Rozhovory

Robert Spišák: Neférové skratky k úspechu nikdy nevedú

Publikováno: 1. 11. 2024
Autor: Lubor Winter
Foto: archiv AZC Group
logo Sdílet článek

Robert Spišák z AZC Group patří mezi nejúspěšnější a nejzkušenější slovenské top manažery současnosti. Jak se dělá velký byznys? A jaký styl vedení je mu nejbližší? Také na to jsme se ho zeptali.

Portfolio skupiny AZC je tvořeno firmami z mnoha odvětví - mezi ta nejdůležitější patří výroba biopaliv, dopravní a logistické služby, lihovarnictví, výroba nápojů a pochutin, zemědělská výroba a specializované poradenské služby. Které z těchto oblastí momentálně zažívají největší boom? 
Pri odpovedi na túto otázku je dôležitý aj geografický aspekt. Mimo Európy - napríklad v Indii či Brazílii - citeľne rastie trh s biopalivami. Hovoriť o boome v ktorejkoľvek oblasti v Európe je v týchto časoch ťažké, ba až nemožné. To však neznamená, že sa zaujímavé obchodné príležitosti nevyskytnú v ktorejkoľvek oblasti. Rastie napríklad logistika a my s ňou - podľa posledného rebríčka TREND-u sme získali pozíciu 9. najväčšej logistickej firmy na Slovensku bez ohľadu na vlastníctvo (v rebríčku sú aj štátne firmy) a odvetvie dopravy. Konzekventne rastieme aj s výrobou nákladných vagónov, kde sme sa v priebehu piatich rokov stali európskou trojkou a v tomto odvetví rastieme aj do Ázie. 

 

Ještě k biopalivům. Jak se díváte na budoucnost tohoto byznysu s ohledem na fakt, že EU tak výrazně podporuje elektromobilitu?
Sme presvedčení, že nakoniec musí zvíťaziť zdravý rozum. Zákaz áut so spaľovacími motormi je jednoducho nezmyselný a priniesol by nedozerné ekonomické škody. Náznaky vidíme už dnes na kolabujúcom nemeckom automotive priemysle. Elektromobily majú nesporne miesto v energetickom mixe, no je zrejmé, že majú svoje limity, pre ktoré sa nestanú tou povestnou víťaznou a spásonosnou technológiou. Taká totiž podľa mňa ani neexistuje. Na dosiahnutie dekarbonizačných cieľov v doprave je potrebné zvoliť vhodný mix obnoviteľných zdrojov energie, teda všetky v súčasnosti dostupné možnosti - tekuté biopalivá, bioLNG, bioCNG, obnoviteľnú elektrinu. Dosiahnuť celkové ciele na zníženie emisií z cestnej dopravy v krátkodobom a strednodobom horizonte bude ináč zrejme nemožné. 

 

AZC primárně působí ve střední Evropě. Expandujete ale i mimo starý kontinent. Které další země jsou z hlediska rozvoje vašich podniků nejzajímavější a proč?
Snažíme sa vybrať tie krajiny, ktoré majú vo svetovom hospodárstve zrejmú konkurenčnú výhodu. Takými sú napríklad India či Brazília v oblasti biopalív, India v oblasti výroby železničných vagónov, Kolumbia v oblasti poľnohospodárstva. Za veľmi sľubný región považujeme aj Blízky východ či zakaukazské krajiny. 

 

V současnosti je v byznysu často skloňovaným slovem inovace. Bez ní je perspektiva růstu jakéhokoli odvětví těžko představitelná. Jak konkrétně inovujete v AZC? 
Sme vyznávačmi širšieho ponímania pojmu inovácia. Inováciou je pre nás aj preniknutie na nové trhy či jednoducho nový spôsob, ako robiť veci inak, efektívnejšie. Samozrejme, sústredíme sa aj na nové výrobky - či sú to nové železničné vagóny, alebo nové druhy produktov ST. NICOLAUS. Podnikanie bez inovácie možné nie je. 

 

Když jsem přemýšlel, jak představit skupinu AZC na té nejobecnější úrovni, napadlo mě, že vyjdu z toho, co uvádíte na svém webu. Tam se mimo jiné píše, že vaše aktivity definuje vytváření synergií a přenos zkušeností, růst prostřednictvím partnerství a respekt ke spoluvlastníkům. Můžete to blíž specifikovat? 
Tým vytváraním synergií rozumiem najmä to, čo interne voláme „vyzametávanie marží“. Často si kladieme otázku - ak nejaký vstup nakupujeme vo väčšom, či by sme ho nemohli pestovať alebo vyrábať sami a mať tak aj maržu, ktorú si dnes necháva náš dodávateľ. Takto sme sa v minulosti rozhodli napríklad vyrábať potravinársky lieh pre naše liehoviny značky ST. NICOLAUS či začali prevádzkovať nákladnú železničnú dopravu, keď sme do a z našich biopalivových závodov prepravovali státisíce ton tovarov ročne. Pokiaľ ide o prenos skúseností, ináč sa napríklad rokuje s Kauflandom a iné je to s veľkými rafinériami. Z oboch sa však dá poučiť a niektorú skúsenosť preniesť do novej oblasti a tým prekvapiť. Ide teda o istú zdieľanú širokospektrálnosť skúseností naprieč odvetviami. A čo sa týka rešpektu k partnerom - takmer v každej našej firme máme spoluakcionárov. Niekedy sú to veľké koncerny ako napr. MOL či Agrofert, niekde vlastníci, ktorí pôvodne firmu vybudovali a predali nám v nej podiel, niekde dokonca ešte aj držitelia investičných kupónov z prvej vlny privatizácie. My sme presvedčení, že partneri a ich pohľad na svet nás obohacujú a pomáhajú nám podniky rozvíjať. Nemáme pudovú potrebu všetko vlastniť sami. 

 

Ve skupině AZC působíte už tři desítky let, přičemž jednou z vašich hlavních odpovědností jsou akvizice. V čem se zásadně liší proces akvizice dnes a - řekněme - kolem roku 2000? Kam se to posunulo?
Svet sa za 20 rokov posunul azda vo všetkom. Dnes sú predávajúci omnoho profesionálnejší a sebavedomejší. Vybudovali predsa firmy, ktoré prežili niekoľko veľkých kríz a preplávali nimi. Kedysi sa uzatvárali obchody relatívne rýchlo, dokonca aj „podaním ruky“, dnes je uzavretie obchodu dlhý a sofistikovaný proces pre celé tímy, samozrejme, v závislosti od typu transakcie, ale aj toho, kde sa uskutočňuje a s akými partnermi. 

 

Jak se člověk stane partnerem, tedy spoluvlastníkem subjektu, jako je skupina AZC? Co ho dovede na tak vysokou metu? 
V mojom prípade to boli dekády práce pre akcionárov skupiny a odvaha ísť do nových vecí. Samozrejme, potreboval som na to aj primeranú dávku šťastia. Táto otázka je však skôr pre mojich partnerov, akcionárov, ktorí mi túto možnosť ponúkli. 

 

Na obecné úrovni - jaké vlastnosti a schopnosti jsou podle vašeho názoru nejdůležitější k dosažení profesního úspěchu?
Je veľmi ťažké vypichnúť jednu vlastnosť. Určite je potrebná vytrvalosť. Neopomenuteľná je aj odbornosť, neustále zlepšovanie sa v oblastiach, ktoré riadite, sledovanie nových trendov a poznatkov. Určite musíte byť čestný, ako sa hovorí „rovný chlap“. Neférové skratky k úspechu nikdy nevedú. A v neposlednom rade sa musíte obklopiť skvelými ľuďmi, s ktorými sa budete dopľňať a musíte si ich aj udržať. 



Během otevření prodejního místa společnosti Solar 2009 zabývající se distribucí pohonných hmot. 


Jak byste popsal svůj manažerský styl? 
Neviem, či vôbec poznám nejakú taxonómiu manažérskych štýlov... (smeje sa). Snažím sa viesť ľudí svojím vlastným príkladom, hovoriť priamo a pravdu. Mám veľké nároky sám na seba, pokiaľ ide o odbornosť, a prenášam tieto nároky aj na svojich spolupracovníkov. Aspoň to „zlé jazyky“ tvrdia… (smeje sa). A ak som na niečo alergický, tak na to, ak je zdravý rozum potláčaný pod zámienkou aplikácie nových pseudoprogresívnych nápadov. 

 

Na co jste ve své dlouhé dosavadní kariéře nejvíce pyšný?
Určite som pyšný na všetky moje kolegyne a kolegov, s ktorými sme spolu začínali, často už od absolventských čias, a ktorí sa vypracovali na výborných manažérov v celoeurópskom meradle. Pyšný som aj na to, že som bol pri vzniku nového priemyselného odvetvia v strednej Európe - výrobe biopalív. A z tých aktuálnych vecí považujem za majstrovský kúsok prienik na indický trh a začatie výstavby dvoch závodov na danom trhu. Ak pôjde všetko tak ako doteraz, budeme v roku 2025 v oboch závodoch spúšťať výrobu. 

 

Jedinou jistotou současného světa je, že se neustále mění. A spolu s ním se musí logicky měnit i fungování a řízení firem. Nenarážíte ale někdy mezi manažery nižších šarží a zaměstnanci na to, že nic moc měnit nechtějí? Jak tento jejich postoj změnit?
My ľudia ako biologický druh nemáme radi zmenu, máme z nej pocit ohrozenia. Som však presvedčený, že náš úspech je založený primárne na tom, že kritická väčšina ľudí so zmenami žije a víta ich. 

 

Jaké jsou dnes nejvýraznější trendy v managementu? Ptám se vás na to s ohledem na vaše mimořádně bohaté zkušenosti s manažerskou prací.
Manažérske trendy sú jedna vec a rád si o nich prečítam, avšak každá firma či organizácia má svoje špecifiká a jej riadenie - teda v mojom ponímaní - nemôže stáť na trendoch. 

 

Čím byste byl, kdybyste nebyl manažerem?
S najväčšou pravdepodobnosťou učiteľom. Odovzdávať skúsenosti a vedomosti mladším a zároveň čerpať z ich mladíckej energie je úžasná vec. 

 

AZC GROUP 

Skupina působí v mnoha různých odvětvích –mezi ty nejdůležitější patří výroba biopaliv, dopravní a logistické služby, lihovarnictví, výroba nápojů a pochutin, zemědělská výroba 

a specializované poradenské služby. Pod AZC Group patří například skupiny a firmy Agricultura EXATA (zemědělství), Industria Novum (biopaliva), ST. NICOLAUS (alkohol a nealkoholické nápoje), Richardi Transport (doprava a logistika) a další. Jejím většinovým majitelem je podnikatel Ján Sabol, jeden z nejbohatších lidí na Slovensku. 

 

CV BOX 
Robert Spišák (narodil se roce 1974) je předsedou Správní rady a jedním z akcionářů společnosti AZC Orbis Invest, a. s., která zastupuje středoevropskou skupinu AZC. Je rovněž členem statutárních orgánů a dozorčích rad společnostů skupiny AZC.
Vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě, kde absolvoval doktorandské studium. Absolvoval také mimořádné studium na Právnické fakultů Univerzity Komenského v Bratislavě v oboru hospodářské, finanční a obchodní právo. 
Ve skupině AZC pracuje téměř třicet let. Je zodpovědný za strategické řízení celé skupiny a realizaci vizí akcionářů. Mezi jeho odpovědnosti patří také vyhledávání a rozvoj nových příležitostí v jiných odvětvích a regionech na globální úrovni. 

 


Mohlo by vás zajímat

Více článků