Pověřovací listiny velvyslance Irácké republiky v Česku Haydera Shiyi Albarraka přijal prezident Petr Pavel v srpnu 2024. Naše povídání se samozřejmě dotýkalo oblastí, v nichž obě země spolupracují, a samozřejmě i těch, ve kterých se mohou vzájemné vztahy ještě více rozvinout.
Máte nějaké osobní nebo profesní vazby na region střední a východní Evropy (CEE)?
Z hlediska osobní roviny mohu říct, že snad neexistuje nikdo, kdo by neznal dějiny a civilizaci Evropy, potažmo zemí Evropské unie, které dnes tvoří hlavní politickou a ekonomickou sílu ve světě. Co se týká profesní úrovně, region CEE pro mě není úplně neznámý. Mám zde vybudované vztahy díky svému působení v pozici iráckého velvyslance v Bulharsku v letech 2004 až 2007. A v rámci iráckých oficiálních delegací jsem absolvoval řadu návštěv do různých evropských zemí.
Jaká je historie česko-iráckých vztahů a jak byste je stručně popsal z dnešního pohledu?
Těší mě, že irácko-české vztahy mohu popsat jako dobře zavedené. Historie ekonomických a politických vazeb mezi našimi zeměmi sahá do 30. let minulého století, kdy československý velvyslanec v Teheránu byl rovněž nerezidentním velvyslancem v Bagdádu. Tyto vazby se pak dále pozitivně rozvíjely také během desetiletí následujících po druhé světové válce. České vysoké školy vystudovaly desetitisíce Iráčanů. Máme také velkého iráckého básníka Muhammada Mahdiho Al-Jawahiriho, který žil mnoho let v Praze a je kulturním a humanitárním mostem spojujícím země a národy Iráku a České republiky.
Jaké jsou vaše hlavní cíle v oblasti irácko- českých vztahů?
Jedním z nejdůležitějších cílů je například navýšení objemu obchodní výměny. Ta v současné době neodpovídá ambicím a nereflektuje hloubku vzájemných historických vztahů. Těším se také na výměnu návštěv na vysoké úrovni. Realizaci tohoto kroku jsme již zahájili, když irácký ministr zahraničí Dr. Fuad Hussein minulý měsíc navštívil Prahu a se svým českým protějškem uskutečnil řadu důležitých jednání a politických konzultací. Usilujeme také o dosažení plné spolupráce v mezinárodních organizacích a fórech.
Hayder Shiya Albarrak s Peterem Závodským (The Business Soirée).
Český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela uvedl, že Irák je naším významným ekonomickým partnerem na Blízkém východě. Jak byste ze svého pohledu definoval pozici Česka vůči Iráku?
Česká republika je spřátelená země, která podporuje Irák. A již dříve významně přispěla a zapojila se do mezinárodních koaličních sil k likvidaci ISIS. Významně přispívá také v rámci mise NATO k výcviku iráckých bezpečnostních sil. Politického postoje České republiky k teroristickým útokům, k nimž docházelo v Iráku v minulých letech, si vážíme a děkujeme za něj a musíme zdůraznit, že od roku 200???? až do současnosti neuzavřela své velvyslanectví v Bagdádu.
Obchodní spolupráce mezi oběma zeměmi loni vzrostla o 54 procent na 5,8 miliardy korun. Jaká odvětví kromě rafinérií a petrochemie jsou nebo mohou nabýt důležitosti ve vzájemné spolupráci?
Irák nyní zažívá bezprecedentní bezpečnostní a politickou stabilitu, a české firmy tak mohou bez problému vstupovat na irácký trh a investovat do různých odvětví, z pohledu domácí ekonomiky ideálně v oblasti dopravy, silnic, průmyslu, životního prostředí a zavlažování. Tento proces bude podpořen i díky Strategické cestě rozvoje – projektu, který je považován za novou Hedvábnou stezku a který zkracuje čas a náklady při přepravě různého zboží z jihovýchodní Asie do Evropy přes Irák.
Irák je země s bohatou historií, nachází se zde mnoho historických, archeologických a náboženských památek. Mohly by se cestovní ruch nebo kultura stát oblastmi rostoucího významu v budoucí spolupráci, vidíte zde potenciál?
Ano, Irák se po likvidaci gangů ISIS v roce 2017 přiklonil k rozvoji sektoru cestovního ruchu a náboženské turistiky. Návštěva papeže Františka, navzdory tehdejšímu řádění koronaviru, na zikkuratu Ur v Nasiriyah v jižním Iráku v roce 2021 a jeho bohoslužba a modlitby nejsou ničím jiným než důkazem významu historických, kulturních a náboženských míst (náboženská scéna v Iráku se skládá z několika náboženství – islámu, křesťanství, židovství, jezídů a dalších). Z naší strany jsme navrhli myšlenku spolupráce v oblasti kulturní a lékařské turistiky mezi oběma zeměmi a česká strana tuto iniciativu uvítala.
Jste v Česku teprve velmi krátce, ale je už něco z Prahy či celé republiky, co vás zaujalo?
Ano, je toho hodně, co mě zaujalo. Pražský hrad, Karlův most, kavárna Slavia, budovy s krásnou architekturou, léčebné lázně rozšířené ve většině regionů a další historická místa a budovy.
CV BOX
Hayder Shiya Albarrak (narodil se 7. června 1967 v Babylonu) je velvyslanec Irácké republiky v Praze.
Vystudoval Právnickou univerzitu v Babylonu a anglický jazyk a literaturu tamtéž.
V minulém období byl vedoucím právního odboru na ministerstvu zahraničí v Iráku. Jako velvyslanec působil v řadě zemí – Bulharsku, Ázerbájdžánu, Jižní Koreji nebo Libanonu.
Je ženatý, má dva sny a dceru.