Rozhovory

Martin Hollan: Fotovoltika získava čoraz väčšiu priazeň

Publikováno: 11. 1. 2024
Autor: Karel Černý
Foto: archiv Martina Hollana
logo Sdílet článek

Mezi nejdiskutovanější témata posledních let rozhodně patří i ceny energií. Jsou vysoké a jejich růst zdaleka nekončí. Je proto samozřejmé, že mnoho lidí i firem hledá alternativní zdroje a nejčastěji se skloňuje pojem fotovoltaika. Jestli o ní někdo skutečně hodně ví, je to ředitel slovenské společnosti eVOLTIK Martin Hollan.

Roste zájem o fotovoltaiku u soukromých osob i u firem?
Vzhľadom na súčasné ceny na trhu s energiami si fotovoltika získava čoraz väčšiu priazeň predovšetkým u firiem, pretože ceny, za ktoré firmy momentálne elektrinu kupujú, sú astronomicky vysoké. Už niekoľko mesiacov však rastie aj záujem súkromných osôb o fotovoltiku, keďže máme od jesene 2023 spustené štátne dotácie práve na tieto inštalácie.

Firem, zaměřujících se na montáž fotovoltaiky, se s rostoucí poptávkou vyrojila spousta. Na co si dát pozor při jejich výběru?
Fotovoltická elektráreň je zariadenie, ktoré má slúžiť 20 – 30 rokov, preto zákazníkovi odporúčame, aby venoval dostatok času výberu vhodného dodávateľa. Firma musí mať skúsenosti, vyškolených pracovníkov a musí pracovať s certifikovanými panelmi a striedačmi. Je vhodné nielen pozrieť si firmu, pre ktorú sa zákazník rozhodol, na internete, odporúčame aj osobnú návštevu. Pozornosť treba venovať celkovému vystupovaniu a zistiť si aj to, či je firma poistená proti prípadným škodám na majetku. Na trhu je veľa firiem, ktoré zamestnávajú nekvalifikovaných zamestnancov, v dôsledku čoho dochádza k stratám na majetku napríklad v dôsledku požiaru. Varovným signálom neodbornej montáže býva často nízka cena.

V Česku bývá někdy problém s následným připojením na rozvodnou síť a odprodejem přebytků, s čímž mnohdy lidé při pořizování kalkulují. Je toto na Slovensku vyřešené, nebo je to obdobné?
V našej firme sa snažíme predchádzať neschváleným žiadostiam v distribučných spoločnostiach, preto všetku administratívu vybavujeme pred inštaláciou, aby sa nestalo, že po nainštalovaní nám distribútor zamietne kapacity. Na Slovensku sa zatiaľ stretávame so schválením požadovaných kapacít inštalovaných výkonov. Čo sa týka vyrobených prebytkov, máme možnosť odpredaja prostredníctvom výkupu alebo uloženia na virtuálnej batérii. Výkup elektriny je dnes stabilnou súčasťou aktivít spoločností, ktoré obchodujú s elektrickou energiou. Virtuálna batéria ponúka zákazníkom energiu, ktorú FVE panely vyprodukujú, odvedie sa do distribučnej sústavy, kde je uskladnená do času, keď ju bude domácnosť potrebovať.

Máte nejčastěji objednávky pouze na panely na střechách, nebo lidé chtějí i bateriová úložiště?
Na Slovensku prevažujú inštalácie fotovoltiky bez batériového úložiska, ľudia využívajú virtuálnu batériu. Fotovoltika je predovšetkým pre vlastnú spotrebu na danom mieste, v danom okamihu. Ak klientovi fotovoltika vyrobí viac, ako spotrebuje, má možnosť využívať službu virtuálnej batérie alebo batériové úložiská. V súčasnosti batériové úložisko nie je prioritou. Ak má zákazník nainštalovaný hybridný systém s batériovým úložiskom a zálohované obvody, môže pri výpadku prúdu využívať vybrané spotrebiče v domácnosti.

Dá se určit, jaká je návratnost celé investice?
Fotovoltika je predovšetkým investícia s návratnosťou a budúcim výnosom. Je veľmi zložité návratnosť presne vypočítať, lebo ceny sú nestabilné. Pri súčasných cenách za elektrinu je návratnosť investície pri firmách cca 2 – 3 roky a v domácnostiach 7 – 8 rokov. Návratnosť vždy závisí od ceny komodity.

Pokrýváte komplet celý proces? Tedy posouzení záměru, návrh vhodných panelů, instalaci, pokrytí všech úředních záležitostí…?
Poskytujeme kompletnú realizáciu od obhliadky až po finálne uvedenie fotovoltickej elektrárne do prevádzky pre domácnosti aj pre firmy, pričom používame najnovšie a najmodernejšie technológie. Celý proces sa začína návštevou u klienta, s ktorým prekonzultujeme jeho požiadavky a potreby. Nasleduje obhliadka objektu, veľkosti a kvality strechy, pôvodnej elektroinštalácie. Vypracuje sa vizualizácia s cenovou ponukou a projektová dokumentácia. Po odsúhlasení vizualizácie a schválení príslušnými orgánmi dochádza k samotnej realizácii, ktorá podľa veľkosti a náročnosti trvá niekoľko dní. Po ukončení dostane klient revíznu správu.

Musí se pak lidé o panely desítky let starat, čistit je a podobně?
Naša spoločnosť na túto problematiku myslela, a práve preto používame kvalitné bezrámové panely. Už samotný názov napovedá, že nečistoty sa nezachytávajú na ráme, ale pôsobením poveternostných vplyvov dochádza k samočisteniu. Ak by nastala situácia, že by boli panely znečistené, automaticky zabezpečíme ich čistenie. Máme vzdialený monitoring, pomocou ktorého kontrolujeme výrobu, a pri poklese výkonu panela kontaktujeme klienta, že pravdepodobne došlo k znečisteniu. Raz ročne sa vykonáva garančná kontrola, pri ktorej sa skontroluje funkčnosť panelov nielen vizuálne, ale aj prostredníctvom termokamery. Technik vie odborne posúdiť všetky chyby, resp. nedostatky, a v prípade potreby odporučí čistenie alebo impregnáciu fotovoltických článkov.

Instalované panely od firmy eVOLTIK na domě v Bratislavě

O SPOLEČNOSTI
eVOLTIK spol. s r. o. je mladá společnost, která stojí na pevných základech, protože má kolektiv zaměstnanců a obchodníků s několikaletými zkušenostmi a dovednostmi v oblasti fotovoltaiky. Cílem společnosti je být silným, důvěryhodným a odpovědným partnerem. Společnost vznikla oddělením od jiné společnosti.
V průběhu jednoho roku dosáhla vysokého růstu v segmentu fotovoltaických instalací pro firmy. Má za sebou desítky profesionálních realizací a snaží se neustále přinášet nové, moderní a kvalitní materiály a poskytovat co nejlepší servis.
Největší objemy pocházejí od společností, které chtějí snížit své náklady na elektřinu a přispět k ochraně životního prostředí.
Většina zaměstnanců pracuje v energetice více než deset let a má bohaté zkušenosti a znalosti, které denně promítá do své práce. Díky aktivnímu přístupu jednotlivých zaměstnanců se také zvyšuje počet realizací společnosti.
Společnost eVOLTIK pracuje s více než padesáti aktivními zaměstnanci, kterými jsou obchodní zástupci, montážní skupiny, elektrikáři, revizní technici a back office.
Pracuje výhradně se zkušenými lidmi v týmu profesionálů, kteří mají všechny certifikáty a znalosti, aby mohli odvést svou práci a udělat maximum pro konečného zákazníka.

Mohlo by vás zajímat

Více článků