„Věřím, že se nám podařilo prolomit prokletí Senátu, kde se nám tradičně nedařilo, a postupně z něj přestane být automat na podpisy všech nápadů vládní koalice,“ říká předsedkyně poslaneckého klubu ANO a stínová ministryně financí Alena Schillerová.
Jak jste spokojená s výsledky krajských voleb? Co tyto volby naznačily o ANO?
Patřím k lidem, kteří berou pravidelně zveřejňované průzkumy politických preferencí s rezervou, a přestože v nich hnutí ANO nedopadá špatně, vždy radím kolegům zůstat raději při zemi a přidat. Krajské volby konané zhruba rok před těmi parlamentními pro mě ale výpovědní hodnotu mají. Vzhledem k tomu, že jsme je přesvědčivě vyhráli, jdeme nejspíš správným směrem a občané nám důvěřují. Pro mě osobně jsou ale velkou výzvou rezervy v našich dvou největších městech. Máme rok na to, abychom přesvědčili i střední třídu ve velkých městech, že i jejich zájmy budeme hájit lépe než naše takzvaná pravicová konkurence.
Čím to je, že v krajích se představitelé různých, i opozičních stran, daleko lépe dohodnou?
Politika na centrální úrovni je bohužel plná nálepkování, předsudků, ideologie a často zbytečně vyhrocených světonázorových soubojů. Pokud svého politického soka roky označujete jako nedemokratický živel a posíláte ho do Kremlu za Putinem, dost těžko si pak můžete sednout za jednací stůl a táhnout za jeden provaz. Zejména tehdy, pokud je rozdělování společnosti jediný program, jak tomu u některých stran v České republice bohužel je. V krajích a obcích jsou hlavní témata věcná, a tedy i prostor pro koalice různorodější.
Zvoleni byli i noví senátoři.Za které jste z ANO ráda a proč?
Já jsem především ráda, že jsme posílili o osm senátorů a náš klub v horní komoře parlamentu bude třetím nejsilnějším.
Jak vnímáte kolotoč, který se roztočil kolem Pirátů a dnes už jejich bývalých ministrů?
Dobře se bavím. Nefunkční digitalizace stavebního řízení je tady přes tři měsíce a po celou dobu premiér Petr Fiala ministra Ivana Bartoše kryl a před problémem strkal hlavu do písku, aby si neohrozil pětikoalici. My jsme ho přitom před blížícím se kolapsem varovali oficiálním dopisem už dvě stě dvanáct dní před spuštěním projektu. A přestože každý den té paralýzy poškodil naši zemi stovkami milionů korun, bylo mu to úplně jedno. Premiér Bartoše popravil až poté, kdy Piráti naprosto shořeli u voleb a kdy sám ministr Bartoš rezignoval z vedení strany. Je tedy evidentní, že to odvolání s digitalizací a problémy občanů příliš nesouviselo, ale byl to čistý politologický kalkul premiéra, který Iana Bartoše a Piráty přestal politicky potřebovat, ale naopak se mu zachtělo jejich resortů. A samotný způsob, jakým bylo odvolání provedeno, pak hezky odhalil skutečnou stránku charakteru Petra Fialy.
Podařilo se za ministrování pana Bartoše i něco pozitivního?
Pokud vím, většina slibů o dostupném bydlení, moderním digitálním státu a rozvoji regionů zůstala jenom na papíře. Digitalizace stavebního řízení už byla jen třešinkou na dortu, která demaskovala údajnou expertizu Pirátů v oblasti moderních technologií a IT. špatný nápad nebyl program na podporu nájemního bydlení, ale tady zase Ivan Bartoš narazil na Zbyňka Stanjuru na ministerstvu financí, který dal peníze raději svým kolegům z ODS a program tím fakticky pohřbil.
Nejvíc utrpěla digitalizace stavebnictví. Nestačil zákon, který před ním připravila Klára Dostálová?
Kdyby byla ministryní Klára Dostálová, tato situace by samozřejmě nikdy nenastala. MMR pod jejím vedením digitalizaci připravilo dobře, a nový stavební zákon byl dokonce vyhlášen zákonem roku. Pan ministr Bartoš všechny soutěžní dialogy připravené naší vládou zrušil, zpackal výběrová řízení, zacpal si uši před varováním odborníků z praxe i nás jako opozice a 1. července přišel s něčím, za co by ho akční premiér vyhodil z vlády v řádu několika dnů. Je také zcela legitimní otázkou, proč se pan Bartoš vydal cestou podivných zakázek bez soutěže, které mu opakovaně shodil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Chci věřit, že příčinou blamáže je pouhá nekompetentnost a uvzatost.
„Koalice SPOLU si mým odvoláním umetá cestičku ke spolupráci s ANO v příštím volebním období,“ prohlásil Ivan Bartoš a často to Piráti opakují i v televizních debatách. Je taková spolupráce skutečně takzvaně na stole?
Dovedete si představit, že by hnutí ANO vládlo s Petrem Fialou a Zbyňkem Stanjurou, s jejich rozpočtovými triky, poškozováním seniorů nebo podřízeneckou politikou k EU? Já tedy rozhodně ne. Spíš se ukazuje, že Piráti narychlo hledají nějaké opoziční téma, tak je napadlo zkombinovat antibabiš s antifialou. Je to sice zoufalé, ale asi si myslí, že tím někoho osloví.
Jak vnímáte, že Piráti v podstatě nařkli ODS z toho, že jsou kmotři a že jim celé tři roky vládnutí koukali pod ruce, aby zabránili podezřelým smlouvám?
Piráti nám vlastně dali na výběr jenom dvě možnosti. Buď byli součástí organizovaného zločinu, se kterým až do svého vyhazovu z klubu za různé fleky a prebendy aktivně spolupracovali, anebo si to celé po svém vyhazovu ze samé zoufalosti vymysleli. Co je pravda, to pískat nebudu. Každopádně platí, že jedna varianta je horší než druhá.
Nedávno jste v televizi prohlásila, že chystáte - pokud se ANO dostane k vládě - návrat EET, ovšem v modernější podobě. Jak by měla vypadat?
Povinností každého státu je zajistit řádný výběr daní a odvodů napříč sektory národního hospodářství. Naší ambicí je místo výjimek přijít s co nejjednodušším a intuitivním systémem, ze kterého budou mít podnikatelé pouze přínos, například v podobě nižších daní a odstranění nekalé konkurence. Technické řešení je předmětem diskusí, které bude následně nutné sladit se systémy finanční správy a teprve poté ho bude možné podrobněji specifikovat.
Nebudou to pro občany zase další výdaje na pořízení potřebných přístrojů?
Nová EET bude postavena na nejmodernějších systémech. Chceme, aby odpadla povinnost tisknout účtenku, aby nebylo potřeba mít neustálé online připojení. Aby to opravdu nikoho nestálo ani korunu. Kdo má pokladnu, využije tu svou. Kdo má chytrý telefon, stáhne si autorizovanou aplikaci zdarma. Poučíme se z veškeré kritiky, která na EET 1 byla.
Opozice tvrdí, že některé platby, například hodinkami či prsteny, se do EET stejně nedají zahrnout.S tím počítáte?
Je to přesně naopak, bohužel pan ministr Stanjura šedou ekonomiku neřeší a na všechno hledá jenom výmluvy. Boom bezhotovostních plateb, virtuální účty, elektronické peněženky a aplikace zahraničních bank naopak představují pro finanční správu obrovskou výzvu. Představa, že je finanční správa bez nějaké formy EET v dnešní době schopna efektivně eliminovat krácení tržeb, je opravdu lichá. Samotná skutečnost, jestli zákazník platí kartou, prstenem nebo hodinkami, nehraje roli.
Sledujete práci vaší kolegyně Kláry Dostálové, ale i dalších kolegů z ANO v europarlamentu? Líbí se vám frakce Patrioti pro Evropu?
Je skvělé, že čeští europoslanci stáli u zrodu opravdu silné a perspektivní frakce, která bude hájit zájmy české ekonomiky a průmyslu, potažmo peněženek českých občanů. Frakce Patriotů je v Evropském parlamentu takový malý zázrak, ostrov zdravého rozumu uprostřed zelených a progresivistických šílenců.
LÉTO ALENY SCHILLEROVÉ
Převážnou většinu prázdnin strávila Alena Schillerová doma v Brně s vnoučaty Františkem, Jarouškem a Laurinkou. „S nejstarším vnukem Františkem jsme pak vyrazili na pár dnů do Dvora Králové, kde jsme si užili dobrodružství v safari. A s rodinou mého syna jsme se dostali i na pár dní k moři. Byly to skvělé dny, ze kterých čerpám energii ještě teď v podzimních plískanicích,“ říká.
CV BOX
Alena Schillerová (narodila se 18. března 1964 v Brně) je poslankyní za hnutí ANO 2011 a bývalá ministryně financí.
Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Poté pracovala na Finančním úřadu Brno-venkov, kde byla po čase i ředitelkou.
Od roku 2016 byla odbornou náměstkyně ministra financí pro daně a cla. V prosinci 2017 se stala ministryní financí, tento post zastávala až do loňských voleb. Od té doby je poslankyní a od letošního února i místopředsedkyní hnutí ANO 2011.