Místopředseda Hnutí ANO 2011, předseda ústavně-právního výboru a místopředseda zahraničního výboru Radek Vondráček tvrdí, že je potřeba podporovat nové USA a být jejich viditelným spojencem.
Co v současné době nejvíc hýbalo či hýbe sněmovnou?
Určitě téma navýšení televizních a rozhlasových poplatků. Tohle projednávání zablokovalo sněmovnu na několik dnů. Opozice otevřeně obstruuje a koalice opět vyřeší hlasování 5. března „ohnutím“ jednacího řádu. Přitom k nějaké debatě o tom, jestli je zvýšení poplatků jediné možné řešení a jestli bychom neměli jít raději například cestou sloučení těchto dvou institucí, lepší kontrolou jejich hospodaření, jsme se vlastně na plénu neměli šanci dostat. Úplně totiž pomíjíme, jak moc se změnil mediální svět a jak narůstá role a význam nových nezávislých mediálních projektů v prostředí internetu. Tím se samozřejmě zásadně mění i význam a dosah televizního vysílání. Já se ve svém okolí běžně setkávám s reakcí, že „Českou televizi vůbec nesleduji“. Nové, v podstatě plošné zdanění pak oprávněně budí negativní reakce.
Jste předsedou ústavně právního výboru. Co tam nejvíc řešíte?
Většina návrhů ministerstva vnitra a snad všechny z ministerstva spravedlnosti se projednávají u nás. Na otázku „nej“ se těžko odpovídá. Za mě jsou nesmírně důležité všechny zákony týkající se voleb v tomto státě. Teď zrovna probíráme nový zákon o volebních kampaních politických stran. Asi jste už slyšela o tom, že ministerstvo navrhuje, aby ze strany úřadu v Brně bylo možno stranám udělovat pokuty za urážlivou či nepravdivou kampaň. Samozřejmě že nikdo si nepřeje lživé a urážlivé kampaně, ale aby o tom v rámci férových a svobodných voleb rozhodovali úředníci, je opravdu nepovedený nápad. Další obrovskou změnou je návrh, že politické strany budou přijímat finanční dary i z jiných států Evropské unie. Tady už mi moje vnitřní varovná kontrolka bliká naplno! Uvidíme, jak to celé dopadne.
Jak se stavíte k tomu, že hnutí ANO podalo několik stížností na rozhodnutí vlády k ústavnímu soudu, ale zatím nebyla ani jednou jejich námitka uznána?
To není úplně přesné. Nedávno Ústavní soud zrušil na náš návrh část zákona o střetu zájmů, kterou jako čistý přílepek navrhl poslanec Pirátské strany Jakub Michálek. Ale jinak máte pravdu. A že ve věci důchodové novely ÚS nevyhověl našim argumentům, to opravdu mrzí nejvíc. Stačí si přečíst menšinové stanovisko ústavních soudců, kteří měli jiný názor. Toto rozhodnutí nebylo šťastné a to říkám maximálně diplomaticky, jak umím.
Pojďme do zahraničí. Co říkáte na kroky nové administrativy Donalda Trumpa? Oslovil vás projev viceprezidenta Vance v Mnichově?
Určitě nejsem sám, koho projev viceprezidenta USA zaujal. Léta posloucháme prefabrikované projevy podle jednotné bruselské normy a najednou slyšíme proslov s obsahem a fantastickým poselstvím o obraně svobody slova. Evropa je dnes bezesporu na sestupné trajektorii svobody, utahují se šrouby, kriminalizují verbální projevy. A najednou v té temnotě maják svobody USA. Svítí do očí i Petru Fialovi a Vítu Rakušanovi, architektům nové normalizace v Česku.
Věříte, že politika, kdy se jak na běžícím pásu plní jeden slib za druhým, může ovlivnit Evropskou unii, potažmo Česko?
Ten vliv vidím už nyní. Kdekdo z české politiky se k nové politice USA vyjadřuje. Pikantní je, že z Hradu a vládních kruhů zní rozhořčení. Strašně je dráždí obrana svobody slova a touha po míru, po ukončení války na Ukrajině. Škodí tím Česku i Ukrajině, která potřebuje žít, ne postupně umírat. EU má ale šanci měnit společně s USA svět v lepší místo. Využijme toho! Pro Česko je to jasná volba.
Jak vnímáte současné dění na Slovensku?
Moc se Slovensku omlouvám za hysterické výlevy některých českých politiků a umělců. Není možné klesnout na úroveň šovinistů, kteří se nafukují s pocitem nadřazenosti nad jiným národem. Tohle fakt ne. To nepatří nejen na Západ, ale to nepatří do žádné slušné společnosti. Ale pozor, většina lidí v Česku taková není a na Slovensko se nedívá skrz prsty.
Pokud se ANO dostane na podzim do vlády, hodlá lehce ochladlé vztahy zlepšit a prohloubit?
Češi a Slováci mají stále dobré vztahy. Negativní emoce šíří jen vláda Petra Fialy a Víta Rakušana. Hnutí ANO obnoví mezivládní konzultace, společná zasedání vlád i partnerství na mezinárodní scéně, budeme si pomáhat. A určitě se nebráním tomu se za současnou vládu při prvním oficiálním jednání omluvit. Mrzí mě současná situace a těším se na nápravu.
Co bude prioritou ANO do podzimních parlamentních voleb?
Naše hnutí ANO nabízí program založený na úctě ke každému občanovi, program podporující spravedlnost, podnikavost, solidaritu, svobodu a demokracii bez přívlastku. Chceme hrdé a suverénní Česko jako přátelskou zemi a domov nás všech. Chceme Česko ekonomicky úspěšné, které na mezinárodní scéně navazuje vztahy, přispívá ke klidnému řešení konfliktů a není agresivní vůči jiným zemím. Chceme Česko, které po Masarykově vzoru bude stát při USA a Izraeli. Chceme čestné Česko.
Ve volném čase se mimo jiné věnujete včelařství. Říká se, že včela je úplně nejdůležitější živočich na planetě. Inspirují vás jako včelaře k zamyšlení?
Včely jsou fascinující stvoření, a když „jdu do včel“, tak vypnu telefon (stejně nejsem takový frajer jako spousta včelařů, že bych si kvůli telefonování sundal rukavici u otevřeného úlu) a mám čas je pozorovat, přemýšlet a čistit si hlavu. A už mockrát mě inspirovaly k tomu, abych se na to naše každodenní snažení díval z trochu jiného úhlu. Moje holky se určitě na jaro moc těší, ale bojím se, že ne všechna moje včelstva to zvládnou. Už na podzim jich z devíti zbylo jen šest. Nezbývá než přikrmit a držet palce, aby byly na jaře ve formě.
CV BOX
Radek Vondráček (narodil se 30. prosince 1973 v Kroměříži) je místopředseda hnutí ANO 2011, poslanec, předseda ústavně--právního výboru a místopředseda zahraničního výboru.
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Do politiky vstoupil v roce 2013 a po úspěšných parlamentních volbách se stal poslancem. Na podzim 2017 vedl kandidátku hnutí ANO ve Zlínském kraji. Od voličů obdržel největší počet preferenčních hlasů. Byl i předsedou sněmovny. V únoru 2019 získal post místopředsedy hnutí ANO.
V letech 2014–2017 byl zastupitelem a místostarostou města Kroměříž. Od voleb 2023 je na základě preferenčních hlasů znovu zastupitelem města Kroměříž a v roce 2024 byl „vykroužkován“ z posledního místa na kandidátce a stal se i členem krajského zastupitelstva ve Zlíně.
Je moravský patriot. Stále žije v Kroměříži, jeho rodina zde má hluboké kořeny – on sám je po mamince již pátou místní generací.
Je velký filmový fanoušek a celoživotní čtenář sci-fi a fantasy literatury. Miluje zvířata, folklor, sport a jízdu na motorce. Když je čas, aktivně se věnuje včelařství a muzice.