Motivačné štipendium, ktorého cieľom je najmä zvýšiť záujem žiakov o tzv. nedostatkové odbory vzdelávania, vypláca Trenčianska župa od školského roka 2022-2023. Od jeho zavedenia stúpol aj počet žiakov dosahujúcich mimoriadne výsledky v rôznorodých súťažiach.
Na Slovensku sa dlhodobo hovorí o odlive múdrych hláv, no v posledných rokoch začínajú chýbať aj odborníci v rôznych remeslách, na ktorých výkon stačí aj obyčajný výučný list. O mnohé profesie mladí ľudia jednoducho nejavia záujem napriek tomu, že na trhu práce je po nich dlhodobý dopyt. Riešiť nesúlad medzi dopytom a ponukou na pracovnom trhu a následné zladenie s počtom ponúkaných voľných miest na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja je náročná, avšak nie nemožná úloha, ktorou sa každoročne zaoberá nielen župný odbor školstva a kultúry, ale i členovia Krajskej rady pre odborné vzdelávanie a prípravu pri Trenčianskom samosprávnom kraji.
Jaroslav Baška na návšteve učilišťa.
Kto má nárok
Zavedenie krajského štipendia bolo práve tým nástrojom, ktorým sa župa snažila a stále snaží znížiť disproporcie medzi záujmom žiakov a potrebami na pracovnom trhu. Počet nedostatkových odborov je momentálne ustálený na 34. Pri ich výbere sa bralo do úvahy i to, či je tento odbor certifikovaný na systém duálneho vzdelávania, v ktorom je Trenčiansky samosprávny kraj dlhoročným lídrom. V kraji dlhodobo chýbajú napríklad pekári, mäsiari, stolári, murári, inštalatéri, operátori sklárskej výroby, autoopravári, záhradníci aj chovatelia koní. Väčšina vybraných nedostatkových odborov patrí do učebných odborov s trojročnou dľžkou štúdia, no v zozname nájdete aj študijné odbory so zvýšeným počtom hodín praktického vyučovania, ako je napr. technik spracovania plastov, technik sklárskej výroby, agromechatronik či technik obuvníckej výroby. Žiaci majú nárok na štipendium len v prípade, že majú priemerný prospech na polročnom a koncoročnom vysvedčení do 2,75 a nemajú v priebehu hodnotenia znížený stupeň známky zo správania či viac ako jednodňovú neospravedlnenú absenciu. Vyplácanie štipendia je previazané na systém duálneho vzdelávania. Predpokladom je, že nárok na štipendium získa taký žiak, ktorý je zárove???? zapojený do systému duálneho vzdelávania. So zreteľom na to, že žiaci zapojení v duáli získavajú finančnú odmenu aj za hodiny odpracované u partnera v duálnom vzdelávaní, nastavila župa krajské štipendium na 50 eur na mesiac pre prvákov, následne v ďalšom ročníku táto suma klesá o 10 eur (žiak štvrtého ročníka získa 20 eur/mesiac).
Počty stúpajú
Aby župa motivovala k lepším výkonom aj žiakov gymnázií či obchodných akadémií, štipendium dostanú i tí žiaci, ktorí počas školského roka zaznamenajú mimoriadne výsledky v celoslovenských súťažiach. Opäť tu však platí, že títo žiaci nesmú mať na vysvedčení zníženú známku zo správania a viac ako jednodňovú neospravedlnenú absenciu. Finančnú odmenu žiaci získavajú za prvé tri miesta v predmetových, umeleckých, športových súťažiach, na olympiádach, SOČ či v kultúrnych súťažiach, ktoré organizuje Národné osvetové centrum. Krajské štipendium bolo po prvý raz vyplatené v školskom roku 2022/2023. Išlo o objem vyše 91-tisíc eur, pričom väčšia časť, takmer 68-tisíc eur, bola vyplatená práve prvákom z nedostatkových odborov. Počet prvákov v chýbajúcich odboroch bol v prvom polroku školského roka 189, no nie všetci splnili tri povinné podmienky a štipendium bolo priznané 134 žiakom. V druhom polroku školského roka bolo štipendium priznané až 137 žiakom. V uplynulom školskom roku sa počet žiakov v nedostatkových odboroch zvýšil zo 189 na 374 počas prvého a na 376 počas druhého školského polroka z dôvodu, že na krajské štipendium mali nárok okrem prvákov už aj druháci. Logicky tak stúpol aj počet uznaných štipendií. Kým v prvom polroku štipendium získalo 140 prvákov a 124 druhákov, v druhom polroku si finančne polepšilo 146 prvákov a 116 druhákov.
Záujem o súťaže
Od zavedenia krajského štipendia výrazne stúpol aj záujem študentov o zapájanie sa do súťaží. Kým v prvom roku štipendia župa vyplatila za mimoriadne výsledky 23 780 eur, v ďalšom školskom roku išlo už o sumu 38 760 eur, pričom viac sa stredoškolákom darí zapájať a vyhrávať v športových ako vo vedomostných či kultúrnych súťažiach. Študenti, ktorí svoje školy úspešne reprezentovali na medzinárodných súťažiach, sú od začiatku nového školského verejne oceňovaní aj v rámci zasadnutí Zastupiteľstva TSK. Prvé verejné poďakovanie si v rámci septembrového rokovania zastupiteľstva prevzali traja žiaci - Michal Lajčiak za prvenstvo na medzinárodnej súťaži vedy a techniky Regeneron International Science Engineering Fair v Los Angeles, Pavol Rágula za prvenstvo na majstrovstvách sveta v tlaku na lavičke v kategórii dorastenci do 66 kg v Austine a Ctibor Karol Strmenský za 3. miesto v 10-minútových odpisoch textu vo viacerých jazykoch na majstrovstvách sveta INTERSTENO v Katoviciach. Úlohou krajského štipendia je nielen motivovať žiakov hlásiť sa na odbory, ktoré sú potrebné na trhu práce, ale zároveň ich núti mať aj lepšie študijné výsledky. Prispieva aj k tomu, aby sme na stredných školách v Trenčianskom kraji vychovávali odborníkov, ktorí aktuálne chýbajú v regionálnych firmách. Ďalšou podpornou cestou, ktorou sa kraj chce uberať, je profilácia jednotlivých stredných škôl podľa požiadaviek trhu práce a podľa odvetví, ktoré majú najvyšší podiel zastúpenia v rámci daných regiónov.
Ocenení žiaci Michal Lajčiak, Pavol Rágula a Ctibor Karol Strmenský.