala, zbila ho a shodila ze schodů. Elon skončil v bezvědomí v nemocnici... Ano, chlapcům jako on se občas stane, že se stanou obětí šikany. Jsou zkrátka příliš chytří, příliš uzavření a příliš zvláštní, což průměrné, ale dominantnější jedince irituje natolik, že si na takové dítě zasednou. Ačkoli Elon se s šikanou postupně vyrovnal, kromě jiného také třeba díky tomu, že začal aktivně trénovat karate, podle psychologů ho tato negativní zkušenost zásadně poznamenala na celý zbytek života. „Velmi často se ve své praxi setkávám s tím, že lidé, kteří se později stali významnými lídry v nejrůznějších odvětvích, v dětství čelili problémům jako šikana, nedostatek rodičovské lásky, osamělost... A konfrontace s těmito fenomény je formovala. Obvykle v tom směru, že udělají cokoli, aby měli věci pod kontrolou. Postupně se díky těmto zlým zkušenostem naučí, jak ovládnout svět a lidi kolem sebe. Hluboko v jejich osobnosti se usadí myšlenka, že když byli malí, neměli pod kontrolou, co se dělo, a trpěli. A to už nepřipustí. Udělají všechno, aby to byli oni, kdo bude určovat, co se bude dít, a kdo bude mít situaci ve svých rukou. Když se dostanete do významné pozice, máte moc, máte kontrolu nad ostatními, což je přesně to, co tihle lidé potřebují, aby se cítili v pohodě. Nedělají to kvůli penězům nebo nějakým jiným benefitům, ale kvůli tomu, aby měli ostatní pod kontrolou, aby jim už nikdo nemohl ublížit,“ říká k tomu respektovaný teoretik managementu Cary Cooper, prezident Britské akademie managementu.

Elon Musk (narodil se 28. června 1971 v Pretorii, hlavním městě Jihoafrické republiky) je významný jihoafrický, kanadský a americký (skutečně má tři státní občanství) vynálezce, podnikatel, vizionář a filantrop.

Je synem Errola a Maye Muskových. Jeho tatínek je inženýr a podnikatel, maminka je výživová poradkyně.

Je bakalářem ekonomie a fyziky. Oba obory vystudoval na prestižní University of Pennsylvania.

Byl dvakrát ženatý – jeho první manželkou byla kanadská spisovatelka Justine Wilson, jeho druhou ženou pak britská herečka Talulah Riley. Nyní žije v partnerském svazku s kanadskou hudebnicí Claire Boucher, známou jako Grimes. Z uvedených tří svazků má šest dětí – samé kluky.

Firmy s iniciálami EM

Některé z těchto firem Elon Musk založil a prodal, jiné jen řídí, další založil a také je řídí… 

Působí v různých technických oborech, jedno mají ale společné: vždy jsou spojovány s technologickými novinkami své doby.

V roce 1995 vybudoval interaktivní databázi míst, měst a firem v USA Zip2, kterou od něj v roce 1999 koupila firma Compaq Computer.

#V roce 1999 založil on-line platební službu X.com, jíž pak výhodně prodal portálu PayPal.

Je zakladatelem (2002), CEO a hlavním inženýrem kosmické společnosti SpaceX. Dle Muska je cílem společnosti snížit náklady na cestu do vesmíru a tím umožnit lidstvu kolonizaci Marsu.

Je CEO a hlavní produktový vývojář společnosti Tesla (založena 2003), která navrhuje, vyrábí a prodává elektromobily, domácí úložiště elektrické energie Powerwall, komerční úložiště Powerpack a solární střešní tašky.

Je zakladatelem firmy OpenAI (2015) zabývající se výzkumem umělé inteligence, společnosti The Boring Company (2016), která navrhuje systémy tunelové městské dopravy, a společnosti Neuralink (2016), jež se věnuje neurotechnologiím.

Raketa SpaceX Crew Dragon.

Tesla Roadster s nabíjecí stanicí – jeden z Muskových projektů.

reklama

https://www.qatarairways.com/en-cz/homepage.html https://www.qatarairways.com/en-cz/homepage.html https://www.qatarairways.com/en-cz/homepage.html

Mohlo by vás zajímat

Více článků