Deset let je Milan Feranec členem hnutí ANO 2011a prošel s ním tak už několika volebními bitvami. Do dalších se chystá a pevně věří, že budou vítězné. Ať ty letošní krajské, nebo napřesrok parlamentní.
Pojďme nejdřív k volbám, které už byly, tedy k volbám do Evropského parlamentu. Jak jste s výsledkem spokojený?
Výsledky mě velice potěšily. Jsou to obecně volby s nižší účastí voličů a zrovna ty naše příliš nelákají. O to cennější bylo vítězství. Sportovní terminologií bych řekl, že jsme zvítězili na cizím hřišti. Tyto volby navíc něco řekly o názorech českých voličů na vývoj v Evropské unii. Byla to taková malá konzervativní revoluce. Zvítězily strany a hnutí, které jsou spíše kritické k vývoji Unie v posledních letech. A souboj koalice versus opozice dopadl ve prospěch opozice, konkrétně na mandáty 9:12. To všechno jsou vzkazy těchto voleb.
Na podzim budou volby krajské. Budete se v nich ve svém olomouckém regionu angažovat?
Spíš jen symbolicky, jako morální podpora naší kandidátky na jednom z posledních míst. Krajské volby budou velmi důležité, jejich výsledky mohou hodně napovědět, jak dopadnou sněmovní volby 2025. Protože ANO 2011 je dominantní politickou silou, nemůžeme se v Olomouckém kraji spokojit s ničím jiným než s vítězstvím. A to ještě takovým, aby nás ostatní nemohli obejít. I v našem kraji vládne obdoba celostátní pětikoalice (zleva doprava, od „konzerv“ po aktivisty). Podle toho taky to vládnutí vypadá.
Sám jste zmínil příští rok a parlamentní volby. Máte už teď představu, kam se po nich bude země ubírat, pokud budete ve vládě?
Nejsme žádná tabula rasa, byli jsme ve vládě osm let. A byly to roky, kdy byl ekonomický růst, došlo ke zvýšení životní úrovně všech vrstev obyvatelstva. Můžeme navazovat na úspěšné kroky a poučit se z těch méně šťastných. A hlavně řídit stát jinak, než předvádí nynější koalice. Nechceme daně zvyšovat, ale důsledně je vybírat. A hlavně nedělat opak toho, co budeme mít v programu, jak to „velmi úspěšně“ předvádí současná vládní koalice.
Novinkou pro tyto volby bude možnost zúčastnit se jich korespondenčně. Vaše hnutí ale tuto variantu hodnotí dost negativně…
Tento zákon narušuje to nejcennější na našem volebním systému. Tím je vysoká důvěra veřejnosti k průběhu voleb, sčítání hlasů... Nepamatuji se, že by se u nás v minulosti objevily vážné stížnosti na férovost. Korespondenční volba umožňuje popřít základní principy, tedy tajnost hlasování, osobní výkon hlasovacího práva. V celém procesu korespondenční volby je mnoho míst, kde nemusí být tajnost dodržena, lístky se mohou ztratit při poštovní přepravě a tak dále. Už samotná možnost, že jedna osoba může mít až sedm plných mocí k zasílání hlasovacích lístků, narušuje základní princip, že volba má být osobní. Nakonec náš právní řád ani neumožňuje volbu v zastoupení. Skutečně může dojít k oslabení důvěry veřejnosti ve férovost voleb.
Ve sněmovně jste mimo jiné v podvýboru pro cla, daně a loterie. Při slově „daně“ se asi většina lidí oklepe, máme v této oblasti ještě čekat nějaké novinky?
Já především doufám, že současná vláda už nebude žádné další daně zvyšovat. Jako v případě, kdy ministerstvo financí poslalo v souvislosti s novelou zákona o účetnictví k připomínkám novelu zákona o daních z příjmů, kde nenápadně navrhlo zrušit osvobození od daně při prodeji nemovitostí, které máte více než deset let. Když na to upozornila paní Schillerová a začalo se o tom psát, tak se ministr Stanjura celkem trapně vymlouval, že to byl nápad úředníků a on o ničem neví...
Pomohl zemi takzvaný vládní daňový balíček?
Pokud jste občan, kterého baví platit stále vyšší daně, tak vám to pomohlo. Ale vážně – konsolidační balíček měl být původně úsporný, avšak úspor na straně státu zavedl pramálo. Přinesl nejrozsáhlejší zvýšení daní za posledních zhruba dvacet let, ročně přes ????0 miliard korun. Od roku 2023 jsou výdaje státu přes dva biliony korun. Takové výdaje nebyly ani za covidu, kde stát sanoval téměř všechno. Slibované úspory jsem nijak výrazně nezaznamenal. Úspěchem je možná to, že například banky nezaplatily na takzvaném windfall tax téměř nic. Úspěch je to ale samozřejmě pouze pro ty banky, pro státní rozpočet určitě ne. A zbrojařské firmy, které mají teď žně, do windfall tax ani zahrnuty nebyly. Pro ně je to nepochybně také úspěch. Takže snižování deficitu táhnou vyšší daně pro obyvatelstvo, firmy. Nutno uznat, že při zvyšování daní byla vláda důsledná, zvyšovalo se všem, nikdo neunikl. Dá se použít parafráze na výrok O. Cromwella: „Občan si nemůže být jistý majetkem, vláda přináší konsolidační balíček.“ Je dobře, že klesá deficit státního rozpočtu, ale ten pokles je v důsledku zvýšení daní. Takže opakuji – doufám, že v daňové oblasti už vláda nic dělat nebude.
Pojďme na skok do vaší Olomouce. Jaké je to město? A co mu nejvíc chybí?
Olomouc je bývalé hlavní město Moravy, sídlo arcibiskupství. Máme druhou největší městskou památkovou rezervaci po Praze. Máme množství církevních památek (mimo jiné na Svatém Kopečku baziliku Navštívení Panny Marie, což je takzvaná basilica minor). Ale nejsme pouze městem památek, Olomouc se stává například i centrem výborné gastronomie, je zde několik restaurací, které jsou špičkou v republice. Máme divadlo, filharmonii, několik prvoligových sportovních klubů, aquapark, zoo, dvě vysoké školy... Je to překrásné město, a navíc jeho velikost (přes 100 tisíc obyvatel) je tak akorát. Praha je už pro mě moc velká a například Přerov malý. A co Olomouci nejvíc chybí? Dobudování obchvatů, které sníží množství tranzitů přes město, jinak snad nic.
Téma dopravy je hodně žhavé napříč celou republikou…
Dopravu stále sleduji. Je velmi dobře, že se hodně staví, jde například o úseky D4, D6 či D35. Ministr dopravy pan Kupka není špatný ministr. Hlavně neudělal – na rozdíl od jiných ministerstev – ve svém resortu a v investorských organizacích jako ŘSD a Správa železnic žádnou personální revoluci, nechal ty lidi dělat svou práci. Je potřeba poctivě říct, že dopravní stavby, které se dnes zahajují, byly připraveny ještě za našeho ministra Havlíčka. A opačně – stavby, které dnes připravuje pan Kupka, bude zahajovat, pevně věřím, zase náš ministr.
Milan Feranec s manželkou Miroslavou.
DOVOLENÁ
Ohledně plánů na léto Miroslav Feranec přiznává, že čím je starší, tím je konzervativnější. „V posledních letech trávíme dovolenou v Česku. Máme u nás tolik krásných míst, památek, že člověk by potřeboval několik životů, aby je všechny navštívil. Letos jsme byli dva týdny na Třeboňsku a nějaký menší výlet si určitě ještě uděláme.“
CV BOX
Milan Feranec (narodil se 18. ledna 1964 ve slovenské Snině) je od roku 2017 poslancem za hnutí ANO 2017, o tři roky déle je zastupitelem města Olomouc.
Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Už během studia pracoval jako obchodní zástupce, poté jako podnikový právník. V letech 2002 až 2009 pracoval jako manažer v Agrofert Holdingu, od roku 2011 byl rok finančním ředitelem AGRO Jevišovice, následně soukromě podnikal.
Na začátku února 2014 byl jmenován 1. náměstkem ministra dopravy, na starosti měl ekonomiku a evropské fondy. O rok později byl novým ministrem převeden na post řadového náměstka na odboru. V červnu 2015 se stal náměstkem člena vlády na ministerstvu dopravy, ale na funkci v souvislosti s poslaneckým mandátem v listopadu 2017 rezignoval. Od roku 2014 do roku 2018 byl také členem a předsedou dozorčí rady Českých drah.
Je ženatý, s manželkou Miroslavou žijí v olomoucké části Hodolany.