Pandemie koronaviru neuznává hranice, šíří se po celém světě. A každý stát se s ní snaží bojovat. Nejinak je tomu i v Království Bahrajn.
To hned při první vlně zřídilo speciální národní pracovní skupinu pro boj se šířením virusu a přijalo opatření k zajištění toho, aby byla neprodleně zřízena testovací a karanténní zařízení. Jeho boj s covidem − a to nejen prostřednictvím diagnostiky, péče a léčby, ale také poskytováním vakcín − je založen na přesvědčení, že zásadní je chránit zdraví a bezpečnost svých obyvatel. Proto Jeho královská Výsost princ Salman bin Hamad Al Khalifa během předsednictví na zasedání výkonného výboru vlády oznámil, že bezpečná vakcína bude všem poskytována zdarma. Ministerstvo zdravotnictví potom o něco později potvrdilo masivní účast obyvatel Bahrajnu na očkování, a to hned od začátku celé kampaně.
Uznání a ocenění
Podle serveru Our World in Data se tím bahrajnské království dostalo na třetí místo v celkovém počtu očkovaných dávek podaných na 100 obyvatel (hned za Izrael a Spojené arabské emiráty). Zároveň bahrajnské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo, že se během šesti týdnů podařilo dosáhnout cíle získat 6000 dobrovolníků pro klinické studie vakcíny covid-19 fáze III. Bahrajn byl také první arabskou zemí, která se připojila k procesu solidarity s cílem nalézt na virus účinnou látku. Království má tak jeden z nejvyšších poměrů testovaných na obyvatele na světě a za svou agilní reakci získalo i uznání Světové zdravotnické organizace. Stejně tak se dočkalo ocenění například od organizace Startup Genome, která ve své zprávě „The New Normal for the Global Start-up Economy and the Impact of covid-19“ („Nová realita světové ekonomie startupů a dopad covidu-19“) ocenila sílu Bahrajnu a úspěch jeho stimulačního programu v reakci na pandemii.
Pro občany i firmy
V rámci pomoci poskytuje Bahrajn svým občanům bezplatnou léčbu, mobilní zdravotnické jednotky vyšetřující lidi doma a sestavuje také dobrovolnické pracovní skupiny s více než třiceti tisíci jednotlivci. Pozadu nezůstává ani v ekonomické pomoci a podporuje jednotlivce i firmy prostřednictvím komplexního balíčku v hodnotě 11,4 miliardy USD. Ten slouží například k rozšíření iniciativy bahrajnského fondu likvidity, snížení úrokových sazeb, restrukturalizaci půjček a podpoře mezd, ke snížení nájemného a grantům a úlevám podnikům.
Konkrétní pomoc
Mimo jiné hned při loňské první vlně Bahrajn zavedl automatickou platbu za elektřinu a vodu jednotlivcům a podnikům po dobu tří měsíců, a to až do nákladů vzniklých během stejného období v roce 2019. Od dubna 2020 také osvobodil na tři měsíce všechny podniky od poplatků za pronájem průmyslových pozemků ve vlastnictví státu a v červenci pak oznámil pozastavení výběru nájemného ze státních průmyslových pozemků obsazených výrobci, kteří vyvážejí nejméně 30 % svého zboží. V červnu také kabinet odsouhlasil výplatu 50 % mezd Bahrajncům v soukromém sektoru v nejvíce zasažených oblastech na dobu tří měsíců. V září pak vláda oznámila, že toto opatření prodlužuje až do konce roku. Kromě jiného také v rámci minimalizace dopadů pandemie na obyvatele i podniky osvobodila celé odvětví cestovního ruchu od poplatků.