Rozhovory

Renata Alt: Milujem zahraničnú politiku

Publikováno: 12. 4. 2023
Autor: Luboš Palata
Foto: archiv Renaty Alt
logo Sdílet článek

Zkuste říct něco proti slovenskému městu Skalica, a riskujete mezinárodní konflikt! Je to samozřejmě tvrzení přehnané, nicméně pravdou je, že poslankyně německého Bundestagu Renata Alt, rodačka ze Skalice, je skutečně patriotkou. A navíc expertkou na mezinárodní politiku.

V počátcích své kariéry jste byla ještě československou diplomatkou, pracovala jste na našem konzulátu v Mnichově. Co pro vás tehdy znamenalo rozdělení Československa a jak se na něj díváte dnes, po třiceti letech?

Rozdelenie Československa bolo pre mňa veľmi smutnou skúsenosťou. Na konzuláte sme si so všetkými kolegami výborne rozumeli a nikto nechápal, prečo sa musíme rozdeliť. V mojom rodnom meste Skalici a v okolí bolo veľa rodín nešťastných, pretože tam boli miešané manželstvá. My sme boli ako Záhorie a Morava vzájomnými vzťahmi veľmi spojení. Rozdelenie Československa vôbec nebolo nutné. To bol cieľ vtedajších nacionalistov, bez referenda a slobodného rozhodnutia obyvateľstva. Dnes majú obe krajiny výborné vzájomné vzťahy, sú členmi Európskej únie a rozdelenie našťastie prebehlo mierovo a nie tak ako v bývalej Juhoslávii.


Skalica byla po vzniku Československa prvním hlavním městem Slovenska. Jste hrdá rodačka?

My Skaličania sme veľmi hrdí na naše krásne historické mesto, na náš trdelník a výborné červené víno, Skalický rubín. Skalica bola kedysi aj kráľovským mestom. Na všetkých svadbách sa vždy s radosťou spieva pieseň: „Skalica je pekné mesto...“ a je to pravda. Ten región má dodnes osobitné čaro a veľa usilovných ľudí. Vždy, keď navštívim svoju rodinu a priateľov v Skalici, mám veľký pocit šťastia, že odtiaľ pochádzam.


Německé občanství jste dostala až po osmi letech pobytu v Německu, v roce 2000. To bylo v té době tak složité?

Vôbec som nevedela, že môžem dostať nemecké občianstvo hneď pár rokov po sobáši, len čírou náhodou som sa dozvedela, že nárok už mám dávno. Hneď som oň požiadala, ale slovenského som sa, bohužiaľ, musela vzdať. Nemohla som si v Nemecku ponechať obe občianstva. Moji rodičia z toho boli dlhé roky veľmi smutní.


Jak těžké je dostat se jako Němka slovenského nebo československého původu až do Bundestagu?

Moja politická práca mi vždy robila a robí veľmi veľa radosti. Milujem zahraničnú politiku! Kolegyne a kolegovia v našej strane to vedia a vždy ma povzbudzovali, aby som sa čoraz viac a viac angažovala. Moju dlhoročnú prácu v politike (od 2009) potom honorovali na straníckych zjazdoch, keď som kandidovala do Bundestagu. Vybojovala som si 7. pozíciu na listine v Badensku-Württembersku, čiže bolo jasné, že keď dosiahneme ako FDP vo voľbách minimálne 5 %, stanem sa poslankyňou. No a tak to klaplo v roku 2017 aj v posledných voľbách v roku 2021.


Jak je to dnes v Německu se ženami-političkami? Při pohledu ze střední Evropy to vypadá, že už jste téměř vyrovnaly síly…

V Nemecku sa čoraz viac žien angažuje v politike, čo je výborné. Polovica spoločnosti sú ženy, a preto by mali byť zastúpené aj v politike. V každej strane je však podiel žien iný. Naša FDP má len 20 % žien. Momentálne vstupuje do FDP veľmi veľa mladých mužov a podiel žien u nás klesá. Možno je to mladícky efekt nášho predsedu Christiana Lindnera. On je v Nemecku vzorom pre mnohých mladých mužov. U SPD a u Zelených to je naopak. Tam vstupuje do strany a angažuje sa zasa veľa mladých žien. Sociálna politika a životné prostredie sú zrejme témy, ktoré sú viac zaujímavé pre ženy.


Žijete v malém městě v Bádensku-Württembersku. Jaké jsou výhody takového bydlení oproti velkoměstu?

Mám rada oboje. Veľkomesto ponúka viac možností, napr. v oblasti kultúry, pracovných príležitostí a infraštruktúry. Život vo veľkomeste je anonymnejší a turbulentný. Moje aktuálne bydlisko v krásnom mestečku Kirchheim má zasa výhodu, že je pokojnejšie a osobnejšie. Vždy, keď idem v sobotu do mesta na trh, stretnem hneď známych ľudí, ktorí sa tešia, že môžu so mnou diskutovať o politike. To sa mi vo veľkomeste nestáva.


Jste poslankyní Spolkového sněmu za liberály (FDP). Jak z pohledu strany, která byla v posledních čtyřech letech vlády Angely Merkelové v opozici, vidíte německou politiku vůči putinovskému Rusku a závislost Německa na ruském plynu?

Bývalá nemecká vláda bola veľmi naivná, čo sa týka vzťahov k Rusku a obzvlášť závislosti od surovín, ako sú ropa a plyn. Ja som túto naivitu vždy kritizovala a bola som aj proti Nord Stream 2. Dúfam, že sa všetci z tejto situácie poučili, a nebudú tie chyby opakovať. Mne sa aktuálne nepáči, že je Nemecko hospodársky veľmi závislé od Číny. Túto závislosť treba čo najrýchlejšie zredukovať a medzinárodnú hospodársku spoluprácu musí Nemecko diverzifikovať. Nové vzájomné dohody s demokratickými krajinami, ktorým môžeme dôverovať, sú tiež veľmi dôležité.


Předsedáte výboru Bundestagu pro lidská práva a humanitární pomoc. Je dnes v této oblasti stále pojmem jméno Václava Havla?

Meno Václava Havla je v Bundestagu známe skôr starším kolegyniam a kolegom. Preto sa snažím využiť každú príležitosť, keď môžem jeho meno a pôsobenie v literatúre a v boji za slobodu v Československu a v Európe spomenúť. Václav Havel bol vynikajúci prezident a fantastický človek, ktorému tiež vďačíme za našu dnešnú slobodu. Pre mňa zostane nezabudnuteľnou osobnosťou. Som šťastná, že som mohla zažiť všetky roky, v ktorých Václav Havel pôsobil ako dramaturg, ako statočný opozičný politik a na Pražskom hrade ako múdry prezident.

Autor je evropským editorem Deníku

CV BOX
Renata Alt (narodila se 27. srpna 1965 ve slovenské Skalici) je poslankyní Německého spolkového sněmu za FDP (Freie Demokratische Partei).
Vystudovala Slovenskou technickou univerzitu v Bratislavě (obor potravinářství, kvasná chemie a bioinženýrství), je inženýrkou chemie.
Po studiích pracovala v podniku zahraničního obchodu Technopol a poté na československém ministerstvu zahraničního obchodu.
V roce 1993 se stala obchodní atašé v Mnichově. Poté se provdala za občana SRN a v roce 2000 získala německé občanství.
V roce 2009 vstoupila do FDP, od roku 2014 je členkou okresního výboru FDP v zemském okrese Esslingen a od roku 2015 členkou výkonného výboru FDP ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Roku 2017 byla zvolena do Německého spolkového sněmu, loni mandát obhájila.
Ráda lyžuje, hraje golf a chodí do galerií. Zajímá se o literaturu, poslouchá jazz a klasickou hudbu. Hovoří slovensky, anglicky, německy, rusky a částečně francouzsky. S manželem Thomasem, s nímž vlastní obchodní společnost Consultex, žije ve městě Kirchheim unter Teck, zhruba 25 km od Stuttgartu.

S německým prezidentem F. W. Steinmeierem a jeho manželkou Elke při státní návštěvě Prahy.

Renata Alt s manželem Thomasem.

Mohlo by vás zajímat

Více článků