Rozhovory

Roman Onderka: Krize oddělila profesionalitu od nešikovných amatérů

Publikováno: 10. 2. 2021
Autor: Karel Černý
Foto: archiv Romana Onderky a Pavel Gwužď
logo Sdílet článek

S Romanem Onderkou jsme si povídali na přelomu roku, takže povídání to bylo částečně bilanční a částečně vizionářské − co a jak bylo a co a jak bude. Z hlediska země, vlády i sociální demokracie.

Ze Senátu se do Poslanecké sněmovny vrátil daňový balíček se zrušenou superhrubou mzdou, sazbami 15 a 23 procent a slevou na poplatníka zvýšenou o 3000 korun. Byl jste s touto podobou spokojen?

Spokojen nejsem v žádném případě. Vidím tři problematické dopady. Za prvé − z této verze bude mít jen velmi malý užitek zhruba 10 procent lidí s nejnižšími příjmy. Nikoliv nulový, jak by to dopadlo podle přání ANO, které nechtělo vůbec hýbat se slevami na poplatníka, ale ten užitek bude skutečně symbolický. Naopak vysokopříjmovým občanům zůstanou navíc desítky a desítky tisíc korun ročně. S tím úzce souvisí obrovský zásek do veřejných rozpočtů v objemu asi 100 miliard korun, který přichází v naprosto nevhodnou dobu. Pro rozpočty 2021 a 2022 je to krutá rána a cesta k neřešitelným schodkům, které budou drahé a které svou vahou dopadnou právě na ty, kteří ze snížení daní mají nulový užitek.

Za druhé − ve střednědobé rovině se nám tady zrodila nová potenciální vládní koalice ANO a ODS s podporou SPD, a to s programem „chudým brát a bohatým dávat“. To je před volbami 2021 dobrá zpráva pro sociální demokracii, protože se tu ukazuje možnost návratu ke klasickému pravo-levému politickému volebnímu střetu, který je férový k voličům a k jejich rozhodování.

Za třetí − z dlouhodobého hlediska je pak posun daní, jak ho tato koalice prosadila, diametrálně odlišný od představy ČSSD, a to způsobem zcela neslučitelným se vším, co sociální demokracie v této oblasti vyznává. My do voleb půjdeme s diametrálně odlišnou vizí, s návratem ke klasickému progresivnímu zdanění. Je třeba říct, že daňový balíček 2021 přináší sice progresivní daň, ale ta progresivita je naprosto minimální. Ve srovnání s vyspělými státy vlastně titěrná. Koalice ANO−ODS−SPD vykročila rázným krokem k Rumunsku či k Rusku, k ustanovení společnosti oligarchů. Vyspělé země a vyspělé demokracie mají progresivní daně, které udržují ve společnosti rovnováhu.


V dubnu 2018 jste v jednom rozhovoru prohlásil, že co se týká vstupu ČSSD do vlády společně s ANO, bude u toho sociální demokracie krvácet. Potvrdilo se to?

Ano. Sociální demokracie nese následky, které jsou obrovské. V podstatě už vykrvácela. Z pohledu strany a jejích ambicí bylo jít do vlády s Andrejem Babišem obrovské riziko, které se vrchovatě naplnilo. Ale z pohledu života v zemi jsme odvedli dobrou práci. Znovu připomenu daňový balíček a novou pravicovou koalici. Když si představím, že zhruba taková koalice tady mohla vládnout místo současného kabinetu, tak mě obcházejí mrákoty. Ale zase by sociální demokracie měla daleko větší preference a šla by do příštích měsíců jako jasně profilovaná opoziční strana. Co má mít přednost? Zájem země, nebo zájem stranický?


Co z hlediska české politiky bylo podle vás loni zásadní a co bude zásadní letos?

Zásadní je epidemie a s ní související ekonomická krize i neschopnost části politické scény na tyto události racionálně reagovat. Vcelku přesně to ukazují napohled spíše směšné nesmysly s kávou povolenou jenom v pytlíku, nebo s ministrem v restauraci, kterou sám nařídil zavřít. Někde na facebooku jsem četl celkem trefnou otázku: Jak si někdo může myslet, že si tato vláda poradí s virem, když si neumí poradit s prodejem kávy? To je jádro pudla. Přitom si nemyslím, že bychom epidemii absolutně nezvládli. Ale dokázali jsme ji doprovodit tolika absurdními okamžiky, že pro občana je všechno to dobré zahrabáno pod hromadou nesmyslů. Letos bude zásadní, jestli se hnutí ANO rozhodne alespoň pár měsíců být racionální, nebo zda bude pokračovat v populistické volební kampani zahájené daňovým balíčkem.


A z hlediska stranického – co bylo loni pro ČSSD největší výhrou a co naopak největší porážkou?

Zásadní loni bylo, že − jakkoliv to možná pořád neumíme prodat − sociální demokracie svou přítomností ve vládě vnesla do marketingového řízení země z dílny ANO nějaký řád a systém. V dobách, kdy už premiérovi teklo do bot a nechal konečně normálně pracovat Ústřední krizový štáb, tak věci rázem začaly normálně fungovat. Na jaře se nákazu povedlo zvládnout. Podařily se programy připravené na ministerstvu práce a sociálních věcí, i když si myslím, že do doplnění finančního polštáře malých podnikatelů a živnostníků jsme měli dát daleko, ale skutečně daleko více peněz. Největší porážkou pro sociální demokracii je, že když něco vymyslíme a odpracujeme, tak přijde Andrej Babiš a silou svých médií prohlásí, že občané mají děkovat jemu.


Letošní rok je rokem volebním. Už byly ohlášeny koalice Starostové−Piráti a také ODS−Lidovci−TOP09. Co ČSSD – půjde do voleb jako solitér?

Diskuze na toto téma běží, nějaké návrhy se objevily – třeba jít společně se Zelenými. Já jsem z některých takových nápadů rozpačitý, orientace na městského progresivního voliče se nám opakovaně nevyplácí, pro nás by jako vždy v historii měl být cílovým voličem zaměstnanec nebo malý živnostník. Ale beru to tak, že probíhá vnitrostranická diskuze a názory jsou různé. Žádný z těch nápadů ale nemá zatím natolik jasnou strukturu, aby mělo smysl o tom mluvit.


Myslíte, že pokud bude letošní rok ohledně covidu klidný (nebo alespoň výrazně klidnější) než rok loňský, tak lidé současné rozhořčení nad neustálými zmatky vládě zapomenou?

To skutečně nevím. Obávám se, že naše očkovací zpoždění usilovně narůstá, nevidím žádnou působivou osvětovou kampaň, takže na to zapomínání máme ještě hodně času. Navíc je třeba říct, že i kdybych našel sto plus jeden důvod ke kritice předsedy vlády, ministra zdravotnictví a některých dalších vládních činitelů, tak na druhé straně se situace nikdy nevymkla z rukou, vždycky jsme to zatím dokázali udržet v rozumných mezích. I když opožděná opatření na podzim, která odsunul premiér kvůli volbám o nějaký ten týden, bylo hazardováním se zdravím a životy lidí. A na to se podle mého nezapomíná. To ale vyhodnotí občané až při volbách.


Jak celkově hodnotíte chování vlády během coronavirové doby? Přece jen i vy jste vládní součástí...

To je těžké. První fáze první vlny byla posledním obdobím, kdy kabinet fungoval jako standardní vláda a spolupracoval. Těžko se mi odpovídá na otázku ohledně celé vlády, protože od té doby není kabinet žádný tým, ale shluk postav. Krize oddělila schopnosti a profesionalitu od nešikovných amatérů. Podívejte se třeba na ministryni spravedlnosti Marii Benešovou. Její úřad běží jako švýcarské hodinky – její ministerstvo dopravilo do parlamentu velmi dobře připravené mimořádné zákony zmírňující insolvenční zákon, řešení zastavení mobiliárních exekucí a hromadu, skutečně velkou hromadu dalších věcí. A souběžně zvládá implementaci evropské směrnice o restrukturalizaci a insolvenci. Všechno skvěle funguje. Bohužel občané nebudou hodnotit vládu podle Marie Benešové, ale podle premiérovy chaotické komunikace na dvou nebo třech tiskových konferencích za den v prvních týdnech krize. Tam začalo být vnímavějším lidem jasné, že přichází naprosto zmatené vedení. Řekl bych, že právě tyto obrazy neustále měněných rozhodnutí v lidech zůstanou.


CV BOX

Roman Onderka (narodil se 11. listopadu 1965 v Brně) je poslanec, místopředseda ČSSD a exprimátor Brna.

Na začátku své kariéry pracoval jako mechanik v Adamovských strojírnách, později v Brně jako vozmistr v Českých drahách. Následně začal pracovat v odborech.

Dodatečně si doplnil vysokoškolské vzdělání, a to v roce 2009 bakalářské studium na VŠ Karla Engliše v Brně ve studijním programu Ekonomika a management, obor Ekonomika a právo v podnikání. V roce 2010 pak ukončil i Fakultu podnikatelskou VUT, program Master of Business Administration, validováno Nottingham Trent University.

Politickou kariéru zahájil v roce 2002 coby zastupitel MČ Brno-Starý Lískovec, od téhož roku až do loňského října byl i zastupitelem města Brna. V letech 2002 až 2006 byl i radním a od listopadu 2006 do listopadu 2014 primátorem. V říjnu 2017 uspěl ve sněmovních volbách a stal se poslancem.

Dvakrát byl místopředsedou ČSSD, a to v letech 2009 až 2011, a poté v období od dubna 2018 do 1. března 2019. Letos byl první březnový den zvolen statutárním místopředsedou sociální demokracie.

Je dvakrát ženatý, z obou manželství má jednoho syna.


BOX

Vládní odchod

Několikrát už zaznělo, že sociální demokracie opustí vládu. Může to ale skutečně nastat, když stejně budou za pár měsíců volby? „Dokud zde bude nouzový stav, tak by se muselo stát něco skutečně děsivého, aby sociální demokracie z vlády odešla,“ říká Roman Onderka. „Když už jsme to vydrželi tak dlouho a obětovali jsme tolik, nemá smysl právě v tuto chvíli zvyšovat všeobecný zmatek ještě politickou a možná ústavní krizí. Ale jinak musím říct, že mně osobně už trpělivost s ANO a Andrejem Babišem pomalu dochází,“ dodává.Roman Onderka: The Crisis Has Distinguished Awkward Amateurs from Professionals


Roman Onderka and I talked at the turn of the year, so it was partly a review and partly looking into the future – that is what has been so far and what is ahead of us. In terms of our country, government and social democracy.


The Senate returned to the Chamber of Deputies the tax package abolishing super-gross wage, rates of 15 and 23 percent and a CZK 3,000 higher discount per taxpayer. Were you satisfied with the result?

I am by no means satisfied. I see three problematic impacts. First, only about 10 percent of the lowest-income population will benefit and very little from this version. It won’t be a zero, as it would have turned out to be as per the ANO proposal, who didn’t want to change the discounts at all, but the benefit will be truly symbolic. On the contrary, high-income citizens will keep tens and tens of thousands of crowns per year. Closely related to this is a huge contribution to public budgets in the amount of about 100 billion crowns, which comes at a completely inopportune time. For the 2021 and 2022 budgets, this is a severe blow and a path to unsolvable deficits, which will be expensive and which, by their weight, will fall precisely on those who benefit zero from the tax cuts.

What is more, in the medium term, a new potential government coalition of the ANO and ODS was born with the support of the SPD, with a programme to "take from the poor and give to the rich". This is good news for the Social Democrats before the 2021 elections, as it shows the possibility of a return to the classic right-left political electoral clash, which is fair for voters and their decisions.

And last but not least, in the long run, the shift in taxes, as enforced by this coalition, is diametrically opposed to the idea of ​​the CSSD, in a way completely incompatible with everything that social democracy professes in this area. We will go to the election with a diametrically different vision, trying to return to the classic progressive taxation. It must be said that the 2021 tax package brings a progressive tax, but that progressivity is absolutely minimal. Compared to developed countries, actually tiny. The ANO − ODS − SPD coalition took a strong step towards Romania or Russia, towards the establishment of a society of oligarchs. Developed countries and advanced democracies have progressive taxes that maintain balance in society.


In April 2018, you stated in an interview that the Social Democrats would be bleeding in connection with the CSSD's entry into the government together with the ANO. Has this proven right?

Yes, it has. Social democracy has suffered enormous consequences. In fact, it had already been bleeding before. From the point of view of the party and its ambitions, going to the government with Andrej Babiš was a huge risk, which has turned out to be quite damaging. But from the point of view of life in the country, we did a good job. I will recall the tax package and the new right-wing coalition again. When I imagine that such a coalition can come into power instead of the current cabinet, I feel doom and gloom. But again, social democracy would have far greater preferences and would be a clearly profiled opposition party in the coming months. What should take precedence? Country interest or party interest?


In your opinion, what was crucial in Czech politics last year and what will be crucial this year?

The epidemic and the related economic crisis and the inability of part of the political scene to respond rationally to these events are crucial. To be precise, this is shown by the rather ridiculous nonsense with coffee being allowed to be purchased only in a bag, or with the minister in a restaurant, which he himself ordered to have closed. Somewhere on Facebook, I read a pretty apt question: How can anyone think that this government will deal with the virus if they can't handle the sale of coffee? This is the nitty-gritty of the issue. At the same time, I do not think that we didn’t do well in managing the epidemic. But we did this along it with creating so many absurd moments, which resulted in all the good being buried under the pile of nonsense from the perspective of the citizens. This year, it will be crucial whether the ANO movement decides to be rational for at least a few months, or whether it will continue the populist election campaign launched by the tax package.


And from the party's point of view - what was the biggest win for the CSSD last year and what was the biggest defeat on the contrary?

The crucial thing last year was that - although we may still not be able to sell it - the Social Democracy, through its presence in the government, brought some order and system to ANO's marketing management of the country. At a time when the Prime Minister was feeling the noose tightening around his neck and he finally let the Central Crisis Staff work normally, things suddenly started to work well. In the spring, the infection was mitigated well. The programmes prepared at the Ministry of Labour and Social Affairs succeeded, although I think that we should have given far, but indeed far more money to provide the financial cushion for small entrepreneurs and sole traders. The biggest defeat for the Social Democracy Andrej Babiš taking credit, through the power of his media, for what we came up with and worked out.


Do you think that if this year is covid-wise calmer (or at least significantly calmer) than last year, it will be possible for people to forget the current annoyance over the constant confusion caused by the government?

I really don't know. I'm afraid our vaccination delay is growing hard, I don't see any impressive awareness campaign, so we still have a lot of time to do some forgetting. Moreover, even if I could find a hundred plus one reason to criticize the Prime Minister, the Minister of Health and some other government officials, the situation has never got out of hand, we have always been able to keep it within reasonable limits. Although the delayed measures in the autumn, which the prime minister postponed due to elections for a week, were a gamble with people's health and lives. And in my opinion, this is not forgotten. But citizens will evaluate this only during the elections.


How do you generally assess government’s behaviour during the coronavirus period? After all, you are also part of the government...

That is not an easy to topic to assess. The first phase of the first wave was the last period when the cabinet functioned as a standard government and cooperated. It is difficult for me to answer the question about the whole government, as since then the cabinet has not been working as a team, but a cluster of characters. The crisis has distinguished awkward amateurs from professionals. Take, for example, Minister of Justice Marie Benešová. Her office runs like a Swiss watch - her ministry has delivered to the parliament very well-prepared emergency bills mitigating insolvency law, solutions to stop asset distrainment and a pile, a really big pile of other things. At the same time, it manages the implementation of the European directive on restructuring and insolvency. Everything works great. Unfortunately, citizens will not evaluate the government according to Marie Benešová, but according to the prime minister's chaotic communication at two or three press conferences a day in the first weeks of the crisis. There it became clear to more receptive people that the leadership was completely confused. I would say that it is these images of constantly changing decisions that will stick in people’s minds.


CV BOX

Roman Onderka (born on 11th November 1965 in Brno) is a Deputy, Vice-chairman of the CSSD and ex-Brno city Mayor.

At the beginning of his career, he worked as a Mechanic in Adamovské strojírny (Machine Plant Adamov), and later as a Wagon master for the Czech Railways in Brno. He then started working in the unions.

Later, he earned his university degree, having completed his Bachelor studies at the University of Karel Engliš in Brno in 2009, with degree in Economics and Management, Economics and Law in Business programme. In 2010, he graduated from the Faculty of Business and Management of the Brno University of Technology in the Master of Business Administration programme, which was validated by Nottingham Trent University.

He started his political career in 2002 as a Representative of the City District of Brno-Starý Lískovec. In October 2017, he succeeded in the parliamentary election and became an MP.

He was elected the Statutory Vice-chairman of the CSSD this March.

He has been married twice; he has a son from each of the marriages.


BOX

Leaving the government

It has been said several times that social democracy is leaving the government. But can it really happen if there are still elections in a few months? "As long as there is a state of emergency, something really scary would have to happen for the Social Democracy to leave the government," Roman Onderka says. "Having endured it for so long and sacrificed so much, it makes no sense to increase the general confusion at this very moment with a political and perhaps constitutional crisis. But otherwise I have to say that I personally am slowly running out of patience with the ANO and Andrej Babiš, " he adds.


reklama

https://www.olifka.cz https://www.olifka.cz https://www.olifka.cz

Mohlo by vás zajímat

Více článků