Zdraví

Melanom vzniká i z nenápadných znamének

Publikováno: 22. 9. 2022
Autor: Redakce
Foto: Foto Shutterstock.com
logo Sdílet článek

Kožní znaménka má mnoho z nás, ať už jsou přítomna od narození, nebo se objevila v průběhu času. Vyšetření každého nového znaménka lékařem ovšem není radno zanedbávat. Vyvinout se z něj může i kožní rakovina, takzvaný melanom.

Každoročním preventivním vyšetřením u odborníka lze riziková znaménka odhalit včas už v počátečním stadiu. Jejich následným odstraněním se zamezí rizikům a komplikacím. V pokročilém stadiu je léčba totiž velice obtížná, hrozí metastázy do lymfatických uzlin, mozku či dalších orgánů.

ABCDE

Znaménka na kůži jsou zcela běžnými nezhoubnými kožními útvary. Pacienti je mohou mít od narození, objevit se ale mohou i samovolně v průběhu života. Jejich počet je dán především geneticky. Průměrně má každý člověk na těle a obličeji zhruba kolem dvaceti znamének. Zda bychom měli některému věnovat zvýšenou pozornost, lze snadno určit pomocí „metody ABCDE“, jejíž název je zároveň jednoduchým návodem k samovyšetření. Bod A (asymetrie) zkoumá, zda je tvar znaménka (ne)souměrný. Symetrické znaménko je ve většině případů neškodné. V případě písmena B (borders) by ohraničení nezhoubného znaménka mělo být pravidelné a ostré. C (colour) se zaměřuje na barvu znaménka – to nezhoubné bude většinou jednobarevné. D (diameter) sleduje průměr útvaru – pokud je větší než 0,5 cm, je potřeba mu věnovat zvýšenou pozornost. E (evolution) hodnotí případnou změnu barvy, velikosti či vystoupnutí znaménka, což rovněž může indikovat závažnější problém. Znaménko by také nemělo nikdy bolet či krvácet. Postupem času se samozřejmě mohou měnit i znaménka, která má pacient na těle již delší dobu.

Návštěva u dermatologa

Z některých znamének se může vyklubat i rakovina kůže, takzvaný melanom. Pacienti by proto měli alespoň jednou měsíčně provádět samovyšetření a dle svého kožního fototypu také jednou za rok až dva navštívit dermatologa. Důležité je rovněž nezapomínat na vhodnou ochranu pokožky před slunečním UV zářením a po letních měsících věnovat zvýšenou pozornost případným změnám na povrchu kůže. „Vyšetření znamének je zcela bezbolestné a provádí se celoročně. Kontroluje se během něj celý kožní povrch včetně kštice, plosek a nehtů. K vyšetření se používá optické zařízení dermatoskop, které prosvítí a zvětší obraz horní vrstvy kůže, a umožní tak lékaři vidět strukturální a barevné změny, které nejsou patrné pouhým okem. Monitoruje se tvar, velikost, barva či ohraničení znaménka. Vyšetřující lékař přihlíží i k rodinné anamnéze, změně vzhledu znaménka, jeho krvácení či růstu. Pacient by se na vyšetření neměl dostavit výrazně opálený nebo spálený od sluníčka,“ vysvětluje MUDr. Lucie Polák, dermatoložka kliniky Canadian Medical, kde preventivní vyšetření a odstraňování znamének běžně provádějí. A dodává, že právě díky prevenci lze kožní rakovinu odhalit již v počátečních stadiích.

Spálení je riziko

Maligní melanom je zhoubný nádor kůže, který patří mezi nejnebezpečnější nádory vůbec. Jeho výskyt dlouhodobě narůstá a v Česku se jedná o 6. nejčastější novotvar. Velké nebezpečí melanomu spočívá v časném metastazování do jiných orgánů. V pozdějších stadiích je proto terapeuticky velice obtížně ovlivnitelný. Pokud se včas neodstraní, může být maligní melanom i smrtelným onemocněním. „Mezi rizikové skupiny patří zejména pacienti se světlou kůží, se zvýšeným počtem znamének či s rakovinou kůže v rodinné anamnéze. Zvýšené riziko hrozí i pacientům, kteří tráví hodně času na sluníčku nebo navštěvují solária. Každé spálení kůže možnost vzniku melanomu dále výrazně zvyšuje,“ vysvětluje MUDr. Lucie Polák.

Odstranění znamének

Riziková znaménka se odstraňují ihned. Pokud se jedná o zákrok spíše preventivní nebo z kosmetické indikace, je lepší se vyhnout slunným, především letním měsícům. Samotné odstranění se provádí chirurgicky, v nerizikových případech lze využít i tzv. ablační laser. Po odstranění následuje také histologické vyšetření odebraného materiálu, díky kterému lze definitivně vyloučit riziko melanomu. „Po chirurgickém odstranění zůstává na kůži jizva velikostí odpovídající vyřezávané lézi (znaménku), zde záleží na způsobu odstranění. Následně je nutné do zhojení rány omezit sportovní aktivity, bazén, saunu a podobně. Po odstranění stehů pacientům doporučujeme tlakové masáže jizvy a fotoprotekci. Postup při zákroku i následné péči o operované místo je vždy individuální dle pacienta, jeho historii koloidního jizvení i tahu kůže v místě rány,“ popisuje MUDr. Lucie Polák.

Canadian Medical

Historie Canadian Medical sahá do poloviny 90. let, kdy byla v Praze kanadskými lékaři založena malá klinika se záměrem poskytnout cizincům žijícím v Praze lékařskou péči ve standardu, na který byli zvyklí z Kanady nebo USA.

Ke spolupráci přizvali i malý tým českých lékařů a sester, kteří svým úsilím a vysokou mírou odbornosti vybudovali zařízení, jež mohlo pacientům nabídnout komplexnější ambulantní péči postavenou na stejných hodnotách, tedy na přístupu, který staví pacienta na první místo.

Dnes má Canadian Medical za sebou více než dvacet let péče o pacienty a díky usilovné práci lékařů, sester i kolegů v zázemí také dramatický rozvoj. Stal se součástí české zdravotnické skupiny EUC a přeměnil se na největší síť prémiových klinik v Česku.

Působí na osmi místech v Praze a Brně a komplexní péči rozšířil i o lůžkové oddělení se dvěma moderními sály. Základ ale zůstává stejný – snaha postarat se o pacienty co nejlépe nejen po stránce medicínské, ale také po stránce organizační a lidské.

Díky kvalitě péče je Canadian Medical stále zařízením první volby pro cizince žijící v Česku. Největší část pacientů však tvoří česká klientela, která se chce starat o své zdraví co nejlépe a hledá vysoký standard služeb.

„Vyšetření znamének je zcela bezbolestné a provádí se celoročně,“ vysvětluje MUDr. Lucie Polák.

Mohlo by vás zajímat

Více článků