Cestování

Pákistán jako turistická destinace

Publikováno: 7. 7. 2021
Autor: Redakce
Foto:
logo Sdílet článek

Mezi pohořími Hindúkuš a Karákóram leží země, kterou protéká životadárná řeka Indus a je obemknuta Arabským mořem. Je kolébkou několika nejstarších známých civilizací na světě – jedná se o kultury z Méhrgarhu (vznik 7000 př. n. l.), z Mohendžodára a Harappy (2600 př. n. l.). V podhůří Karákóram se zrodil buddhismus a břehy řeky Indus inspirovaly posvátné hinduistické texty. Armády Alexandra Velikého zde pochodovaly skrze paňdžábské planiny směrem do Čitrálského údolí. Přivítala také mírumilovné náboženství islám, které si k ní našlo cestu přes Arabské moře. S otevřenou náručí přijala za svůj jeho původní étos a tím se stala sídlem největších súfských světců. Planiny podél řeky Čanáb měly tu čest být rodištěm proroka Sikhské víry Báb Guru Nánaka. Toto území se stalo 14. srpna 1947 Pákistánem, „Čistou zemí“.

Adrenalin i odpočinek

Se svou bohatou historií, přírodou a spoustou zajímavých památek je Pákistán zemí, která se zalíbí každému. Těm, kteří mají rádi dobrodružství a ocení nedotčené horské prostředí, nabídne na severu nezapomenutelné zážitky jako například vysokohorský Chundžerábský průsmyk, idylická údolí Hunza a Gilgit s výhledy na horu Rakapoši nebo nebe na zemi v podobě resortu Šangri-La ve městě Skardu, ležícím jen několik kilometrů od základního tábora pod horou K2 v národním parku Deosai, který je domovem asijských medvědů a mnoha dalších jedinečných druhů fauny a flóry. Pro ty, kteří rádi sjíždějí divoké řeky, ale i pro milovníky odpočinku v přírodě je sever Pákistánu s pěti nejvyššími osmitisícovkami světa a rozlohou 72 496 km² ideálním místem. Střední a jižní Paňdžáb nabízejí možnosti lovu divokých prasat, návštěv safari nebo druhého největšího dolu na kamennou sůl na světě – Khewra – kde podle legendy zdejší lid zachránil znavené jezdce Alexandra Velikého.

Historie a kultura

Nadšenci do historie a kultury budou mít možnost poznat prastarou gandhárskou civilizaci v okolí naleziště Taxila, jen 30 minut od hlavního města Islámábádu. Za návštěvu také stojí město Láhaur, v němž se vám dostane vřelého přijetí, skvělého jídla, současného umění a módy, můžete také vidět pradávnou architekturu Mughalské říše. Dále směrem na jih se pak nachází Multán – město svatých a první sídlo islámské říše na tomto subkontinentu. Z Karáčí – hlavního města obchodu – se dá doletět do Mohendžodára či se vydat na projížďku podél bílého písčitého pobřeží do Gwádaru.

Pákistán i jeho lid oplývá vřelostí a pohostinností a s radostí přivítá každého návštěvníka. Budeme se na vás těšit, až skončí pandemie. Khush Amdeed!


reklama

https://www.weedy.cz https://www.weedy.cz https://www.weedy.cz

Mohlo by vás zajímat

Více článků