Před 27 lety, 15. července roku 1997, byl zavražděn jeden z nejtalentovanějších módních návrhářů své doby Gianni Versace. Provokatéra populárního velmi neotřelými návrhy, a hlavně tím, že v divokých 90. letech dokázal stvořit opravdový kult supermodelek, zabil sériový vrah. Dodnes se nad smrtí velikána vznášejí otazníky, protože se hned po tragédii vyrojily spekulace, že za jeho vraždu můžou úzké kontakty rodiny s mafií.
Tragická událost tehdy otřásla nejen světem luxusní módy, po geniálním návrháři smutnila spousta celebrit i obyčejných lidí. Padesátiletý Versace byl v roce 1997 na vrcholu své kariéry a jeho módní impérium vzkvétalo. I proto byla jeho smrt bleskem z čistého nebe a i po letech se v ní „vrtá“ množství samozvaných odborníků, ale i skutečných expertů na Versaceho rodinu.
Takový běžný, hezký den
Toho rána bylo krásně slunečno a Gianni se vracel ze své oblíbené miamské kavárny na Ocean Drive domů. Vlastně si mimořádně pro ranní kávu neposlal asistenta, jak to jinak běžně dělával. Když odemykal dveře luxusní vily, ozvaly se dva výstřely a oba zasáhly jeho hlavu. Za mrtvého byl prohlášen v 9.21 ráno místního času v Jackson Memorial Hospital, kam ho těžce raněného narychlo převezli, dvacet minut poté, co zazněly osudné výstřely. Gianniho zavraždil psychopat Andrew Cunanan, drogově závislý homosexuální gigolo a také sériový vrah, který měl během tří měsíců na svědomí už čtyři muže. Deset dnů nato nalezla FBI Cunananovo tělo, zastřelil se sám tou samou zbraní, kterou do té doby zabíjel. Motiv vraždy nebyl nikdy zcela odhalen.
Starosta Beverly Hills Stephen Webb a Donatella Versace při udělení ceny Rodeo Drive Walk Of Style.
Fabulace, drby, nejasnosti
Podle této události byly natočeny filmy i seriály, jako slavný American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace, a bylo také vydáno několik knih. Všechny ovšem tak trochu fabulují, neboť výpovědi svědků oné události a těch, kteří s Gianniho životem měli co do činění, se v lecčems dost rozcházely a tisková prohlášení a zjištění americké policie pravidelně dementovala Versaceho italská rodina. Například v roce 2001 Donatella Versace, Gianniho sestra, která po jeho smrti převzala vedení módního impéria, podala žalobu na bývalého soukromého detektiva Franka Monteho. Ten totiž její rodinu v knize The Spying Game veřejně obvinil z toho, že má léta styky s mafií, která nakonec stála i za smrtí jejího bratra. „Je to nechutné, co si dnes lidé dovolují,“ zuřila první dáma ve světě módy, které se nakonec podařilo kontroverzní knihu stáhnout z pultů.
Nesporný talent nezapřel
Gianni Versace pocházel z nejchudší části Kalábrie a jako malého ho obklopovaly látky a nitě. Jeho matka měla ateliér, kde zaměstnávala 46 švadlen a šila pro aristokratickou klientelu regionu. Už jako malý byl Gianni šitím doslova fascinován. Matce často pomáhal vybírat drahokamy a zlaté lemovky, kterými poté přikrášlili navrhované modely. Sám už ve svých deseti letech vytvořil první šaty. Bylo až k nevíře, jak takový malý kluk dokázal model precizně „střihnout“ a ušít. Dětství ho koneckonců velmi ovlivnilo a on ho také i v pozdějších letech rád komponoval do svých, nebojme se to tak nazvat, uměleckých děl. Nicméně než se Gianni ponořil do světa módy až po uši, začal nejdříve studovat architekturu. V pětadvaceti letech se pak odstěhoval do Milána, kde pracoval pro jiné módní návrháře jako stylista. Jeho tvorba zaujala manažery z Genny či Callaghan, kteří ho najali, aby navrhoval jejich semišové a kožené kolekce. Později už jako slavný návrhář řekl: „Věděl jsem, co chci, ale musel jsem být hodně trpělivý. Bylo zřejmě nutné počkat, porozhlédnout se a nasát atmosféru. Teprve potom jsem se do toho pustil, i když prorazit nebylo vůbec lehké.“
Elton John na oslavě při The Rodeo Drive Walk of Style Award udělené Giannimu a Donatelle Versace.
Dotek Medúzy
Odlesk umění starého Řecka a Říma a starověké mytologie byl v jeho tvorbě vždy patrný, proto se není čemu divit, že si pro svůj salon, který v roce 1976 založil s podporou staršího bratra Santa a mladší sestry Donatelly, zvolil logo bájné Medúzy. Té podle antické pověsti nemohl uniknout nikdo, kdo se na ni podíval. „Chtěl jsem zrušit všechna dosud platná pravidla a konvence,“ řekl v jednom z rozhovorů. Jeho oblíbenými motivy na potiscích látek byly prvky z korintských a dórských sloupů, inspiroval se v italských galeriích i architektuře a často kombinoval nekombinovatelné. Spojil například ornamentálnost renesance s moderním designem šatů z ocelových plátů připomínajících skafandry. „Raději šlápnu se svým viděním světa úplně vedle, než abych se v jediné kolekci opakoval,“ tvrdil. Umělec povýšil kožený oděv na róbu do opery a ryze dámské materiály aplikoval drze i v pánských kolekcích.
Vybudoval impérium
Z jednoho salonu během prvních deseti let vybudoval multimilionové impérium s desítkami butiků, o dalších deset let později už šlo o 1500 butiků po celém světě. Vedle módy začal prodávat doplňky, šperky, ale třeba i vybavení do interiérů jako porcelán, vázy, příbory, lampy. Gianni Versace byl nejenom úžasným návrhářem extravagantních módních kreací, ale také přitažlivým mužem. Své soukromí si chránil, přesto o něm bylo známo, že byl gay. Přes deset let žil se svým asistentem a návrhářem Antoniem D’Amicem. Jeho celoživotním sokem a módním konkurentem byl italský návrhář Giorgio Armani. Tam, kde Armani vybíral ženám precizně střižená saka, padnoucí kalhotové kostýmy a blůzy z hedvábí, Versace tasil kožené bundy, opulentní zlaté šperky, divoké barevné potisky na saténu, úzké černé minišaty a večerní róby sepnuté zlatými špendlíky. „Pokud Armani obléká bohaté italské manželky, Versace obléká milenky,“ tvrdil oblíbený bonmot. „Žena, když je vtipná a sexy, je pro mě určitě víc přitažlivá než ta, která je jen šik,“ tvrdil Versace právě v narážce na styl Giorgia Armaniho.
Bývalý domov Gianniho Versaceho na Ocean Drive.
Show musí žít dál
Gianni Versace byl první, kdo dokázal z přehlídek udělat megashow, a pouštěl hudbu tak nahlas, že lidé neslyšeli vlastního slova. Jeho předváděcí mola byla světová jeviště, na kterých se odehrávaly rockové koncerty i skvělá divadelní dramata. Byl prvním návrhářem, který pochopil, že mu po molu musejí chodit hvězdy, ne manekýnky. Z modelek udělal celebrity, u kterých stačilo říct jen jejich křestní jméno, a každý věděl, o kom je řeč. „Král Slunce“ stvořil kult topmodelek, které začaly slávou zastiňovat i hollywoodské hvězdy. A v přední řadě seděly celebrity od Madonny po princeznu Dianu, ne bezejmenní nákupčí obchodních domů. Už v roce 1991 měl na jednom molu Claudii, Karen, Christy, Naomi, Helenu, Lindu i Cindy. Během jediné show dovedl předvést stovku modelů, jeho modelky se smály a zpívaly. Žádná strnulá chůze a naštvaný výraz, jež člověk vídal všude kolem. „Návrháři jsou od toho, aby činili lidi atraktivními, šťastnými a živými,“ to bylo jeho krédo.
KRÁLOVSKÝ POHŘEB
Dokonce i jeho vlastní pohřeb pak byla jedna velká show, které se zúčastnily snad všechny světové celebrity i zástupci královských rodin. Čestným hostem byla také princezna Diana, tehdy už dávno rozvedená s princem Charlesem. Nikdo samozřejmě nemohl tušit, že jde o její vůbec poslední oficiální vystoupení, do její tragické smrti v pařížském tunelu totiž zbývalo už jen šest týdnů. Na Versaceho pohřeb ji doprovázel společný přítel Elton John. Gianni Versace rád provokoval, nebál se ukázat lidskou sexualitu, nebál se své odlišnosti. Přesto, že jeho život předčasně skončil, značka Versace, jeho životní dílo, žije dál.