Rozhovory

Narinder Chauhan: Velmi slibné partnerství

Publikováno: 5. 11. 2019
Autor: Lubor Winter
Foto: Velvyslanectví Indie
logo Sdílet článek

Indie je jednou z největších a nejrychleji se rozvíjejících ekonomik světa, a tak asi není třeba nijak zvlášť zdůrazňovat, že pečovat o dobré vztahy s touto asijskou velmocí je pro nás otázka strategického významu. A co konkrétně může oběma našim zemím tato spolupráce přinést? I na to jsme se ptali paní Narinder Chauhan, indické velvyslankyně v Česku.

Jak hodnotíte celkovou úroveň ekonomických vztahů mezi Českem a Indií?

Jsou na skvělé úrovni, a to zvlášť díky setkáním, která se uskutečnila během uplynulých dvanácti měsíců – včetně návštěvy indického prezidenta v Česku v září 2018 a návštěvy českého premiéra v Indii v lednu 2019 to bylo celkem jedenáct obchodních misí. Přímý bilaterální obchod mezi Českem a Indií za loňský rok překročil obrat 1,5 miliardy amerických dolarů a nepřímý obchod dosahuje ještě vyššího čísla, přičemž neustále hledáme nové oblasti spolupráce. V Indii investovalo už více než 60 českých společností, mezi nimi například Škoda Auto, Škoda Power, Bonatrans či Home Credit. Česko je také aktivním partnerem významných iniciativ Make in India, Skill India a Smart Cities Mission a účastníkem mnoha summitů a veletrhů, které pořádáme na podporu exportu. Pokud jde o indickou přítomnost v Česku, jen v Praze obohacuje gastronomickou nabídku více než  75 indických restaurací a naše vlajková loď, IT společnost Infosys, má kampus v Brně. Každý rok navštíví Česko více než sto tisíc indických turistů a na vašich univerzitách jsou dnes už tisíce indických studentů a výzkumných pracovníků. Indická komunita v Česku se rychle rozrůstá také díky mnoha profesionálům, kteří sem přicházejí pracovat pro české firmy.

Jak byste přiblížila Indii potenciálním obchodním a investičním partnerům z Česka?

Důležité je říct, že v současné době je Indie jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. Navíc se očekává, že rychle poroste i v příštích několika desetiletích. Hrubý domácí produkt Indie v roce 2018 byl 2,7 bilionu dolarů a předpokládá se, že do roku 2024 vzroste na 5 bilionů dolarů. Je tedy zřejmé, že Indii se daří velmi dobře. Dostupnost kvalifikované pracovní síly, bohaté přírodní zdroje, rostoucí domácí spotřeba, nižší výrobní náklady, angličtina jako jeden z hlavních obchodních jazyků a tlak vlády na rozvoj infrastruktury proměnily Indii doslova v magnet na investice. Dále – naše země se stala atraktivní destinací nejen pro investice, ale také pro podnikání. V posledních několika letech rychle stoupla v žebříčku Index snadnosti podnikání, který sestavuje Světová banka. A Indie hodně postoupila také v digitalizaci včetně oblasti digitální mobility, což v reálu znamená, že 90 % turistů a podnikatelů přijíždějících do Indie získá vízum snadno elektronickou cestou.

A naopak – jak byste přiblížila Česko potenciálním obchodním a investičním partnerům z Indie?

Vaše země dosáhla mnoha pozoruhodných úspěchů. Zavedení investičních pobídek v Česku a jeho vstup do Evropské unie v roce 2004 stimulovaly masivní tok přímých zahraničních investic do projektů na zelené louce a z hlediska schopnosti přilákat přímé zahraniční investice se Česko nakonec stalo jednou z nejúspěšnějších zemí střední Evropy. Zahraniční kapitál je tak dnes přítomen ve 170 000 českých firem. Česko patří mezi dvacet nejvíce konkurenceschopných zemí světa, je zde jednoduché podnikat i obchodovat, ČR je dokonce na špičce žebříčku zemí s nejlepšími parametry pro přeshraniční obchod. Díky stabilní politické situaci a vládní podpoře tohoto odvětví se z něj stala nejslibnější obchodní destinace na světě. Dále, Česko patří mezi deset nejbezpečnějších turistických destinací, což se projevuje na rychlém nárůstu indických turistů. Míří sem ale také mnoho indických studentů, protože vaše univerzity poskytují kvalitní vzdělání za přijatelnou cenu, a také profesionálů, protože je zde velká poptávka po kvalifikovaných specialistech.

Kde vidíte hlavní rezervy, pokud jde o ekonomickou spolupráci mezi Českem (respektive EU) a Indií? V kterých konkrétních oblastech?

EU je jedním z největších obchodních, technologických a investičních partnerů Indie a také hlavním cílem indického vývozu. Obdobně existuje velký potenciál pro rozšíření obchodu mezi Indií a Českem. Českou republiku považujeme za moderní, dynamickou zemi s vyspělými technologiemi, která klade velký důraz na výzkum a vývoj. Indie vedle toho může nabídnout talentované a vysoce kvalifikované pracovní síly a obrovský trh. To z našich dvou zemí dělá přirozené partnery se zájmem o oboustranné investice, přičemž z tohoto hlediska jsou zajímavé především oblasti těžkého průmyslu, IT, zbrojního průmyslu, budování infrastruktury, cestovního ruchu, výroby automobilů, dopravy, energetiky a farmaceutického průmyslu. Podpis Memoranda o porozumění v oblasti vědeckotechnické spolupráce mezi oběma zeměmi z roku 2018 navíc rozšiřuje možnosti kooperace našich odborníků v oblasti výzkumu a inovací.

Které konkrétní akce na podporu česko-indických hospodářské spolupráce plánujete v nadcházejících dvanácti měsících?

Ráda bych pozvala všechny zájemce, zvláště pak zástupce těžkého průmyslu, na indické investiční setkání, které proběhne 8. října 2019 v Brně v rámci doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu (7.–11. října 2020) a které se bude věnovat novým možnostem ekonomické spolupráce mezi českými a indickými subjekty. Budeme také rádi, když se zástupci odborné i laické veřejnosti přijdou podívat na expozice 45 indických strojírenských společností, které na veletrhu vystavují. Dále jsou tu dvě významné akce, které se konají v Indii. První z nich – India-Central Europe Business Forum – proběhne ve dnech 20.−21. listopadu 2019 v Dillí a bude se věnovat otázkám užší obchodní spolupráce Indie a zemí střední Evropy. Druhá akce nese název DefExpo 2020 a jde o veletrh zbrojního průmyslu, který proběhne od 5. do 8. února v Lucknow, hlavním městě svazového státu Uttarpradéš na severu země. Více informací o těchto a dalších plánovaných akcích najdete na webových stránkách indického velvyslanectví v Praze (www.eoiprague.gov.in/) a na našem facebooku.

 

Co je Make in India

Jde o projekt zahrnující 25 odvětví indické ekonomiky, jehož cílem je podpořit firmy, aby vyráběly své produkty v Indii a investovaly více do výrobních kapacit. Indická vláda projekt spustila 25. září 2014.

Mohlo by vás zajímat

Více článků