Renata Alt, poslankyně Německého spolkového sněmu za FDP, je žena tří národů. Původem Slovenka, která žila v Česku, působí od roku 1993 v Německu, kde se provdala. Vyrůstala za železnou oponou, a nejspíš proto ji zajímaly zahraniční vztahy i politika. Do FDP vstoupila v roce 2009, jak Renata říká, „v těžké době, kdy uvnitř strany probíhalo drama“.
Řada členů strany totiž tvrdila, že je nutné ji celou obnovit, aby byla atraktivní i pro mladé lidi. „Bylo mi to líto, protože jsem měla FDP spojenou s jejím dlouholetým předsedou Hansem- -Dietrichem Genscherem. Mužem, který před sametovou revolucí často navštěvoval Československo a který se podílel v prosinci 1989 na otevření hranic. Byl pro mě synonymem svobody,“ vysvětluje Renata. I proto patřila k těm, kteří se snažili FDP modernizovat. Od roku 2017 zastupuje tuto stranu ve spolkovém sněmu.
Působíte v Bundestagu přes sedm let. V jednom ze starších rozhovorů jste zmiňovala, že byste v rámci poslaneckého postu mimo jiné ráda vylepšila digitalizaci v oblasti zdravotnictví a školství a výrazně snížila byrokracii. Podařilo se vám to?
Digitalizácia a odbúranie byrokracie boli pre našu stranu slobodných demokratov jeden z najväčších cieľov, na ktorých sme pracovali aj ako koaličný partner vo vláde od februára 2022. Podarilo sa nám zdigitalizovať mnohé procesy v úradoch, na radniciach, napríklad vybavovanie preukazov, pasov, zjednodušenie pri založení, bola zavedená digitálna zdravotná karta. Redukovať byrokraciu je v Nemecku nutné aj naďalej a musí byť jednou z priorít, pretože mnohé procesy sú veľmi zastarané. My sme presadili štyri zákonné „balíky“ s celoplošným redukovaním byrokracie. Nestačí to, ďalšie sme pripravovali, ale pre nové voľby ich už nepresadíme.
V Česku to zatím s účastí žen v politice není úplně valné. Jaká je situace v Německu?
V Nemecku sa angažuje v politike stále malo žien. V našej strane je to len 30 % členov ženského pohlavia. Je to aj pochopiteľné, keď sa mladé ženy chcú venovať radšej deťom, pretože nie je všade dostatočne zabezpečená opatera. Mnohé chcú zostať v povolaní, ale večer nemajú čas na politiku. Stranícke grémiá a zasadnutia sú väčšinou len večer alebo cez víkend, stojí to všetko veľa času, aktuálne zažívame aj veľa psychického tlaku zo strany obyvateĺstva, voličov, vlastnej bázy. A málo žien sa chce vystaviť tomuto tlaku. Jeiahšie. Môj dojem je tiež taký, že ženy musia vynaložiť oveľa viac úsilia ako muži v politike, aby dosiahli to isté uznávanie a rešpekt.
Jaké jsou nejúčinnější ženské zbraně při politických jednáních a prosazování konkrétních cílů?
Veľkou výhodou žien je, že vidia situácie viac dimenzionálne, hľadajú dlhodobé riešenie problémov, analyzujú detailnejšie. Žiaľ, ešte stále sa vzájomne nepodporujú tak intenzívne, ako to robia muži v politike. Viac network a vzájomnej podpory by nám ženám všade veľmi pomohlo.
Renata Alt s manželem Thomasem.
Německo se potýká s ekonomickými problémy, potíže mají mimo jiné automobilové firmy, čekají se bankovní bankroty a podobně. V čem vidíte příčiny?
Tá situácia v automobilovom priemysle, strojarine, gastronómii a ďalej je pre mňa veľmi znepokojujúca. Príčinou je, žiaľ, dlhodobo zanedbaná modernizácia krajiny, vysoké ceny energie vzhľadom na prepad Ruska v Ukrajine a závislosť Nemecka od Ruska. Veľkou chybou bolo vypnutie jadrových elektrární aj to, že mnohé firmy stavili len na elektromobilitu, čiže vidno aj chyby manažmentu. Firmy, ktorým sa vzhľadom na transformáciu priemyslu a štrukturálne zmeny nedarilo už pred koronou a doteraz len vďaka podpore štátu prežili, budú nútené premyslieť doterajší model výroby, dopytu, a tak aj svojej existencie. To je však celoeurópsky proces.
Jste Slovenka, která žila v Česku, a nyní už dlouho pobýváte v Německu. Jak byste popsala rozdíly mezi všemi třemi národními povahami? Co si jako Češi nebo Slováci můžeme vzít pozitivního z německého životního přístupu?
Tie mentality sú aj v rámci celého Nemecka veľmi rôznorodé. Ja som zažila v Bavorsku napríklad úplne inú mentalitu ako v Bádensku-Württembersku. V Bavorsku je humornejší naturel, dobroprajnejší a všade veľmi nápomocní ľudia. V Bádensku- -Württembersku sa hovorí, že sa ľudia chodia smiať do pivnice, a to fakt môžem potvrdiť. Čo však majú všetci v Nemecku podobné, je veľká profesionalita, snaha rýchlo vyriešiť problémy a tiež sú veľmi konštruktívni. Zdvorilosť v parlamente aj voči novinárom je napríklad samozrejmosť. To, žiaľ, nie je samozrejmé na Slovensku ani v Česku, kde je vzájomné urážanie veľmi rozšírené.
Stíháte při pracovním vytížení své oblíbené lyže a golf ? A co vás naposledy zaujalo v literatuře?
Na koníčky, žiaľ, nemám od roku 2017 už vôbec žiaden čas. Politika a služobné cesty mi zaberajú takmer celý čas každý deň. Veľmi rada čítam, ale teraz skôr odbornú literatúru z medzinárodnej politiky.
Nestýská se vám po Slovensku nebo Česku?
Na Slovensko a Česko myslím stále. Časť mojej rodiny žije na Slovensku a časť v Česku a máme spolu často kontakt. Krkonoše a Vysoké Tatry, kde som rada lyžovala, mi veľmi chýbajú. Vždy som veľmi šťastná, keď si nájdem popri všetkých termínoch čas na bryndzové halušky a v Prahe na Hradčany.
CV BOX
Renata Alt (narodila se 27. srpna 1965 ve slovenské Skalici) je poslankyní Německého spolkového sněmu za FDP (Freie Demokratische Partei).
Vystudovala Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě (obor potravinářství, kvasná chemie a bioinženýrství), je inženýrka chemie.
Po studiích pracovala v podniku zahraničního obchodu Technopol a poté na československém ministerstvu zahraničního obchodu.
V roce 1993 se stala obchodní atašé v Mnichově. Poté se provdala za občana SRN Thomase Alta a v roce 2000 získala německé obšanství.
Dlouho ji lákala politika, nejblíže měla k FDP, kde se začala angažovat. Roku 2017 byla za tuto stranu zvolena do Německého spolkového sněmu, kde působí dosud.
Ráda lyžuje, hraje golf a chodí do galerií. Zajímá se o literaturu, poslouchá jazz a klasickou hudbu. Hovoří slovensky, anglicky, německy, rusky a částečně francouzsky. S manželem vlastní obchodní společnost Consultex.