Rozhovory

Karel Havlíček: Současná vláda nás dostala do marasmu

Publikováno: 20. 3. 2025
Autor: Luboš Palata
Foto: archiv Karla Havlíčka
logo Sdílet článek

Jednou ze tří nejvýraznějších tváří hnutí ANO 2011 je spolu s Andrejem Babišem a Alenou Schillerovou bezesporu i předseda takzvané Lepší vlády ANO Karel Havlíček. A i když jsme se v hovoru s ním dotkli razantního nástupu Donalda Trumpa k moci, debata se jinak vedla především kolem zdraví České republiky.

Co očekáváte od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úřadu z pohledu České republiky? Převažují podle vás klady, nebo problematické otázky? A jak se s těmi problematickými vypořádat? 
Jeho razantní vstup do úřadu jsem tak trochu očekával. Už v roce 2019, kdy jsme u něj s Andrejem Babišem byli na jednání, jsem pochopil, že je to člověk, který si jde tvrdě za svým cílem a je maximálně pragmatický. A zároveň, a to bych chtěl podtrhnout, když má proti sobě rovnocenného partnera, tak slyší na racionální argumenty a je ochotný změnit názor. V tom je podle mého také odpověď, co to znamená pro Česko. Pokud bude vědět, že má u nás zase rovnocenného partnera, je to pro Česko obrovská příležitost.

 

Česku se jako jediné středoevropské zemi daří snižovat deficit veřejných financí. Je to podle vás něco, co si i z pohledu vás jako opozice zaslouží ocenění? A pokud se po volbách ujmete vlády, budete ve snižování deficitu postupovat ještě rychleji než vláda Petra Fialy?
Předně si musíme říct, že tato vláda zadlužila Česko v absolutní částce nejvíc ze všech vlád. A abychom byli fér, musíme k tomuto dluhu připočítat ještě další stovky miliard korun, kterými zadlužila stát do budoucnosti prostřednictvím různých nákupů a slibů. Já bych jim to ani nevyčítal, kdyby zároveň řešili i příjmy, tedy jak zajistit růst HDP. Jenomže to oni nedělají a jsme v situaci, kdy růst HDP je podstatně nižší než inflace. My se chceme vrátit k tomu, co funguje a z čeho mají prospěch podnikatelé, zaměstnanci i stát – totiž k hospodářskému růstu. Bez něj je debata o dalším snižování schodku jen prohlubováním sebeklamu, kterému vláda Petra Fialy podlehla.

 

Mnozí ekonomové i novináři poukazují na to, že stav státního rozpočtu by se výrazně zlepšil, pokud by bylo opět zavedené daňové schéma superhrubé mzdy. Proč o tom vy ani nyní vládnoucí ODS nechcete slyšet?
Podobné úvahy mi přijdou úplně mimo. Česko má už dnes jedno z nejvyšších zdanění práce ze všech zemí OECD, takže je naprosto absurdní uvažovat o tom, že by lidé ze svých mezd odevzdávali státu ještě více peněz.

 

Česku bývá dáváno za příklad rozvoje ekonomiky Polsko. Je i z vašeho pohledu ekonoma Polsko pro Česko v něčem vzorem, a pokud ano, tak v čem?
Polsko nám určitě může být inspirací, pokud jde o podporu podnikání a hájení zájmů svých lidí v EU. Je bezesporu zajímavé sledovat, že tam nesouhlas s některými názory EU není hned onálepkovaný jako zrada a snaha o posun na východ. Naopak racionální debata pak často vede k tomu, že se jim daří efektivně prosazovat jejich zájmy. Ostatně viděli jsme to názorně v době, kdy byli jmenováni evropští komisaři. Na rozdíl od ČR, na kterou zbylo jen bezvýznamné místo, Polsko získalo pozici evropského komisaře pro rozpočet a veřejnou správu.



 

Premiér Petr Fiala zaujal, byť často v negativním slova smyslu, svým výrokem, že pokud bude on premiérem i v příštích čtyřech letech, doženou české platy ty německé. Když bude vládnout hnutí ANO, doženou české platy ty německé? A za jak dlouho?
Na tom je krásně vidět, že Petr Fiala je opravdu zcela dezorientovaný. Nejde přece ani tak o to, kolik budeme vydělávat, ale co si za svoji mzdu koupíme. Důležitá je kupní síla a životní úroveň. A tady je nutné připomenout, že po celé tři roky vlády Petra Fialy klesla Čechům životní úroveň skoro nejvíc ze všech zemí EU. A to je jeden z konkrétních výsledků práce této vlády.

 

Jste místopředsedou sněmovny. Proč není politická vůle na úpravu jednacího řádu tak, aby z ní zmizely mnohdy mnohadenní obstrukce, které výrazně brzdí legislativní proces? Vás takové situace baví a nezdá se vám to jako zbytečná ztráta času i sil?
Tato debata mi přijde úsměvná. K demokracii patří výměna názorů i vyostřené spory a někdy rovněž obstrukce. To přece není nic, co by bylo špatně, je to tak ve všech demokratických zemích. Naopak bych považoval za varující, pokud by sněmovna vše přijímala sto procenty hlasů a po desetiminutové debatě. Obstrukce a dlouhé proslovy jsou mimo jiné zprávou pro lidi, že současná vláda se odmítá bavit s opozicí. Já respektuji, že na to má právo, ale pak musí snést, že my s tím nesouhlasíme a dáváme to najevo.

 

Pokud se naplní průzkumy, budete jako hnutí ANO od podzimu v čele Česka. Co musí být v ekonomice ty první velké kroky, aby se české hospodářství opět rozjelo na plný plyn?
Na všechny ty průzkumy se dívám s rezervou. Nerozhodují totiž ankety, ale výsledky voleb. Jako stínový premiér Lepší vlády nicméně chci, aby stínoví ministři byli připraveni převzít odpovědnost a měli nachystané konkrétní kroky, které udělají v případě, že ve volbách uspějeme. Současná vláda nás dostala do marasmu, který musíme ukončit. Neakceptuji výmluvy na to, že doba je taková nebo onaká. Když se podívám na již zmiňované Polsko, tak tomu roste hrubý domácí produkt násobně rychleji než nám. Z toho je přece jasné, že ty výmluvy Petra Fialy, proč Česko stagnuje, jsou falešné, protože jiným zemím se hospodářský růst daří.

 

Autor je evropským editorem Deníku

 

 

CV BOX

Karel Havlíček (narodil se 16. srpna 1969 v Českých Budějovicích) je poslanec, místopředseda sněmovny a 1. místopředseda hnutí ANO.
Vystudoval obor pozemní stavby na Fakultě stavební ČVUT a získal titul inženýr, v roce 1998 pak titul MBA na PIBS při Manchester Metropolitan University. Doktorské studium oboru ekonomika a management dokončil v roce 2004 na Fakultě podnikohospodářské VŠE (titul Ph.D.), kde v roce 2014 na Fakultě financí a účetnictví habilitoval na docenta.
Působil ve vedení několika firem, byl také mj. předsedou představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, kterou v roce 2000 spoluzakládal, členem vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, Rady pro veřejné investování aj.
V roce 2019 byl jmenován ministrem průmyslu a obchodu a zároveň se stal místopředsedou vlády pro hospodářství, o rok později navíc i ministrem dopravy.
Členem hnutí ANO se stal až v roce 2021, v únoru 2023 byl zvolen jeho 1. místopředsedou a stal se i předsedou stínové vlády. Ve stejném měsíci byl také zvolen místopředsedou sněmovny.
Je ženatý, má dvě děti. Hovoří anglicky, německy, rusky a částečně španělsky, francouzsky a čínsky. Je velkým fanouškem rockové a folkové hudby.

Mohlo by vás zajímat

Více článků