„Dodržení slibu pro mě znamená otázku cti a principu. Tento přístup uplatňuji ve všech aspektech svého života, ať už osobních, nebo profesních,“ říká Barbora Fojtáchová, která jako nestraník neúspěšně kandidovala v senátních volbách za hnutí PRO.
Z jakého důvodu právě hnutí PRO a s čím jste do voleb šla?
Ačkoli jsem nebyla a nejsem členkou strany, v uplynulých letech jsem spolupracovala s hnutím PRO jako členka ekonomického programového týmu. Moje dlouholeté zkušenosti z práce na úřadě jsem uplatnila právě při tvorbě programu reformy veřejné správy, zejména analyzováním legislativních procesů, identifikací neefektivních postupů a při tvorbě návrhů, které by směřovaly k efektivnějšímu fungování veřejné správy. Celý svůj dosavadní život se pohybuji v regionu mezi Uherským Brodem a Zlínem. Žiji zde, pracuji zde a je to místo pro můj život hodně důležité. Když přišla nabídka kandidovat za tuto oblast do Senátu, nemohla jsem odmítnout. Senátorkou jsem se chtěla stát, abych právě díky svým profesním zkušenostem v oblasti stavebního řízení a územního plánování přinesla věcný přístup do legislativních procesů.
Bylo velké zklamání, když to nevyšlo?
Asi bych lhala, kdybych řekla, že jsem nebyla zklamaná. Ale přijala jsem to s pragmatickým nadhledem. Konkurence byla silná a já byla absolutní politický nováček. Ale přestože jsem neuspěla, musím říct, že jsem za tuto zkušenost ráda.
Jak pomáháte občanům ze své pozice vedoucí stavebního úřadu v Uherském Brodě?
Snažím se učinit veřejnou správu pro lidi přístupnější a přátelštější. Cílím na to, aby při povolovacím procesu byly vždy využívány nejjednodušší postupy, samozřejmě v souladu s platnou legislativou. Mou snahou je vytvořit prostředí, kde občané budou mít pocit, že stavební úřad není pouze institucí, bez které se při realizaci plánovaných stavebních záměrů neobejdou, ale také partnerem, který dokáže řešit jejich požadavky efektivně, komplexně a nezatěžuje je nad nezbytnou míru. Příležitostně také přednáším na Střední průmyslové škole a Obchodní akademii v Uherském Brodě studentům maturitních ročníků stavební právo a územní plánování. Je užitečné, aby mladá generace už během studia porozuměla zásadám územního plánování. Tyto znalosti mohou být přínosem pro jejich budoucí profesní život nebo jim třeba dají možnost aktivně se podílet na tvorbě budoucnosti svých měst.
Co říkáte ne nepodařenou digitalizaci stavebního řízení?
Digitalizace veřejné správy je nezbytně nutná a do budoucna nevyhnutelná. Využití moderních technologií poskytuje občanům možnost vyřizovat své záležitosti online, což je v souladu s trendy dnešní doby a posunuje veřejnou správu směrem k vyšší efektivitě a dostupnosti služeb pro všechny občany. Takže snaha o vytvoření digitálního stavebního řízení byla bezesporu správným krokem, ovšem při jejím spuštění bylo zásadní, aby byly všechny procesy funkční, úředníci důkladně proškoleni, systém odzkoušen. Nic z toho se ale nestalo, a právě tohle ministerstvo pro místní rozvoj nezvládlo. Atmosféra na stavebních úřadech je v současné době velmi napjatá. Úředníci vidí, že nejsou schopni za stávající situace, související s nezdařenou digitalizací, novým stavebním zákonem (navýšení vykonávané agendy stavebních úřadů ORP obcí) a nedostatečným personálním obsazením, zpracovat všechny podané žádosti v přijatelných termínech. O zákonných lhůtách se nebavím vůbec, ty jsou prostě nesplnitelné. S touto skutečností souvisí obava ze vzrůstající agresivity investorů, projektantů i developerů, kteří marně očekávají vydání povolení. Myslím, že jsem v pracovní pozici nikdy nepociťovala takový pocit frustrace, protože nejsem schopná urychlit procesy, které nám za mě zcela nepodařený nový stavební zákon nařizuje.
S dětmi Veronikou, Viktorem a Anežkou.
Co jsou největší problémy toho zákona?
Od počátku bylo prezentováno, že nový stavební zákon přinese několik klíčových změn, které mají mít za cíl zjednodušit a zrychlit stavební řízení. Ke zjednodušení prostřednictvím Portálu stavebníka (digitální stavební řízení) nedošlo. Digitální stavební řízení bude v souladu s připravovanou novelou stavebního zákona odloženo. Další často prezentovanou změnou mělo být zkrácení lhůt. Lhůty pro vydání povolení však zůstaly úplně stejné jako v zákoně platném do ????0. června 2024, tedy třicet dnů a složité stavby šedesát dnů. Stále platí, že dokumentace podaná na stavební úřad musí být kompletní a úplná. V případě, že není, stavební úřad řízení přerušuje, čeká na doložení stavebníkem a lhůty neběží.
Když projíždíte Českem, všude se staví. Zahušťují se sídliště, bytové domy rostou na periferiích měst i vesnic. Přesto se stále hovoří o nedostatku bytů. Jak je to možné?
Ano, i přes viditelnou výstavbu nových objektů problém nedostatků bytů zůstává a je to neustále se opakující téma řešené napříč politickým spektrem. Nedostatečná nabídka může být zapříčiněna mnoha faktory. Jedním z nich je současný trend, že mladí lidé opouštějí domovy a bydlení s rodiči mnohem dříve než generace jejich rodičů a prarodičů. Mladší generace často preferuje život ve městech před bydlením na vesnicích, ať už kvůli pracovním příležitostem, možnostem většího kulturního a společenského vyžití, či lepší dostupnosti nabízených služeb, což zvyšuje komfort jejich života, ovšem současně také navyšuje ceny nemovitostí. Rostoucí ceny nemovitostí a hypoték činí pořízení vlastního bydlení pro mladou generaci prakticky nedosažitelným. Současně se otevírá příležitost pro investory, kdy jimi pořízené nemovitosti zůstávají neobydleny, případně slouží k pronájmu. Podle poslední analýzy při sčítání lidu vyšlo najevo, že v Česku je skoro devět set tisíc neobydlených bytů. Ale ani jejich plné obsazení by současnou situaci nevyřešilo. Pro vyřešení dostupného bydlení je nutná komplexní reforma vládní politiky v oblasti bydlení.
CESTOVÁNÍ A STAVBY
Barbora ráda objevuje nová místa a porovnává stavební standardy a přístupy k výstavbě v různých zemích. „Ohromuje mě, jak se liší design budov, materiály i stavební techniky,“ potvrzuje. „Dokážu hodiny procházet města, srovnávat styl místní výstavby s architekturou naší. Fascinují mě mrakodrapy, a to nejen z pohledu jejich unikátnosti, ale zejména výstavby. Na druhé straně obdivuji také styl domů v Anglii s jejich typickými cihlovými fasádami, viktoriánskými detaily a malebnými zahrádkami. Každá cesta mi přináší nejen osobní potěšení, ale i profesní rozvoj.“
CV BOX
Barbora Fojtáchová (narodila se 6. března 1973 v Uherském Hradišti) je vedoucí odboru stavebního úřadu
v Uherském Brodě. Letos na kandidátce hnutí PRO kandidovala do Senátu, ale nebyla zvolena.
V roce 2009 nastoupila jako referentka na Odbor stavebně správních řízení zlínského magistrátu a v té době začala studovat Učitelství praktické přípravy v ekonomických předmětech, které ukončila státní zkouškou. Poté vystudovala Hospodářskou politiku a správu ve studijním oboru Veřejná správa a regionální rozvoj na České zemědělské univerzitě.
Po studiích pracovala mimo jiné na Referátu regionálního rozvoje Útvaru hlavního architekta Okresního úřadu v Uherském Hradišti, ve Státní meliorační správě či v obchodní společnosti Sodexo. Pak se začala věnovat podnikání v oblasti nákupu a prodeje.
Je vdaná, s manželem Rosťou mají dvě dcery a syna.
Žije v malé vesnici na Zlínsku, kde se spolu s dalšími aktivními ženami zúčastňuje kurzů pletení, háčkování či pečení cukroví, které jsou součástí charitativní akce Pečeme pro UNICEF. Pomáhá připravovat tradiční vesnické akce, jako je Doubravský slet čarodějnic nebo Mikulášský jarmark.