Rozhovory

Steffen Kotré: Odmítáme další přesun pravomocí do Bruselu

Publikováno: 15. 12. 2024
Autor: Karel Černý
Foto: archiv Steffena Kotrého
logo Sdílet článek

Počátkem listopadu se v Německu rozpadla vládní koalice a ve druhé polovině února 2025 čekají tamní obyvatele předčasné volby. Výrazně do nich chce promluvit i Alternativa pro Německo (AfD), jejímž členem je i poslanec Spolkového sněmu Steffen Kotré.

Rozpad vládní koalice a vypsání předčasných voleb označili Alice Weidel a Tina Chrupally z vaší strany za osvobození Německa, které potřebuje nový politický začátek, který by vyvedl zemi z krize. Jaké kroky jsou podle vás nutné k vyvedení Německa z krize? 
Německo by mělo okamžitě zahájit mírová jednání s Ruskem místo toho, aby neustále dodávalo další zbraně. Válka na Ukrajině mě velmi znepokojuje, protože se obávám, že by mohla přerůst v konflikt v celé Evropě. Německo by zde mělo hrát roli mediátora místo toho, aby zaujímalo jednostranná stanoviska. Dále by měly být okamžitě zrušeny sankce proti Rusku, protože škodí především nám a jsou jednoduše neúčinné. Co se týče energetiky, potřebujeme zdravý energetický mix. Průmyslový stát se nemůže spoléhat pouze na obnovitelné zdroje, protože slunce nesvítí a vítr nefouká stále. Proto je třeba znovu spustit uhelné a jaderné elektrárny. Musíme zrušit mnoho zákonů, například že si můžete každoročně měnit pohlaví, že firmy mají plánovitě šetřit energií nebo kontrolovat své dodavatele. Musíme odstoupit od Pařížské dohody a ukončit nesmyslná klimatická opatření. Zejména je třeba zrušit daň z CO2. Kromě toho je nutné snížit byrokracii a daně, aby se dále neoslabovala střední třída. Musíme se také vrátit k politice, která nerozdává daňové peníze po celém světě, ale chrání německé a evropské zájmy. 

Podle časopisu Spiegel hodláte prosazovat odchod Německa z Evropské unie. Bude to váš bezpodmínečný požadavek pro případné sestavování vládní koalice, pokud byste v únorových volbách výrazně uspěli? A které body z vašeho programu budou ultimátní, nepřekročitelné?
Zatím jde pouze o návrh. Jak přesně se vůči EU postavíme, se rozhodne na spolkovém stranickém sjezdu v lednu. Do té doby prosím o trpělivost, protože zatím není jasné, jakou pozici zaujmeme. Jasné však je, že rozhodně odmítáme další přesun pravomocí do Bruselu. Vše, co lze řešit na národní úrovni, by na národní úrovni řešeno být mělo. Ostatní otázky, jako například ochranu vnějších hranic EU, lze řešit na evropské úrovni. Klíčové však je, aby byly hranice znovu důsledně chráněny, čímž se zabrání další masové migraci. Země v Evropě nejen že již dosáhly svých kapacitních limitů, ale také je výrazně překročily. Občané tento směr již neschvalují. Omezení a kontrola migrace jsou pro nás témata, ve kterých neustoupíme. 


V Bundestagu jste mimo jiné členem Výboru pro opatření v oblasti klimatu a energetiky, energetikou se zabýváte dlouhodobě. Co je v této oblasti největším problémem Německa?
Největší výzvou pro Německo v oblasti energetické politiky je celkový směr, kterým se spolková vláda ubírá. Záměrně způsobuje nedostatek energie na trhu, a to současným ukončováním provozu uhelných a jaderných elektráren. Výsledkem jsou rostoucí ceny pro spotřebitele i firmy, což výrazně poškozuje konkurenceschopnost Německa. Snižování kapacity elektráren vede k nedostatku elektřiny. Dne 7. listopadu stála elektřina na burze dočasně 80 centů za kWh, přičemž 20 procent poptávky muselo být dovezeno. Pokud není  k dispozici větrná či sluneční energie, tak musíme vypnout proud. Právě to nás čeká – podmínky jako v Jižní Africe, kde jsou celé čtvrti nebo velké firmy odstaveny od elektřiny. Levicově-zelená politika plánovaného hospodářství, založená na náhodné elektřině z větru a slunce, obrací tržní hospodářství naruby: elektřina se vyrábí jen tehdy, když to umožní počasí. To ničí základy naší prosperity. 

Jste také předsedou Parlamentní skupiny Slovensko-Česko-Maďarsko. Jak hodnotíte vztahy Německa s těmito zeměmi? A máte v nich nějaké přátele?
Můj dědeček pocházel z Českých Budějovic. Mám příbuzné v Česku. Mám i přátele z politiky na Slovensku a jako východní Němec jsem Maďarsku vděčný za jeho hraniční politiku, která nakonec vedla ke změnám. Jsem přesvědčen, že vztahy s Českem, Slovenskem a Maďarskem jsou pro Německo obzvlášť důležité – jednak kvůli hospodářským, ale také historickým a kulturním vazbám. Proto bych rád podpořil a posílil vzájemnou výměnu. V Německu se také zasazuji o větší pochopení politických rozhodnutí v těchto zemích, kterým osobně rozumím. 

Nepolitická otázka na závěr - když jste už utahaný z jednání, čím si nejlépe vyčistíte hlavu?
Nejlépe si vyčistím hlavu, když se vydám na túru s rodinou. Užívám si klid a ticho v přírodě a jsem vděčný za čas, který mohu trávit se svou ženou a synem. 

 

CV BOX 
Steffen Kotré (narodil se 29. dubna 1971 v Berlíně) je poslanec německého Spolkového sněmu za Alternativu pro Německo (AfD). Za ni je v Bundestagu mj. členem Výboru pro hospodářství a energetiku a je také předsedou parlamentní skupiny Slovensko-Česko-Maďarsko.
V roce 1997 dostudoval průmyslové inženýrství, poté pracoval jako manažerský konzultant pro malé a střední společnosti především v oblasti manažerského poradenství. V letech 2014 až 2017 byl konzultantem pro ekonomiku a energetiku poslaneckého klubu AfD v zemském parlamentu Braniborska. 
Do AfD vstoupil v roce 2013, je mj. posuzovatelem zemské rady a předsedou státního výboru pro ekonomiku, techniku a cestovní ruch AfD Brandenburg. Ve federálních volbách v roce 2017 se stal poslancem Spolkového sněmu, v roce 2021 mandát obhájil. 
Je předsedou Asociace pro energetickou bezpečnost a členem sdružení Atomia a sportovního klubu Motor Babelsberg. 
Od roku 2021 je ženatý s poslankyní braniborského zemského parlamentu za AfD Lenou, je otcem dvou dětí. 

Mohlo by vás zajímat

Více článků