Zdraví

Asistentka nielen pre seniorov

Publikováno: 16. 3. 2024
Autor: Redakce
Foto: Trenčínský samosprávný kraj
logo Sdílet článek

Počas celého uplynulého roka pomáhala seniorom aj osobám so zdravotnými ťažkosťami s trvalým bydliskom na území Trenčianskeho kraja IDA – inteligentná domáca asistentka. Počet záujemcov o novú sociálnu službu, ktorá využíva moderné technológie, sa koncom roka vyšplhal k číslu 600.

Systém inteligentnej domácej asistentky pracuje na princípe senzorov a SOS tlačidiel. Len núdzové tlačidlo SOS v domácnosti stlačili klienti počas ročnej prevádzky celkovo 4 801-krát. Mimo domácnosti nosia klienti so sebou malý GPS tracker s tlačidlom SOS, na ten siahli spolu 2 157-krát za rok. IDA dokáže upozorniť dohliadajúce osoby aj na to, že ich blízky zostal doma bez pohybu a je možné, že potrebuje pomoc. V tomto prípade IDA vysiela tzv. kritický alarm a tých bolo počas uplynulého roka až 7000.

Systém sa učí
Výhodou je, že senzorický systém sa vie klientovi plne prispôsobiť a po čase sa naučí, aký je jeho denný či nočný režim. Na zvýšenú aktivitu klienta počas noci či, naopak, na jeho zníženú aktivitu počas dňa upozornila IDA za rok viac ako 3400-krát. „Takáto zmena správania klienta vzniká najčastejšie v dôsledku zmeny jeho zdravotného stavu. IDA tak vie blízkych upozorniť na vzniknutý zdravotný problém,“ vysvetlila Elena Nekorancová, vedúca oddelenia sociálnej pomoci župného úradu. Zaujímavosťou, ktorú štatistika alarmov za rok 2023 ukázala, je, že seniori či osoby so zdravotnými problémami často zabúdajú zatvoriť svoje vchodové dvere.

Dôvodom je starnutie populácie
Jedným z dôvodov, prečo sa kraj do unikátneho projektu pustil, je najmä starnutie populácie. Trenčiansky kraj je podľa demografických údajov najstarším krajom na Slovensku, preto bolo nutné vymyslieť funkčný a udržateľný spôsob poskytovania sociálnych služieb. IDA vznikla v rámci projektu Podpora AAL v podmienkach TSK ako súčasť sociálnej služby Monitorovanie a signalizácia potreby pomoci. Župa realizovala projekt, ako jediná zo všetkých samosprávnych krajov, vďaka podpore z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020. „Kraj vyvíja systém IDA pre tých, ktorí trávia čas prevažne sami a sú buď starší, alebo majú rizikové ochorenie, no zatiaľ sa necítia na odchod do zariadenia sociálnych služieb. Cieľom celého projektu je, aby klient mohol ostať čo najdlhšie v pohodlí domova,“ povedal trenčiansky župan Jaroslav Baška.
O zavedenie systému IDA môžu záujemcovia ešte stále požiadať, stačí, ak sa pre viac informácií obrátia na kontaktné osoby a miesta vo svojom okrese. Ich zoznam je prístupný na webe www.ida-tsk.sk

Mohlo by vás zajímat

Více článků