Rozhovory

Naif Bin Aboud: Vize 2030 se vyznačuje průkopnickou představou

Publikováno: 12. 4. 2020
Autor: Karel Černý
Foto: velvyslanectví SA
logo Sdílet článek

Na podzim loňského roku se Království Saúdská Arábie výrazně otevřelo světu, když v rámci projektu Vize 2030 začalo vydávat turistická víza. Mezi necelou padesátkou zemí, kterých se to týká, je i Česko. Nejen o tom jsme si povídali s velvyslancem SA v Česku Jeho Excelencí Naif Bin Aboudem.

Zaznamenali jste mezi Čechy zájem o návštěvu vaší země?

Ano. A samozřejmě jsme si všimli i českého mediálního zájmu, když království vydalo rozhodnutí otevřít své dveře turistům. A přestože je příliš brzy na to, abychom určili počet Čechů, kteří naši zemi coby turistickou destinaci navštívili, očekávám, že to procento bude v příštích několika letech dobré. Zejména ve světle řady údajů, jako jsou zrychlující se kroky Saúdské Arábie k přípravě vhodné infrastruktury pro cestovní ruch, včetně právních předpisů, které zajišťují poskytování služeb mezinárodních standardů. Nesmíme v této souvislosti zapomenout ani na propagaci turistických pokladů našeho království.


Která místa ve vašem království byste turistům nejvíc doporučil? Nemyslím jen města či letoviska u Rudého moře, ale třeba i oblasti, jako je pohoří Asír. A je vůbec bezpečné po Saúdské Arábii jen tak volně cestovat?

Začnu druhou částí vaší otázky. Království je jednou z nejbezpečnějších zemí a úřady se zajímají o bezpečnost a pohodlí každého člověka na svém území. Jinak jsem přesvědčen, že bohatství cestovního ruchu v Království Saúdská Arábie je velké a rozmanité a splňuje mnoho zájmů zahraničního turisty, ať už jde o starověké památky (například v Al Ula) nebo ohromující krajiny, jako zmíněné pohoří Asír, či okouzlující pláže v Džiddě a východním regionu.

 

Máte pro české turisty nějaká zásadní doporučení, co by měli dodržovat?

Saúdští občané jsou od přírody pohostinní a cizí turisté se absolutně nemají čeho bát. Samozřejmě je nutné, stejně jako ve všech státech světa, aby brali v úvahu zvyky a tradice hostitelské země a dodržovali bezpečnostní rady poskytované místními úřady.

 

Jaké jsou vůbec zásadní body projektu Vize 2030?

Ve skutečnosti se jedná o otázku, která vyžaduje vzhledem ke své důležitosti dlouhou a podrobnou odpověď. Ale protože jsem si vědom podmínek zveřejnění a nutnosti zkratky, mohu to shrnout tím, že řeknu, že Vize 2030 se vyznačuje průkopnickou představou založenou na třech hlavních osách: dosažení živé společnosti, prosperující ekonomiky a ambiciózní vlasti. Saúdská Arábie z toho důvodu zahájila řadu průkopnických programů, jako jsou program kvality života, národní transformační program a další významné a kreativní programy. 


V lednu se v Saúdské Arábii jela Rallye Dakar, hrál se zde španělský fotbalový superpohár. A nyní se prý chystáte na seriál formule 1, je to pravda? A jsou ještě nějaké další projekty?

Ano, oblast Qiddiya, která leží 40 kilometrů jihozápadně od Rijádu, je místem, kde bude od roku 2023 nový závodní okruh věnovaný pořádání závodů formule 1. Bude bohatý na malebná přírodní prostranství, která představují pro účastníky zajímavé výzvy. Co se týká dalších velkých projektů, rád bych potvrdil, že to, co dnes v Království Saúdská Arábie vidíme, je teprve začátek. Rozhodně přijde více podobných projektů a budou na nejvyšší úrovni kvality a mezinárodních standardů.

 

Jak hodnotíte vývoj politických a ekonomických vztahů mezi Saúdskoarabským královstvím a Českem?

Bilaterální vztahy mohu označit jako slibné, ať už na politické, ekonomické nebo kulturní úrovni. Zejména poté, co státní ministr zahraničních věcí Adel Al-Jubeir byl 8. ledna tohoto roku na oficiální návštěvě hlavního města vaší republiky. Jednalo se o plodnou návštěvu a v současné době probíhají pozitivní schůzky s vysokými českými úředníky a pracuje se na svolání společného hospodářského výboru, který připraví novou fázi dvoustranné hospodářské spolupráce. Pokud jde o aspekty, které lze vyzdvihnout v politickém a hospodářském odvětví, je jich opravdu mnoho a jsou různorodé. Z politického hlediska je možné stavět na mnoha bodech dohody mezi oběma zeměmi o regionálních a mezinárodních otázkách, úsilí o mír a boj proti terorismu. Z ekonomického hlediska je království považováno za třetího hospodářského partnera České republiky ze zemí Blízkého východu a nevidím nic, co by nám bránilo ve snaze učinit z něj prvního hospodářského partnera – zejména s ohledem na pilíře Vize 2030, které usilují o ambiciózní zemi a prosperující ekonomiku.

 

A které oblasti mají největší potenciál pro spolupráci?

Myslím si, že je obtížné spočítat odvětví, v nichž mohou obě přátelské země spolupracovat, protože jsou rozmanitá a slibná, ale mohu uvést několik příkladů. Kromě obchodu v rámci regionu existují důležité oblasti, jako jsou investice, těžba, cestovní ruch, zdraví, lékařská spolupráce a výměna odborných znalostí v oblasti technologií.

 


Zájem o Česko

Občané Saúdské Arábie mají Česko spojeno především s lázeňskými pobyty. „Mohu říci, že saúdskoarabský zájem o Českou republiku jako terapeutickou turistickou destinaci neustále roste, a to díky dobré pověsti, kterou Češi v této oblasti mají, a také dobrým výsledkům léčení mnoha saúdských občanů v několika českých lázních,“ potvrzuje J.E. Naif Bin Aboud. „Na druhé straně jsem si nedávno všiml, že Česká republika začala přitahovat i saúdskoarabské turisty, kteří mají, zejména v létě, zájem o rekreační turistiku a návštěvy architektonických památek,“ dodává.


Mohlo by vás zajímat

Více článků