Radovan Vašák je producent oblíbené pohádky Tajemství staré bambitky 2, která se natáčela ve složité době za covidu. „Bylo na stole i to, že bychom natáčení odložili o rok, ale protože jsme měli všechno připravené, včetně nasmlouvaných herců, lokalit a dalšího, rozhodli jsme se nakonec natáčení neodkládat,“ potvrzuje Radovan.
Jak jste se dostal k filmu?
Náhoda. Na jedné afterparty na pražském Václavském náměstí jsem se seznámil s panem režisérem Ivem Macharáčkem. A protože jsme si byli názorově i lidsky velice blízcí, spřátelili jsme se. Ale že bychom se někdy mohli protnout i profesně, nás nenapadlo. Jednou jsem se ale Iva zeptal, proč vlastně nikdy nevzniklo pokračování pohádky Tajemství staré bambitky, kterou režíroval a která byla velmi úspěšná. Odpověděl mi, že se mu do toho nikdy moc nechtělo a že by se nemělo vstupovat dvakrát do jedné řeky. Ale postupem času jsme se čím dál častěji začali bavit o tom, jak by se asi dál mohly vyvíjet osudy loupežníka Karaby, jeho dcery Aničky, prince Jakuba a vypočítavých lotrů Ference a Lorence. Nakonec se mi Iva podařilo přesvědčit, že by mohlo být docela fajn, kdyby dvojka vznikla. No a odtud už byl jen krůček k tomu, abychom založili produkční společnost, oslovili scenáristu Evžena Gogelu a začali podnikat kroky k tomu, abychom celý projekt zrealizovali.
Jednou z rolí producenta je sehnat finance, bylo to obtížné?
Točit pohádku není úplně levná záležitost. Na rozdíl třeba od situačních komedií se pohádka prodražuje především na kostýmech a lokacích. Také není mnoho možností prodat nějaký reklamní prostor (product placement). Určitě by nešlo pohádku realizovat bez spolupráce s Českou televizí, která byla koproducentem, a podílela se tak výrazným způsobem na rozpočtu. Bohužel jsme nezískali podporu od Státního fondu kinematografie. Mylně jsme se domnívali, že tvorba pro děti, tím spíše pohádka, je jednou z priorit, které by se měly podporovat. Museli jsme tak vyvinout o to větší úsilí při získávání partnerů, kteří do našeho projektu vstupovali, ať už formou sponzoringu, nebo investičně. Nebylo to úplně jednoduché. Souviselo to i s tou covidovou dobou, všechno se zavíralo, lidi byli drženi doma, firmy nevěděly, co bude dál. Naštěstí jsme byli úspěšní a partnery se nám získat podařilo. Neméně důležitá pak byla podpora z Jihočeského a Středočeského kraje. Pod jejich patronací jsme pak v rámci předpremiéry připravili promítání pro děti z dětských domovů, které se uskutečnilo v Příbrami a Mladé Boleslavi. Osobně jsem se účastnil společně s hejtmankou Petrou Peckovou promítání v Příbrami a musím říci, že to byl úžasný zážitek, sledovat pohádku společně s dětmi a pozorovat jejich reakce. Dětská radost a smích nás utvrdily v tom, že se nám dílo podařilo.
Z natáčení Tajemství staré bambitky 2 (zleva Veronika Khek Kubařová, Ondřej Vetchý, Valentýna Bečková, Tomáš Klus, Kamila Janovičová)
Kde všude jste natáčeli?
Na zámcích v Mníšku pod Brdy a Jindřichově Hradci, dále pak ve skanzenech v Přerově nad Labem a Kouřimi, v okolí Černošic, v lomu u Berouna a také v malebných údolích brdských lesů. Odtud pochází i jedna docela legrační historka. V jedné scéně přikáže král Jakub dřevařům, aby opravili mostek, který je po povodni rozbořený. Avšak není z čeho stavět, protože dřevo na opravu mostku ukradnou. Pracovníci stavby tedy postavili u potoka polorozbořený mostek, aby bylo na natáčení vše připravené. K našemu údivu však po něm druhý den nebylo ani památky. Prostě zmizel a vypadalo to, že ho opravdu někdo ukradl jako v té pohádce. V tu chvíli nám do smíchu nebylo. Byla to komplikace a museli jsme změnit a upravit natáčení. Navíc to vypadalo, že budeme muset znovu objednat nové dřevo na stavbu. Pak jsme ale vypátrali, že v rámci akce Děti Země, která tu probíhala, byl „uklizen“ i náš mostek. Naše dřevo se nakonec našlo na jednom sběrném dvoře, a mostek se tak mohl postavit znovu.
Pohádka byla nakonec velmi úspěšná, že ano?
Ano, do kin přišlo pět set tisíc diváků a přišla ocenění doma i v zahraničí. První cena za nejlepší rodinný film na Mezinárodním festivalu dětských filmů v americkém San Diegu a Cenu za nejlepší dětský film na 54. Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana v Ostrově. Získali jsme také první místa na dětských festivalech na Kypru, v Atlantě a Nepálu. Velkým oceněním bylo i nasazení pohádky Českou televizí na Štědrý den v hlavním vysílacím čase. Na základě tohoto úspěchu jsme prostřednictvím společnosti, která se zabývá obchodem s drahými kovy, vydali v limitované edici sadu investičních zlatých a stříbrných mincí všech hlavních postav pohádky. Je to něco výjimečného a myslím, že pohádka Tajemství staré bambitky je v tomto ohledu jediná na světě.
Jak se vám spolupracuje s režisérem Macharáčkem?
Ivo má jednu úžasnou vlastnost, a to že dokáže lidi spojovat a vytvářet pozitivní atmosféru kolem sebe. S takovým člověkem je radost spolupracovat. Panuje mezi námi vzájemná důvěra, které si nesmírně vážím. Známe se spolu asi deset let a vlastně jsme se ani jednou nepohádali. Samozřejmě jsou chvíle, kdy máte na některé věci jiné názory nebo je vidíte jinak, a v takovém případě je nutné si umět věci vyargumentovat a vysvětlit. Všechno je to o umění naslouchat. Nesedíme na stejné židli a každý máme jiný úhel pohledu. To platí i obecně v životě. Každý člověk prošel jinou výchovou, jiným prostředím, prošel si jinými životními zkušenostmi, něco jiného studoval, čerpal informace z různých zdrojů a podobně. To všechno formuje váš pohled na svět. Nejsme a nemůžeme být stejní, jsme každý svým způsobem jedinečný. Proto je tak důležité si vzájemně naslouchat a vnímat pohledy a potřeby toho druhého.
S Jiřím Lábusem a Miroslavem Vladykou při natáčení pohádky Tajemství staré bambitky 2
Je pravda, že připravujete spolupráci se Slovenskem? O co jde?
V současné době bychom prostřednictvím naší slovenské produkční společnosti FAIRYTALE STAR rádi realizovali projekt ve spolupráci s Ministerstvem kultury SR, který mapuje slovenskou kulturní historii. Jedná se o cyklus čtyř dokumentárních filmů, které představují Slovensko jako zemi s jedinečnou kulturou a národní tradicí. Druhým projektem, který je v pokročilé fázi příprav a který bychom rádi realizovali v česko-slovensko-italské koprodukci příští rok, je celovečerní film o dívce z dětského domova, která hledá své kořeny a ukotvení v životě. V současné době se dokončuje scénář, který má pracovní název Toni. Cílíme na celosvětovou distribuci, takže film bude v angličtině. Natáčet budeme v Bratislavě, v Praze, v Německu a nakonec v Itálii na Sicílii.
VOLNÝ ČAS
Radovanovým největším koníčkem vždy byly všemožné sportovní aktivity. „V současné době se ve volném čase nejvíce věnuji lyžování, sportovní střelbě a jízdě na horském kole,“ říká. „Před dvěma lety jsem si pořídil terénní elektrokolo a vyčítám si, že jsem to neudělal dřív. Není tovůbecověkuaotom, jestli potřebujete nebo nepotřebujete přípomoc. Je to o zážitku. Je to úplně něco jiného než normální kolo. Začal jsem projíždět a mapovat brdské lesy a objevuji místa, kam bych na normálním kole nevyjel a kam by mě ani nenapadlo se pouštět. Brdy jsou krásné, najdete v nich spoustu lesních studánek a vyjížďky k Padrťským rybníkům nebo na nejvyšší horu Tok, každému doporučuji.“
CV BOX
Radovan Vašák (narodil se 23. ledna 1965 v Příbrami) je mj. filmovým producentem, na kontě má úspěšný snímek Tajemství staré bambitky 2.
Vystudoval Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a učil šest let na Sportovní (fotbalové) škole v Příbrami tělesnou výchovu a zeměpis. V roce 1999 ale pedagogickou činnost ukončil a vstoupil do podnikatelského prostředí.
Založil společnost poskytující poradenství v oblasti bezpečnosti práce, požární ochrany a životního prostředí, která jako jedna z prvních začala zároveň provádět i revize všech vyhrazených technických a dalších zařízení. V současné době se tímto způsobem stará přibližně o dvě stě padesát organizací po celé republice.
Je majitelem a ředitelem společnosti SEVA Controls, s. r. o., a jednatelem společností AQUARIDI, s. r. o., FAIRYTALE Production, s. r. o., a FAIRYTALE STAR, s. r. o.
S manželkou Petrou má dvě dospělé děti, má už i tři vnoučata - Emičku, Violku a Péťu.